Základní informace
Titul CZKoncert pro klavír a orchestr č. 2
Podtitul CZ
Titul ENConcerto for Piano and Orchestra No. 2
Podtitul EN
Titul DEKonzert für Klavier und Orchester Nr. 2
Podtitul DE
Titul FRConcerto pour piano et orchestre n° 2
Podtitul FR
KategorieKoncerty a koncertantní hudba
PodkategorieKlavírní koncerty
Halbreichovo číslo a přípona237
Části (věty)1. Allegro moderato; 2. Poco andante; 3. Poco allegro
Durata23´
Nástrojové obsazení3222-4230-Timp-Batt-Archi
Sólový hlasPf
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Leroux, Germaine
Diplomatický přepis věnováníA | Germaine Leroux-Šafránek
Poznámka k věnování
Původ
Místo kompozicePaříž
Rok dokončení1934
Započetí kompozice07/1934
Dokončení kompozice31.12.1934
Poslední úprava12/1944
Premiéra
Interpret Rudolf Firkušný (Pf), Václav Talich (dir./cond.)
Firkušný, Rudolf
Talich, Václav
Datum premiéry13.11.1935
Místo premiéryPraha
Ansámbl Česká filharmonie (Czech Philharmonic)
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k rukopisuAutografní partitura (první verze, 1934). V CBM uložena také autografní part klavíru (1. věta), faksimile autografu 2.verze koncertu, klavírní výtah s vpisky BM a party cizí rukou s vpisky BM (1. verze). *** V Českém muzeu hudby je uložen náčrt (20 stran) a 7 stran neúplného autografního klavírního výtahu 2. věty. *** Opisy partitury 1. verze vč. provozovacího materiálu a partitury 2. verze cizí rukou se nachází v Paul Sacher Stiftung v Basileji.
Uložení rukopisu 2
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uložení
Současný vlastníkNadace Bohuslava Martinů, Praha
Poznámka k rukopisuAutograf 2. verze koncertu na transparentním papíru (D 1/96).
Vydání
Místo vydáníPraha
VydavatelČeský hudební fond
Rok vydání1960
CopyrightSchott Music, Mohuč
Poznámka
PoznámkaExistují dvě verze, druhá s novou instrumentací. *** Název na titulní straně autografní partitury 1. verze (1934): "Concerto | pour piano | et l'orchestre."; údaj na konci partitury: "Paris. | Noël | 31. Decembre 1934.". *** Název na první straně autografu 2. verze (1944): "Piano-Concert N[o] 2."; údaj na konci partitury: "Paris. Noël 1934. (Reorchestré Noel [sic!] 1944.)".
Informace

Koncert pro klavír a orchestr č. 2

Koncert pro klavír a orchestr č. 2, H 237, komponovaný roku 1934, vznikl v tzv. pařížském období 30. let 20. století, nazývaném v souvislosti s Bohuslavem Martinů někdy (poněkud zjednodušeně) obdobím neoklasickým. Na rozdíl od ryze komorního koncertu č. l z roku 1925 (H 149) zde skladatel sice předepisuje velké symfonické obsazení s bohatým arsenálem dechových í bicích nástrojů, přešlo však ani tentokrát nejde o efektní koncert virtuózního střihu. Celé dílo je stručné, sólový part je stylizován neokázale. Klavír zde dosti často figuruje spíše jen jako jeden z hlasů sazby, ve zvukově barevné funkci, jež je pro Martinů orchestrální představivost lak typická. Co do formového řešení se všechny tři věty vztahují do určité míry k tradičním vzorům. V úvodní větě (Allegro moderato, 4/4) rozeznáváme zřetelné rysy sonátové, to jest expozici se dvěma odlišnými tematickými plochami, provedení i zkrácenou reprízu. Oproti očekávání neobsahuje tato věta kadencí. Kadenční sólistické úseky jsou naopak přítomny ve variačně založené větě druhé (Poco Andante. 6/4), a to již v jejím úvodu a taktéž před závěrem. Rovněž finální rondová věta s typickou polkovou stylizací hlavního tématu (Poco Allegro, 2/4) skýtá více příležitostí k sólistické pianistické exhibici. Koncert byl věnován francouzské pianistce Germaine Lerouxové, jeho prvým interpretem byl však v roce 1935 Rudolf Firkušný (jemuž Martinů naopak připsal klavírní koncert č. 3), který se s ním rovněž představil českému publiku při svém triumfálním návratu do svobodné vlastí na Pražském jaru 1990.

 

Jarmila Gabrielová

© Supraphon 1995, 1988-2 031

 

Prameny

« předchozí
ID 61 (záznam 1 / 0)
další »