Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelBartoš (skladatel, muzikolog), František
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Poznámka k lokaci odeslání[Praha]
Datum odeslání22.02.1946
PříjemceMartinů, Bohuslav
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[?]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z ČMH, fond Františka Bartoše, 2014
Vlastník prameneČeské muzeum hudby
Signatura současného vlastníkaS 48/807; S 48/807a
Signatura v IBMBarF 1946-02-22
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahFrantišek Bartoš se právě vrátil z pražské premiéry 2. SYMFONIE, na níž byl s Karlem Novákem. Dílo způsobilo velkou radost a dlouhotrvající potlesk. Jeto to úplně jiný svět, přitom je to velmi české, jen zbavené německé tíže. Váží si ho, že odešel a oddělil se tak od tzv. oficiální orientace, která neměla daleko k německé orientaci. Před dvaceti lety nutili tuto jedinou cestu. Ti, co si uvědomovali sílu francouzské "clarté", což byl Bohuslav Martinů a za ním i "my z Mánesa", byli prohlašováni skoro za zrádce národa. Dnes se to změnilo a nešlo by říci, že pokrokovost se musí měřit Wagnerovým Tristanem. "Východ či Západ", to je správné heslo. Avšak nedávno zde byla mimoruská premiéra 9. Šostakovičovy, a jak si to je s 2. SYMFONIÍ BM blízké! S KN si hned po 2. SYMFONII řekli, že dílo BM je rozhodně české. Je pravda, že byly doby, kdy BM měl "zatraceně mezinárodní ksicht", ale to je za ním, to jen dle FB dočasně musel popřít to, co bylo zatím vydáváno za typicky české. Nyní dospěl ke svému českému výrazu. Vysloveně české byly už HRY O MARII, ŠPALÍČEK a i ta JULIETTA byla syntézou českého, francouzského a snově exotického. V 2. SYMFONII FB poznává, že je BM u cíle a na patřičném místě ve vývoji české hudby. Je to místo vedoucí, které bude určovat český ráz moderní hudby. Poprvé dal naší hudbě českost Smetana. Osvojil si to, co je nutné, abychom se vyrovnali světu (čerpal z Liszta, Wagnera i Chopina), a přetavil to k podobě české. Jiný recept měl Antonín Dvořák (pošilhal po Brahmsovi, Lisztovi, Wagnerovi i Smetanovi), Vítězslav Novák (prošel Brahmsem i Debussym i lidovou písní) nebo Leoš Janáček. A nyní je to BM. Něco podobného možná FB brzy napíše v nějakém článku, jen ne tak otevřeně.
22. února dopisuje dopis a děkuje za radostnou zprávu pro ČF o daru cigaret [na základě mezitím došlého dopisu od BM, BarF 1946-02-07?]. Už se na dar i BM všichni těší. S jeho návštěvou na festivalu [Pražské jaro] počítají, i když se v červenci vrátí zase do USA. Stejně jako Rudolf Firkušný a Jarmila Novotná dostane pozvání z ministerstva informací. Dostane i pozvání od ČF. Charles Munch si na festivalové koncerty vyžádal jeho 1. SYMFONII, souhlasí s tím? O zařazení jeho děl požádají i Firkušného a Novotnou. Popřemýšlejte o uspořádání kurzu, nebo alespoň přednášky komposice. Kurs by byl dobrý vzhledem ke konzervatoři. S Pavlem Bořkovcem tam zacházejí jako s BM. Ale akční výbor posluchačů, který si již vybojoval Václava Talicha, podal petici, že požadují BM i Bořkovce. 2. SYMFONII dělal Rafael Kubelík moc hezky, jistě budou reprízy a FB udává i data přenosů v rozhlase. Posílá také program z reprízy. ČF dělá také POLNÍ MŠI a potom i LIDICE. Včera byl na koncertě Umělecké besedy jeho SEXTET. S Talichem to ještě není vyřízené, bližší informace má Jan Löwenbach. Je ještě zavázán Melantrichu? Neměl by něco pro Hudební matici? Co "PÍSNĚ LIDOVÉ, PÍSNIČKY NA JEDNU I NA DVĚ STRÁNKY“? Nemohl by jeho nakladatel zaslat něco, co vyšlo za války, k recenzi pro Tempo? Knížku Miloše Šafránka má. Je v kontaktu s Marií Martinů. Životopis BM vyjde jak v Tempu přímo, tak samostatně. Vyřizoval KN pozdrav od Františka Muziky? Rukou je pak dopsána otázka, zda nemá nějaké barytonové písně. FB má doprovázet Zdeňka Otavu na koncertech v poličském, svitavském a boskovickém okrese. Otava totiž pochází z Vítějevsi a FB z Brněnce. Přednáška 8. prosince nebyla. František Popelka, který poslal FB roztomilou "Vzpomínku“ [brožura BM], psal do ČF a chce trojí program z každého provedení BM pro zvláštní „Sál Mistra BM“ v poličském muzeu. FB dohlédne, aby dostal programy i z jiných koncertů.
Celkový počet listů3+2
Počet popsaných stránek5
Poznámkaprůklep dopisu; první dvě strany jsou psané v noci 7. 2. 1946 a jsou doložené dvakrát; kopie S 48/807 obsahuje rukopisné vpisky a dodatek odesílatele; některá slova jsou podtržena
Fixacestrojopis, rukopisný přípis
Vpisky, přípisyFrantišek Bartoš
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciČMH
Lokace jako předmět
Boskovice
Brněnec
Polička
Svitavy
USA
Vítějeves
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4962 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-