General information
Type of the document Letter
SenderMartinů, Bohuslav
Sender (corporation)
Sender‘s location
Note on Sender‘s location[Rome]
Send date12.04.1957
RecipientMartinů, rodina v Poličce
Recipient (corporation)
Recipient‘s location
Note on Recipient‘s location[Polička]
LanguageCzech
AcquiredCopy from CBM, Polička
Former owner
OwnerBohuslav Martinů Centre in Polička
Owner‘s call numberPBM Kr 564
Call number at IBMMar 1957-04-12
Content and physical description
Content
Diplomatic transcription of the letter

[Řím] Duben 12. 57.[1]

Drazi:

Dnes došel váš dopis za 10 dni a tak hned odepisuji, jistě že čekáte take na zprávy. Je to letos všechno naopak, počasi je i zde špatné, stále vice méně zima a bouře a vichřice. Tak jsme se zase odstěhovali s jidlem z terasy do pokoje. A hlavně že je tu vlhko a tak se oba už těšime až se to změni abychom také užili pěkné počasi v Římě. Mně take nikdo nenapsal o provedeni Mše[2] v Brně, jen pani Kaprálova[3], Zouhar[4] mi poslal telegram že to nebude v Radiu, ani jsem tomu nerozumel protože jsem o tom nevědel. Doufám že ty zbojnické budou brzo na Radiu, měly myslim premieru včera[5] a tak mi Venhoda[6] jistě napíše. Nic nevim o Filharmonii[7], kdy se vraci zpět a jak se divali tam na Fantasie[8]. O těch klav. věcech v Museu si nevzpominam kdo to byl Petcoldova, a myslim že jste mi psali že je v Museu vice věcí které vzali z archivu Filharmonie???? Miloš měl[9] snad přednášku s ukázkami, psala mi o tom Věra Laichterova, ptal jsem se ho zdali přivezl ten diplom ale nereagoval na to. My jsme tu měli koncert na Academy a hráli moc krásně ty Madrigaly pro housle a violu[10], mělo to velký uspěch a všem se to libilo. Take mi psal Otik Martinu z Olomouce a Dr Moldan choť Růženky Kordikove a nějaký Blatný, ktery také za mnou chce přijet. Ted aby bylo uplně jasno v té otázce pozvání, tedy vam musim hned napsati že je absolutně vyloučeno abych já zval kohokoliv z ČSR. sem. Dúvody vám nepišu protože dopisy někdo jistě čte, jinak by nebyly tak dlouho na poště, ale vy si je můžete domysliti, ostatně jsem vám to naznačil už v poslednich dopisech. To se týka také Š.[11] Také nevim co tak duležitého bych s nim měl projednávat, co by mi nemohl napsat. Ja mám o celé věci jiné názory, ale v každém připadě nemohu sem naše přislušniky osobně zvát. Připad B.[12] je vyjimečný a mám dost obav, že bude miti nepříjemnosti až se vrátí.[13] Také ti ostatni co by chtěli přijet, mezi nimiž i J. z Brna budou zklamáni, chápete že tu nejsem pro to abych dával hodiny turistům. Tak to jsem vám hlavně chtěl řici, také že ja sám se musim vyhnout nepřijemnostem, svět je takový teď jaky je a jednotlivec proti tomu nic dělat nemŭže. Tak kdybyste i vy měli nekteré dotazy a žádosti tak to hned zarazte. Vše záleži na většich pánech než jsme my. Ahoj. Teď k něčemu veselejšímu. Tedyčka[14] nam poslala kritiku z Bruxellu a zda se že se jim Veselohra[15] libila, ačkoliv ty kostymy co mi poslali se zase mně nelibily, piše že je pošle i vám a nám poslala také bonbony.!

 

Je to neposeda, pořád musi někomu dělat radost. Premiera byla tento týden. Byl zde také řiditel od Boosey Hawkes z Londyna[16] a tak jsem domluvili mnoho věci, které byly nejsné, říkal že mluvil s Š, take, ale že z toho neni moudrý jak to vlastně s tim vydávánim v Praze vypadá a kde je to soustředěne. Což já také nevím. Ten kontrakt[17] s Universalkou stále vázne a myslim že to nebyl dobrý kontrakt pro mne a tak to ten zastupce v Oslo nechce přijmout. U Boosey Hawkes se to vše moc courá a jsem rád že s nimi už nejsem, Locandiera[18] dosud vydana neni a nemaji ještě překlad a ty Fantasie take dosud vydany nejsou ač už to je v tisku od listopadu.

S rukou je to lepsi ale stále čekáme na to slunce, včera sem přišel z Afriky ten vítr, sziroko a všechno se to třáslo. 22teho budeme hledat tu kometu co ma byti viděna celý týden než odplave.

Tak jsem vam snad na vše odpovědel. Že byl Š. nemocen jsem nevedel ale myslim že nebyl tolik nemocen aby aspon byl požádal někoho aby mi odpovědel na moje dotazy, které byly dŭležite, dnes už nemaji význam, protože nemohu čekati vždy několik měsiců, až se někdo rozhodne. Doufám že vam ten diplom dopravi a co se tyce busty[19] na tu asi budete znova dlouho čekat.

Charlie[20] vám take připisuje a je cela mrzutá už take z toho počasi a vlhka. nevim zdali si budu moci s B.[21] upřimně pohovořit, zdali nebudeme miti svědka. Psal jsem mu tež ohledně bytu, zde ted se nenajde jeden pokoj v Hotelich v celem Rímě, je tu celá Italie na Velkonoce a tak doufám že mu něco najdou. vaši protože u zdejšich Čechu bydlet nemŭže, zkratka je to komplikované.

Kdybyste odepisovali Šebankovi reknete mu aby zduraznili že ta Legenda[22] je věnovaná pani Ježkové to jest Frances Jezek, vdově po Jarkovi[23] a ne snad jeho matce, kterou neznám ale která se take jmenuje Frantiska, tak aby nebyl omyl a chtěl bych aby to bylo v programech uvedeno, to jest věnovaní. U nás jsou popletové a většinou sami takovi mali Napoleoni.

Mnoho vas zdravime a budeme vzpominati na svátky jez už jsou přede dveřmi, zde budou slavnostní to vite, když tu bydli papež, kterého jsme dosud neviděli.

Srdecně váš

Bohous.

Total number of leaves1
Number of pages bearing text2
Note
FixationTypescript and handwritten signature
Letter

Preview only available at the Institute.

Digitisation
Quality of digitisationProfessional
Digitized atBohuslav Martinů Centre
Date of digitisation
Note on digitisation
Location as subject
Brno
Brussels
London
Olomouc
Oslo
Person as subject
Corporation as subject
Composition as subject
« previous
ID 1387 (entry 1 / 0)
next »