Loutky
Pohlédneme-li na dlouhou řadu skladeb, které Bohuslav Martinů věnoval sólovému klavíru, už první letmý pohled ukáže několik výrazových i technických úrovní. Nade všemi vyniká úroveň virtuózní - v čele především s Fantazií a toccatou, dále pak Sonáta a tři sešity Etud a polek. Řadu let se však na Bohuslava Martinů obraceli nakladatelé také s žádostmi o skladby instruktivní a Martinů ochotně vyhovět; vznikl tak dodnes obecně ceněný pedagogický repertoár, bohatě využívaný ve skladatelově vlasti i v zahraničí. Tato tvorba na našem snímku není zastoupena. Existuje však ještě jedna těžko definovatelná kategorie na poloviční cestě mezi těmito dvěma krajnostmi, reprezentovaná především třemi cykly pod názvem Loutky.
Loutkami se Martinů začal zabývat už před první světovou válkou (třetí sešit, obsahující skladby Pierrotovo zastaveníčko a další). Drobné náladové skladby přežily téměř jako jediné z kvantitativně bohaté, ale myšlenkově a technicky povětšině dosud nezralé juvenilní tvorby, Martinů sám poukazoval, z tohoto období hledání a učení, především právě na klavírní Loutky. Podléhal tehdy nezdravě silně francouzskému impresionismu, nikoli však v Loutkách; „Nejpevnější skladby (Loutky) dlouho předtím impresí nejsou," vyjádřil se Martinů.
Cyklus mu zvolna dorůstal pod rukama; mezi roky 1914-1918 vznikal druhý sešit (začíná skladbou Loutkové divadlo, Harlekýn je jediný detailněji datován – 28. 7. 1916) a Loutky mu získávaly ve vlasti stále větší publicitu. Cyklus sám se během dlouhých let vzniku postupně pozměňoval a je zajímavé tuto proměnu na souborné nahrávce sledovat. Vždyť některé skladby z nejmladšího sešitu (vydavateli označeného jako první - Kolombína tančí, atd.) byly dopsány dokonce až v Paříži, kam si v roce 1923 třiatřicetiletý Martinů přišel doplnit techniku konzultacemi u Alberta Roussela. V těchto skladbách dokonce zazněly impulsy ragtimové hudby (Nová loutka má podtitul podle módního tance „Shimny“).
Jaroslav Mihule
Sleeve-note z CD Bohuslav Martinů: Complete Piano Works, © Supraphon 2002, 3656-2 133