Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[Nice]
Datum odeslání07.03.1955
PříjemceTauský, Vilém
Příjemce (korporace)
JazykAngličtina
Původ, datum získáníKopie z knihy "Vilém Tauský CBE FGSM 1910–2004", str. 99
Signatura v IBMTauV 1955-03-07
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů píše Vilému Tauskému o tom, že jeho dopis v něm vyvolal spoustu vzpomínek z Brna i z Paříže a vzpomněl si na jejich plány. Vše je nakonec jinak, než si představovali. BM neví nic o projektu BBC ani o tom, co by mu musel VT napsat, aby to udělalo BM šťastným. Co se týče přednášky VT, tak BM nechce vytvářet precedenty a psát úvahy o umění, umělcích a o sobě, ale aby VT neodradil, zasílá mu krátký článek, který může použít jako úvod k provádění všech symfonií BM.
Text tohoto článku: Na začátku byla Anglie pro BM pouze žlutou barvou na mapě (Francie byla červená). Později zjistil, že tam byl Händel, Berlioz a Dvořák a měli rádi je i jejich hudbu. BM si myslel, že Anglie je velmi daleko od jeho malé vesnice [Poličky] na hranicích s Moravou. Měl mladický sen, že když měli rádi Dvořáka, mohli by mít rádi i jeho hudbu. Tehdy nebylo rádio a noty měl jen v hlavě. V průběhu let se věci začaly nečekaně měnit a BM se splnila polovina snu, jeho hudba je prováděna v Anglii. BM doufá, že se jeho hudba bude líbit a splní se mu i druhá polovina snu. Hudba může evokovat Dvořáka v nové verzi.
Dále je zde dodatek (původně v češtině): Pokud by chtěl VT článek použít, může připomenout také MIRANDOLINU, EPOS O GILGAMEŠOVI a SYMFONII Č. 6 (SYMFONICKÉ FANTAZIE), která je momentálně hrána v Bostonu a New Yorku a také JULIETTU (SNÁŘ).
PoznámkaPůvodně je dopis psán v češtině a pouze text do programu psal Martinů sám anglicky - v knize je celý dopis přeložen do angličtiny
FixaceTisk
Lokace jako předmět
Boston, Massachusetts
Brno
Francie
Morava
New York, NY
Paříž
Polička
Velká Británie
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 7321 (záznam 1 / 0)
další »