Leden 24. 57.
Milý příteli:
Tak se zde snažím na seznamu skladeb a myslím že je velice konfusní.
Za prvé tituly mne mýlí, jsou počeštěné a často ne dobře.
Za druhé bych ty malé věci zapomenuté a nebo bych si aspoň přál zapomenuté by bylo nutno dáti do skupiny a neplýtvat na ně místem. Jsou většinou skladbičky příležitostné, dárky a tak dále, jichž jsem napsal daleko více, rozdával na pravo na levo a effektivně nemají význam, stačilo by je jen zapsat pro úplnost.[1]
Za třetí bych myslel že byste hlavně měli umístit jen díla tištěná a nebo přicházející v úvahu pro tisk a nebo díla větší.
Za čtvrté mnoho z těch věcí neznám a nepamatuji se na ně, jako je ta skupina pro dechové nástroje. Buď mají jiný název a v každém případě jsou to staré věci, také jen pro úplnost, existují-li vůbec.
Za páté myslím že je lépe umístiti datum stvoření díla a né jeho vydání. Je jenom málo děl která čekala dlouho na vydání, jako čelová sonata od roku 1938 do 1950[2]? ale to byla válka a důležitější je datum napsání díla[3].
Za desáté zaznamenáváte jako dílo vydané Kytice ale to je vydáno jenom v Hud. fondu a tedy vlastně ne prodejné, aspoň pokud o tom vím[4].
A za naposled myslím, že by jste si měli na to vzít nějakého experta, když už tak důležitou věc děláte, aby to bylo opravdu bombenfest[5] a přehledné. Máte Vy k disposici tu Biografii od Šafránka[6], kde seznam je dobře upraven s daty i vydání a premierou aspoň pro větší věci jako Symfonie aT.D. Jméno nakladatele by měli zde také býti, to budou ve sborníku lidé jistě hledat.[7] Zde bych doporučoval kdybyste požádali nakladatele, aby vám poslali poslední katalog udejte důvod, jedná se o Schotťs Mainz, Boosey & Hawkes, Leduc Paříž a Associated Music Publishers New York. Universalka moc věcí nemá a ty lehce doplníme. Co se u nás vydalo to taky lehounce najdeme.
Tak bych navrhoval aby všechny ty staré a malé komposice, hlavně pro piano byly zapsány jen jako věci z mládí, v krátkém odstavci. Čili začlo by to vlastně, vyjma loutek[8] a některých maličkostí vydaných u nás, až pobytem v Paříži.
Prohlédněte Šafránkův seznam, je dobře udělán a i data jsou asi dobré.
Teď co se názvu týče můj dojem je že informace jsou neúplné když přeložíte nějak název díla. Jako ku př. poznamenáváte „Film v malém“ ač titul i u nás je Film en miniature[9], nebo Miniaturní film???? Některé názvy jsou konfusní mezi originelním názvem jako Sinfonia nebo Sinfonietta.[10] A budouli tyto skladby hledány pod českým názvem a nebo simili překlad, je možnost že je u cizího nakladatele takto nenajdou budouli je žádat. Tak by měl být originelní titul a eventuelně, když by to mohlo vésti k omylům, i český překlad. U oper ovšem stačí překlad česky, nebo Koncert je všude stejný i Symfonie ale některé ty názvy by měly býti i cizím titulu, jako zachováváte sinfonietta-giocosa[11].
jsou tam nějaké konfuse o klavírních triách![12] Nebo neúplné názvy jako Gilgamesh, který je Gilgamesh epic, nebo Epos Gilgamesh. [13]
Teď už tam můžete dáti i ty Zbojnické písně[14] dva svazky pro PSu[15] a MU[16].
A Romance z dýmu bramborových natí,[17] text M. Bureš. U ostatních oper spisovatel by měl býti k vůli korektnosti jmenován plným jménem jako Georges Neveux,[18] Carlo Goldoni[19], Vítězslav Nezval[20], ne jen Gogol[21], Tolstoj[22]. I u Kantát také, Polní Mše[23] Jiří Mucha a t.d[24].
Z baletu bych také podržel jen některé ostatní dal také jenom do úvodu a sloupce starších skladeb. Ostatně většina z nich je asi ztracena.[25]
Posílán vám zpět ty stránky ale definitivně je opravím, pokud bude v možnosti až po vaší úpravě, Já doufám, že se mnou souhlasíte s mými námitkami.
Vezměte na to nějakého Machra a požádejte o informace Šafránka, který už je zpět v Praze aby sborník když už jej děláte byl úplný a representativní.[26]
Prohlídněte Šafránkovu biografii, on má už teď také seznam dalších skladeb po roce 1943 a jistě Vám dá rady.[27]
Sbory zbojnické[28] jsou už u kopisty a pošlu je tento týden.
Mnoho zdravím
B. Martinů
|