Základní informace
Titul CZOtvírání studánek [auth.]
Podtitul CZkantáta pro sóla, ženský sbor a instrumentální doprovod
Titul ENThe Opening of the Springs / The Opening of the Wells
Podtitul ENcantata for soli, female chorus and instrumental accompaniment
Titul DEDas Maifest der Brünnlein
Podtitul DEKantate für Soli, Frauenchor und Instrumentalbegleitung
Titul FR
Podtitul FR
KategorieVokální hudba
PodkategorieKantáty bez nástrojového doprovodu nebo s jednotlivými nástroji
Halbreichovo číslo a přípona354
Části (věty)
Durata21'
Nástrojové obsazeníVl Vl Vla Pf; coro femminile, coro voci bianche ad lib.
Sólový hlasS A Bar Sp
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Bureš, Miloslav
Diplomatický přepis věnováníVěnováno | Miroslavu [sic] Burešovi | a našemu kraji.
Poznámka k věnování
Původ
Místo kompoziceNice
Rok dokončení1955
Započetí kompozice07/1955
Dokončení kompozice07/1955
Poslední úprava
Premiéra
Interpret
Zouhar, Zdeněk
Datum premiéry07.01.1956
Místo premiéryPolička (Tylův Dům)
Ansámbl pěvecké sdružení OPUS
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k rukopisuReprodukce autografní partitury jsou uloženy v CBM v Poličce, v pozůstalosti Zdeňka Zouhara a v Paul Sacher Stiftung v Basileji.
Vydání
Místo vydáníPraha
VydavatelStátní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění
Rok vydání1956
CopyrightBärenreiter Praha
Poznámka
PoznámkaText Miloslav Bureš. *** Předpremiéra se uskutečnila 7. 12. 1955 v Praze (dirigent Jan Kühn). *** Název na titulní straně autografní partitury: "Otvírání studánek. | [...] | Pro ženský sbor, Soprán, alt a Baryton Solo, (Recitátor) | a pro dvoje housle, violu a piano." *** Další vydání: SHV, Praha 1965; Editio Supraphon, Praha 1972; Editio Bärenreiter, Praha 1996; Bärenreiter Praha, Praha 2011. *** Alternativní německý název: Die Reinigung der Quellen (Harry Halbreich).
Informace

Otvírání studánek

Otvírání studánek H 354 je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb Bohuslava Martinů a patří ke skladatelovým nejčistším vyznáním lásky rodnému kraji. Dvacetiminutová kantáta pro soprán, alt, baryton, recitátora, ženský sbor, dvoje housle, violu a klavír byla dokončena 12. července 1955 v Nice. Je věnována poličskému rodáku Miloslavu Burešovi, který je autorem textu, a „našemu kraji“. Premiéra se uskutečnila 7. ledna 1956 v provedení brněnského sboru Opus pod vedením Zdeňka Zouhara, který pro Martinů znamenal živé pouto s jeho vlastí už od první výměny dopisů ohledně kompozice vokální skladby Petrklíč, H 348.

Skladba je inspirována starým zvykem vítání jara a s ním spojeným čištěním, „otvíráním“ studánek od nánosu jarního rmutu a loučením se s uplynulou zimou. Úvodem vyprávějí jednoduché, téměř monotónní zpěvy altů a sopránů spolu s recitátorem o tom, jak na Vysočině vždy z jara vycházejí děti čistit studánky. Vlastní obřad otvírání studánek se rozvíjí v řadě sborových i sólových popěvků (soprán - královnička, jejímiž ústy mluví studánka; alt - sasanka) a vrcholí sborovým zpěvem o studánce-hlubáňce. Instrumentální mezihra zahajuje poslední oddíl skladby, její obsahové a výrazové těžiště. V postavě poutníka (baryton) jako by se do rodného kraje vracel alespoň ve vzpomínkách sám autor. Závěr skladby působí neobyčejně silným dojmem, vroucně, útěšně i jímavě.

„Jdu cestou starou, vracím se k těm, co vodám písní cestu otvírali, co zde studny roubili a pevné plátno tkali, z nich jsem a vracím se k nim znova. Co na tom, že jejich dny jsou nenávratně pryč, z ruky do ruky si podáváme těžký klíč, klíč od domova.“

Lenka Foltýnová

Prameny

« předchozí
ID 276 (záznam 1 / 0)
další »