Základní informace
Titul CZKoncert pro flétnu, housle a orchestr
Podtitul CZ
Titul ENConcerto for Flute, Violin and Orchestra
Podtitul EN
Titul DEKonzert für Flöte, Violine und Orchester
Podtitul DE
Titul FR
Podtitul FR
KategorieKoncerty a koncertantní hudba
PodkategorieDvojkoncerty, trojkoncerty a čtyřkoncerty
Halbreichovo číslo a přípona252
Části (věty)1. Allegro moderato; 2. Adagio; 3. Poco allegretto
Durata19'
Nástrojové obsazení1222-2100-Pf-Archi
Sólový hlasFl Vl
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Honegger Moyse, Blanche
Moyse, Marcel
Diplomatický přepis věnování
Poznámka k věnováníDedikanti: Marcel Moÿse, Blanche Honegger
Původ
Místo kompozicePaříž
Rok dokončení1936
Započetí kompozice10/1936
Dokončení kompozice10/1936
Poslední úprava
Premiéra
Interpret Marcel Moÿse (Fl), Blanche Honegger (Vl), Philippe Gaubert (dir./cond.)
Gaubert, Philippe
Honegger Moyse, Blanche
Moyse, Marcel
Datum premiéry27.12.1936
Místo premiéryPaříž
Ansámbl Orchestre de la Société des Concerts du Conservatoire
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uloženíPolička
Současný vlastníkNadace Bohuslava Martinů, Praha
Poznámka k rukopisuFragment rukopisné partitury (s. 26-35, tj. téměř celá 2. věta). Part sólových houslí a další změny pouze naznačeny obyčejnou tužkou. *** V archivu nakladatelství Bärenreiter v Kasselu uložen opis cizí rukou.
Vydání
Místo vydáníKassel
VydavatelBärenreiter, Kassel
Rok vydání1961
CopyrightBärenreiter, Kassel
Poznámka
Poznámka
Informace

Koncert pro flétnu, housle a orchestr

V neoklasicistním okruhu skladatelů se principem barokního concerta grossa, užívajícího skupinu sólových nástrojů na jedné straně a orchestr na straně druhé, nechalo inspirovat hned několik autorů (např. D. Milhaud, A. Honegger nebo P. Hindemith). V tvorbě Bohuslava Martinů se však koncertantní forma pro dva a více sólových nástrojů s orchestrem stala především pro období 30. let jednou z klíčových. V roce 1931 zkomponoval Koncert pro smyčcový kvartet a orchestr a hned dva roky na to následovaly dvě skladby pro smyčcové trio a orchestr – Smyčcové trio s orchestrem a Concertino pro smyčcové trio a orchestr. Na objednávku slavného francouzského houslisty Marcela Moyse zkomponoval Martinů na podzim roku 1936 Koncert pro flétnu, housle a orchestr (pro něho složil v témže roce také Sonátu pro flétnu, housle a klavír). Dílo bylo premiérováno 27. prosince téhož roku Marcelem Moyse a Blanche Honegger s Orchestre de Société des Concerts du Conservatoire pod vedením Phillipa Gauberta a vysíláno rozhlasem v přímém přenosu.

Třívětý celek sleduje klasické rozvržení vět rychlá-pomalá-rychlá. Důležitou úlohu v instrumentaci celého koncertu hraje klavír, obohacující barvu celého orchestru.V první větě představí oba sólové nástroje rychlá kadence. Druhá výrazově bohatá pomalejší věta přináší lyrické melodie, exponované střídavě i společně oběma sólovými nástroji. Ke konci druhé věty zazní lyrická houslová kadence. Lyrickým kontrapunktem obou sólových nástrojů a smyčcové nástrojové skupiny je věta završena. Poslední rychlá věta má rozvržení třídílné písňové formy, jejíž prostřední kantilénovou část vystřídá po flétnové kadenci opakovaný první díl. Navazující rychlá koda umocní gradaci věty a tím i celé skladby.

Autorova obliba v principu concerta grossa podnítila vznik monumentálních děl jako např. Concerta grossa (1937) a Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, které bezpochyby nejlépe reprezentují tuto stylovou orientaci.

Sandra Bergmannová

Prameny

« předchozí
ID 177 (záznam 1 / 0)
další »