24 V. 1939.
Milý příteli,
budte tak laskav a vyřidte mi jednu zásilku a sice vyzvedněte u Standy Nováka můj klavírní výtah ze Julietty(psala mi Herbertka že je u něho[1]) a zašlete jej okamžitě do Brna na adresu: Kuratorium hud. nadace B. Smetany Besední dům Brno.Ucházím se o tu cenu a musí to býti zadáno myslím do 10. červnatak abych to nezmeškal Co se týče výloh, pošlu Vám, co vydáte buď z Poličky a nebo ať Vám to Stáňa zatím hradí, vyrovnám se s ním Mohu se na Vás spolehnouti? Napište mi laskavě lístek že klavírní výtah jste odeslal abych měl jistotu, v Brně jsou hrozně choulostiví na dodržení podmínek konkursu tak aby to bylo v pořádku. Partitury zasílám odsud přes franc. legaci to půjde přímo ale ten výtah mi uvízl v Praze a nemohl jsem se dozvědět kde je ačkoliv jsem jej zde mnoho potřeboval a musel jsem dělat pro některé scény zase nový výtah, až mi psala teď H. že je to u Standy, kterého jsem se vlastně už několikrát ptal v dopise co se s tím výtahem stalo, ovšem bez odpovědi a tak nejsem docela klidný.[2]Napište mi o tom. Jinak se o dalších věcech dozvíte od Rudy až se vrátí do Prahy. Zde mě vůbec nechtějí pustit a hledá se tu pro mě něco, jsem prý jednou z největších složek a une des gloire de la musique[3]zde v Paříži a nechtějí abych odjel ani domu ani do Ameriky.[4]
Čekám na Vaše zprávy a jsem Váš
B. Martinůs
[5]Un amical bonjour de Paris.
CharlotteMartinu
[1]Herberta Masaryková (1915–1996) byla vnučkou T. G. Masaryka.
[2]Martinů se přihlásil s operouJuliette, H 253, do skladatelské soutěže Jubilejní nadace Bedřicha Smetany v Brně. Jelikož nemohl do soutěže v požadovaném termínu odevzdat partituru opery, zaslal zatím alespoň klavírní výtah, který měl Šebánek vyzvednout od Stanislava Nováka. Dodatečně doručenou partituru nechtělo kuratorium Jubilejní nadace Bedřicha Smetany do soutěže přijmout, jak dokládají dva dopisy Kuratoria ze dne 18. srpna a 7. září 1939 (CBM, pozůstalosti Karla Šebánka, nesignováno).
[3]Francouzsky „jedna ze slavných hudebních osobností“.
[4]Podobně Martinů informuje také rodinu do Poličky 25. května 1939: „Zde chtějí udělat nějakou manifestaci v novinách pro mě, zkrátka nechtějí mě pustit ani domu ani do Ameriky, protože prý jsem tu hrál ve francouzské i naší hudbě takovou velkou roli v posledních letech že si mě chtějí nechati.“(CBM, PBM Kr 271). Po obsazení Francie Hitlerovými vojsky v červnu 1940 se Martinů nemohl vrátit do Československa a po velkých obtížích prchá přes Španělsko a Portugalsko a nakonec připlouvá do USA 31. března 1941.
[5]V překladu „Přátelský pozdrav z Paříže / CharlotteMartinu“připsán francouzský rukou Charlotte Martinů.
Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.