Základní informace
Titul CZČtvrtky a osminky
Titul ENCrotchets and Quavers
Titul DEViertelnoten und Achtelnoten
KategorieKlávesové nástroje
PodkategorieKlavír
Halbreichovo číslo257
Části (věty)1. Moderato; 2. Poco Allegro; 3. Andante; 4. Allegretto
Nástrojové obsazeníPf
Původ
Místo kompozicePaříž
Rok dokončení1937
Započetí kompozice1937
Dokončení kompozice1937
Premiéra
Uložení autografu
Poznámka k autografuRukopis nezvěstný.
Opis cizí rukou uložen v Moravském zemském muzeu v Brně.
Copyright
CopyrightBärenreiter Praha
Odkaz na prodejcekoupit
První vydání
VydavatelBärenreiter, Kassel
Místo vydáníPraha
Rok vydání2016
Vydání dostupná v IBM
Bärenreiter Praha, Praha, 2016
Signatura IBM: 1353a,b,c
Specifikace vydání: 1. vydání tohoto výběru
Detaily tohoto vydání
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Přepis titulní strany opisu cizí rukou: "Čtvrtky a osminky. | Instruktivní cvičení se střídavými takty. | (těžší stupeň.) | B. Martinů.".
O skladbě

[…] Pan Ondřej Pivoda, pracovník Hudebního oddělení Moravského zemského muzea v Brně, na podzim roku 2011 informoval o nálezu opisu klavírních skladeb, které by mohly pocházet od Bohuslava Martinů. Po zhlédnutí pramene jsme došli k závěru, že se jedná o klavírní cyklus Čtvrtky a osminky, H 257, z roku 1937. Skladbu zmiňoval již Miloš Šafránek v soupisu klavírních skladeb ve své monografii o Bohuslavu Martinů (London 1962). Další důkazy o existenci skladby jsme měli z Martinů korespondence s nakladatelstvím Melantrich a s Karlem Šebánkem z let 1937 a 1938. […] skladbu ale nakladatel nikdy nevydal.

Celý název cyklu zní „Čtvrtky a osminky. Instruktivní cvičení se střídavými takty. (Těžší stupeň)“, takto je aspoň uvedený na titulním listu opisu cizí rukou, který je uložen v Moravském zemském muzeu v Brně. Cyklus má čtyři části: Moderato–Poco Allegro–Andante–Allegretto a žádná z nich svou délkou nepřesáhne dvě minuty. Pro klavírní literaturu nejen v rámci klavírního díla Martinů jsou Čtvrtky a osminky cennou miniaturou. Vtip skladbiček Martinů ozřejmil již v názvu – ve všech částech cyklu jsou osminové noty opravdu nejmenší rytmickou hodnotou, střídají se se čtvrťovými notami, výjimečně s půlovými. Hráč si ale naopak musí poradit s častým, resp. stálým střídáním metra 2/4, 3/4 apod.

Můžeme předpokládat, že Čtvrtky a osminky byly napsány na objednávku nakladatele, který potřeboval instruktivní klavírní literaturu, která má na trhu vždy zaručený odbyt. Martinů podobné etudy (i když pro jiné obsazení) předtím napsal i pro francouzského nakladatele Eschiga či pro německého nakl. Schott, Mainz. Po hudební stránce se Čtvrtky a osminky dají postavit vedle krátkých klavírních skladbiček jako Instruktivní duo pro nervózní, H 145, Jedním prstem, H 185, Par T.S.F., H. 173 bis, Skici, H 203, a svým edukativním zaměřením i k cyklům Loutky I–III (H 92, H 116 a H 137).

Vydání cyklu připravilo nakladatelství Bärenreiter během roku 2012 ve spolupráci s Institutem Bohuslava Martinů v Praze.

Lucie Harasim Berná, Čtvrtky a osminky – nově objevený klenot instruktivní literatury pro klavír od B. Martinů. © Zprávy Společnosti Bohuslava Martinů, říjen, 2012, č. 34, s. 54–55.

« předchozí
ID 171 (záznam 1 / 0)
další »