Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníUSA
Poznámka k lokaci odeslání[USA]
Datum odeslání14.08.1951
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 417
Signatura v IBMMar 1951-08-14
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDo Washingtonu přišel „ten materiál“ (JULIETTA); co podnikli „v té věci se Šafránkem?“; Karel Šebánek mu ztěžuje vydání jeho skladeb „zde, ač ví, že momentálně sám nemůže nic vydat“; měli by se pokusit získat nějakou větší sumu z peněz BM, které má blokovány v Orbisu; odpočívá a přemýšlí v horách, mají s sebou „aparát na filmování“; začíná se zotavovat z únavy; z Care už nelze posílat balíky.
Diplomatický přepis dopisu

[Vermont – Mt. Mansfield] Srpen 14. [19]51.



Drazí,



Čekáte asi na dopis, když jsem odeslal poslední dopis z N.Y.[1] tak přišla konečně zpráva z Washingtonu, že tam mají ten materiál a kam ho mají poslati.[2] Tak se snad toho přece jen dočkám, psal jsem jim hned ale dosud nic nepřišlo. Co jste podnikli v té věci se Šafránkem?[3] Co se Prahy týče, ohledně našeho přítele,[4] já vám rozumím a vím že to je asi pro něho těžké ale mě se ta celá věc zkrátka nelíbí. On mi ztěžuje vydání mých věcí zde ač ví, že momentálně sám nemůže nic vydat a Pán Bůh ví kdy by k tomu došlo. No zkrátka do toho nevidím a budu se muset zaříditi podle toho co je k mému prospěchu. Z těch mých honorářů přes všechny sliby jsem neviděl ani halíř, na konec mi to stejně vezmou, tak co z toho mám.[5] Oni ovšem na tom vydělávají. Měli byste se pokusit zase znova abyste dostali nějakou větší sumu domu, dokud je čas. On mi také psal o nějaké dovolení na vyplatu peněz, ale nerozuměl jsem tomu dobře, také nepsal kolik mám povolit, tak jsem mu psal. Nevím zdali má stále totéž místo a nebo zdali ho někdo nepřeskočil? JeNa něho bych vzal ohled ale firmu nebudu šetřit. Jsem zde vysoko v horách,[6] a odpočívám si, také si připravuji věci pro příští saisonu,[7] Fotografie pošlu později, my máme sebou jenom aparat na filmování a to by vám nebylo nic platné. Byl jsem pěkně unaven a teprve teď se z toho začínám probírati, vzduch je tu báječný a klid také, manager je Čech, můj známý[8] tak se tu dobře jí. Už to také utíká, už jsme za polovičkou prázdnin, to uběhne jako nic, tak to hledím využitkovati. Zeptejte se zdali by vám ještě takovou stejnou sumu povolili, ať z toho aspoň vy něco máte, možná že budou dělat obtíže, snad by vám to teď povolili z těch peněz co mám v Orbisu? Doufám že užíváte zahrádky a že je pěkně, jak pak to máte se zásobami? Ještě něco zbylo? Teď už nelze posílat z Care.[9] Tak užijte pěkně léta a napište co je nového. Pište do N. Y. Doufám že jste všichni zdrávi. Mnoho vzpomínám



Váš Bohouš.



 


Věcné poznámky k DP

[1] Pravděpodobně se jedná o dopis ze dne 21. 6. 1951 (PBM Kr 413).



[2] Již v předchozích dopisech rodině (PBM Kr 409, 411, 415) si BM stěžuje na to, že z Národního divadla v Praze vyžádaný provozovací materiál k opeře Juliette, H 253, stále nedorazil a že je o operu v USA velký zájem. Doručení provozovacího materiálu potvrzuje až Charlotte Martinů v dopise rodině do Poličky ze dne 13. 8. 1951 (PBM Kr 416) a následně BM v dopise tamtéž ze dne 18. 9. 1951 (PBM Kr 418).



[3] BM navazuje na své sdělení o Miloši Šafránkovi (1894-1982) uvedené v dopise rodině do Poličky dne 25. 7. 1951 (PBM Kr 415): „[…] je o něm známo že nerad vrací věci jako jsou rukopisy a nevím opravdu jak na to jít.“ O které rukopisy se však jedná, to BM neuvádí.



[4] Z důvodu obavy z možné perzekuce BM v této době často ve svých dopisech do Československa neuvádí jména zmiňovaných osob. V tomto případě je onou osobou Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM. V letech 1946-49 ředitel hudebního nakladatelství Melantrich, které bylo po převratu společně s ostatními nestátními vydavatelstvími zrušeno (na tom se podílel i sám Šebánek), Šebánek byl pověřen zřízením národního hudebního vydavatelství Orbis, na jehož řízení se podílel do prosince 1952, kdy byl nečekaně propuštěn (Brádková 2010).



[5] Finanční prostředky získané za vydávání a provozování skladeb BM v Československu nemohly být v té době zasílány mimo republiku. Prostřednictvím Karla Šebánka se jimi proto částečně snažil vypomáhat svým příbuzným v ČSR. Nebylo to však bez problémů.



[6] Prázdniny 1951 trávil BM na cestách, společně se svým přítelem Frankem Rybkou (1895-1970). Nejprve cestovali s obytným přívěsem po USA. V srpnu a září BM pobýval v Rybkově hotelu ve Vermontu – Mt. Mansfield, Stowe (Mihule 2002, s. 438).



[7] Od září 1951 do 10. 5. 1952, kdy manželé Martinů odlétají do Evropy na dovolenou, BM zkomponoval Serenádu in F pro dva klarinety, housle, violu a violoncello, H 334, Pastorely ze Stowe, H 335, operu Čím lidé žijí, H 336, Rhapsody-Concerto pro violu a orchestr, H 337, Tři zpěvy pro ženský sbor, H 338 a Trojhlasé písně posvátné, H 339 (Mihule 2002, s. 591-592).



[8] Frank Rybka (1895-1970), český skladatel, violoncellista a varhaník žijící v USA, přítel BM.



[9] V poválečných letech BM prostřednictvím mezinárodní humanitární organizace CARE (založená po 2. světové válce v USA na pomoc hladovějící Evropě) posílal balíčky s potravinovou pomocí z USA svým příbuzným a známým v Československu.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
New York, NY
Washington, D.C.
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 401 (záznam 1 / 0)
další »