Základní informace
Titul CZRomance z pampelišek
Podtitul CZkantáta pro smíšený sbor a sopránové sólo
Titul ENThe Romance from the Dandelions
Podtitul ENcantata for mixed choir and soprano solo
Titul DELöwenzahn-Romanze
Podtitul DEKantate für gemischter Chor und Sopransolo
KategorieVokální hudba
PodkategorieKantáty bez nástrojového doprovodu nebo s jednotlivými nástroji
Halbreichovo číslo364
Durata15'
Nástrojové obsazeníCoro misto (SSAATTBB)
Sólový hlasS
Dedikant Kühn, Jan
Kühnová, Markéta
Diplomatický přepis věnováníVěnováno Markétě a Janu Kühnovým
Poznámka k věnováníVěnování na titulní straně 1. vydání tištěné partitury.
Původ
Místo kompoziceŘím
Rok dokončení1957
Započetí kompozice12.05.1957
Dokončení kompozice18.05.1957
Premiéra
Interpret Kühnová, Markéta
Datum premiéry26.10.1958
Místo premiéryPraha
Ansámbl Český pěvecký sbor
Český pěvecký sbor
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
UloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k autografuReprodukce autografní partitury uložena v Paul Sacher Stiftung v Basileji.
Copyright
CopyrightBärenreiter Praha
Odkaz na prodejcekoupit
Vydání
Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Praha, 1960
Signatura IBM: 1174a
Specifikace vydání: 1. vydání
Detaily tohoto vydání
Supraphon, Praha, 1997
Signatura IBM: 1174b
Specifikace vydání: 2. vydání - přetisk vydání SNKLHU H 2997 z roku 1960
Detaily tohoto vydání
Bärenreiter Praha, Praha, 2016
Signatura IBM: SV MAR 4
Specifikace vydání: Souborné vydání díla Bohuslava Martinů
Detaily tohoto vydání
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Text Miloslav Bureš. *** Německý překlad Kurt Honolka, anglický překlad Iris Urwin. *** Autografní partitura bez titulní strany; název uvedený na první straně partitury: "ROMANCE". *** Druhé vydání: Editio Supraphon, Praha 1997.
O skladbě

1. května 1955 se Svaz československých skladatelů připojil k prosincové výzvě Svazu sovětských skladatelů, aby podpořil spolupráci na písňové tvorbě mezi hudebními skladateli a básníky. Vyzval proto Svaz československých spisovatelů ke společné tvorbě. Na konci června 1955 zaslal básník Miloslav Bureš skladateli Bohuslavu Martinů básnický cyklus Píseň o studánce rubínce. O rok později mu Bureš poslal další „píseň": Na starou maminčinu píseň a za rok Píseň o Mikši z hor. První z nich Martinů zhudebnil okamžitě a přejmenoval na Otvírání studánek, H 354. Píseň ale nezůstala ani v názvech pozdějších kantát. Během května 1957, kdy skladatel básníka očekával v Římě, zhudebnil následující předlohu. Nazval ji Romance z pampelišek, H 364. Dříve zhudebnil jiný Burešův cyklus, přejmenovaný na Legenda z dýmu bramborové nati, H 360. Martinů touto kantátou protestoval na podzim 1956 proti potlačení Maďarské revoluce. Poslední Burešovu „píseň" odložil o několik let, až na začátek roku 1959. Tuto kantátu nazval Mikeš z hor, H 375 a věnoval ji zakladateli a prvnímu sbormistrovi Kühnova smíšeného sboru, Pavlu Kühnovi, pro první veřejný koncert tohoto tělesa 18. 6. 1959.

Kantáta, která cestovala z celého cyklu do Československa nejrychleji, čekala na svou premiéru nedéle. V létě 1957 se Martinů ptal Bureše: „Jak se líbí Kühnovi ta poslední Romance? Je trochu těžší, než studánky. Burešova odpověď se nedochovala. "Hudební rozhledy" informovaly v listopadovém čísle: "Partitura je již v rukou manželů Jana a Markéty Kühnových, jimž je dílo věnováno a kteří připravují jeho světovou premiéru s Českým pěveckým sborem začátkem příštího roku. Datum premiéry Martinů v listopadu ještě nevěděl. V lednu 1958 s nadějí odhadoval : „[...] ty Pampelišky budou asi v březnu." Další odklad preméry způsobilo úmrtí dirigenta Jana Kühna 15. února 1958. 

Martinů se zajímal o přijetí kantáty: „Jsem velmi zvedav jak pusobily Pampelisky a zdali budou natoceny. Sdelte mi o prubehu koncertu." Burešova odpověď se nedochovala. Je možné, že na podzim roku 1958 pořídila Markéta Kühnová s Českým pěveckým sborem pro Československý rozhlas první nahrávku Romance z pampelišek. Žádné z vysílání kantáty však skladatel nezachytil a o vzniku nahrávky nemáme krom nepřímého svědectví Bureše žádné zprávy.

Třebaže Burešova zpráva v „Lidové demokracii" avizovala v květnu 195 „brzké vydání" Romance z pampelišek, otálení a kompetenční spory mezi nakladatelstvími v Československu je oddálily natolik, že k odeslání návrhu smlouvy došlo až 29. června 1959, tedy pouhé dva měsíce před skladatelovým úmrtím. Romance z pampelišek byla vydána posmrtně v roce 1960 a Martinů se na její přípravě tudíž nepodílel. 

Vít Zouhar, Hudební rozhledy, 73/2020; Souborné vydání děl Bohuslava Martinů VI/2/3, © 2016 Editio Bärenreiter Praha

« předchozí
ID 286 (záznam 1 / 0)
další »