General information
Type of the document Letter
SenderMartinů, Bohuslav
Sender (corporation)
Sender‘s location
Note on Sender‘s location[Rome]
Send date24.02.1957
RecipientMartinů, rodina v Poličce
Recipient (corporation)
Recipient‘s location
Note on Recipient‘s location[Polička]
LanguageCzech
AcquiredCopy from CBM, Polička
Former owner
OwnerBohuslav Martinů Centre in Polička
Owner‘s call numberPBM Kr 557
Call number at IBMMar 1957-02-24
Content and physical description
Content
Diplomatic transcription of the letter

[Řím] Unor 24. 57.[1]

Drazi:

Zase se mi nahromadily programy a tak vám pošlu vše v baličku. Piše Šeb.[2] z Pařiže že ten diplom doveze a že to zařidil na legaci s tou bustou[3], tim ovšem neni řečeno ze ji brzo dostanete, ale musime doufat že se o to budou starat. Od Miloše[4] teď zpravy nemám, nevim co dělá a take co je s tou knihou nevim, říkal že to už má hotove.[5] Zouhar[6] mi poslal seznam mych skladeb pro Sbornik, který chce vydat ale museji to hodně opravit, je to udělano trochu moc po česku.[7] Poslal jsem mu ty pisně pro Moravské ale myslim že jsou všichni i on na prazdninach, protože nemám od nich zprávu a naopak mi piše ten jejich dirigent, abych na ně nezapomnel teď když jsem dal ten cyklus zbojnickych Učitelum v Praze.[8] Snad se prázdniny brzo skonči a tak to dostanou.Take psal pr. Šíma zase krásné psani a chtěl par řádku mého rukopisu, tak jsem mu to poslal. A take říká že jého syn Tonik by mohl dostati lehčeji nějake medikamenty kdybyste je potřebovali, že má spojeni se Švycarskem a tak by je mohl dostat. Jeho adresu snad máte kdybyste něco potřebovali co nejde u vas koupit.

Prof. Ant. Šima. Praha-Strašnice... Bylanska 23. Už jsem vám to chtěl napsat posledně ale pak jsem na to s tou přibuznou Stanislávkou zapomnel. V new Yorku hráli ty Fresky[9], George Szell[10] s Cleveland orchestr a měly veliký úspěch. Také Fantasie[11] mely velky uspěch v Basileji, to jsem vam už asi psal. Doufam že se podaří Burešovi se sem dostat, rád bych ho poznal, a se s nim domluvil na mnoha věcech.[12] Jinak se tu máme stejně ale sluničko trucuje a nechce se ukázat, jen ňekdy přes den ale večer je pořádna zima. S tou rukou to je stejné ale řiká doktor že je to unava a hlavně špatný oběh krve, to jsem měl vždycky, snad byste se mohli zeptat v nemocnici co se má proti tomu dělat. Dávám si takové elektrické masáže, dost to pomahá ale možná že vědi něco lepšiho. K zdejšim doktorum se mi nechce jiti ti jen hledaji nemoce aby udělali co nejvetši učet. Ted mám problem s kontraktem[13] zda se ze mi Universal nenabidla dobrý kontrakt, totiž dobry je pro ně a tak mi v tom pomahá jeden pán v Oslo v Norsku, který dělá kontrakt pro Kazantzakis[14]. Ale to jsem vam už asi taky psal, tak se opakuji. Vidim že jste meli pěkné odpoledne s tou televisi, take mi slibili že mi poslou pas s filmem ale to si asi zase počkám jako s těmi disky[15], to jsou same pohádky pro malé dětičky, samé sliby.

Nevim co mysliš s tim nástrojem com ma dvá rejstřiky to může byti clavesin s dvěma manualy, nevim jak tomu řikame česky, je to jako malé staré piano. Ja jsem pro to

 

napsal koncert[16] v Pariži pro tu pani de Lacour[17] a onehda to hrála a poslouchali jsme to na Radiu z Pařiže. To vydá také Universal a je o to velký zájem jsou na to specialisti, někdo z Izrael to tam chce provest a v Londyne nějáky Čech Heller[18], vyjde to asi tento rok ale to už je dávno co jsem to psal.

Sonatinu pro dva klaviry nemám, to je asi ta Fantasie ale tu jsem nikdy neslyšel a nemyslim že je dobrá, tu taky „zachránil“ myslim Sěbas[19], nekdě ji objevil. Kde ted je to nevim asi v hud. Fondu. Z divadla v Brně mi nepsali a dost mne to zajímá kdo vlastně tu operu chce dělat, pro Radio se to zvlásťe nehodi protoze tam hraje jeden herec současně dvě role, což ovsem na Radiu vidět neni a tak to nemuže býti srozumitelné. Na každý zpusob o tom nic nevim.

Co se deje s Locandierou[20] vubec nevim. Bossey a Hawkes[21] mlčí a nic nedělaji ani tu partituru fantasii dosud nevydali a já se s nimi tahat nechci, je to vlastně lepe aspon to nebude vadit tě-m Pasijim. Co se tyče těch peněz, to je pravě také to co bych chtěl vědet. Myslim ža ta vydani ve Fondu a za film a disky, snad to ukladaji na muj ŭcet v bance ale protože ani smlouvu žadnou nemaji tak take nevim kolik a jak to prováději, to je take takove čechounské jednaní. Ja si v tom ted udělám lepši pŏrádek protože mi vydá u nás St. Nakl. nové věci a oni chodi okolo každé otázky jako kočka okolo horké kaše.

Tak jste měli navštevu Karolky, jak se ji v Policce libilo? Foto jsem čekal dnes od p. Vanka[22] ale on musel odjet náhle do Švédska na pár dni tak se to zase zdrží.

Jak se daři Jindřišce[23]? ted asi už začnou také práce v zahrádce to pro Fanouše[24]. tak uz to vite vsěchno až zase novinky na přistě pošlu.

Zdravime vas všechny

Bohouš. a Charlie[25].

Total number of leaves1
Number of pages bearing text2
Note
FixationTypescript and handwritten signature
Letter

Preview only available at the Institute.

Digitisation
Quality of digitisationNot professional black-and-white
Digitized atCBM
Date of digitisation
Note on digitisation
Location as subject
Basel
Brno
Israel
London
Oslo
Paris
Prague
Person as subject
Corporation as subject
Composition as subject
« previous
ID 1377 (entry 1 / 0)
next »