Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelSacher, Paul
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[?]
Datum odeslání19.05.1942
PříjemceMartinů, Bohuslav
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíJamaica - New York City, New York
JazykFrancouzština
Původ, datum získáníPaul Sacher Stiftung
Vlastník pramenePaul Sacher Stiftung
Stará signatura v IBM49/139
Signatura v IBMSac 1942-05-19
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPaul Sacher děkuje Bohuslavu Martinů za dopisy z 8. 12. a 14. 3. Potvrzuje také svůj telegram z 26. 1., v němž skladateli psal o úspěšné premiéře koncertu pro housle [CONCERTA DA CAMERA]. Dopis od BM z 8. 12. pisatel dostal až po provedení CONCERTA DA CAMERA, a nemohl tak využít instrukce v něm obsažené. Skladba byla pečlivě zkoušena a líbila se sólistce [Gertrud Flügel] i orchestru, dobře ji zahráli. Publikum reagovalo nadšeně. Sám PS skladbu znovu chválí. Houslový part je velmi krásný a dobrý interpret jej zvládne bez zvláštních těžkostí.
Byla skladba mezitím provedena v Americe? Jak BM případné provedení hodnotí?
PS prováděl na konci dubna v Curychu DVOJKONCERT se svým novým orchestrem Collegium Musicum. Díky soutěži Paula Casalse, která probíhala v rámci stejného koncertu, se skladba mohla hrát v zaplněném sále dvakrát. Měla velký úspěch a byla dobře provedena.
Není divu, že DVOJKONCERT i CONCERTO GROSSO mají v Americe úspěch. Jaké jsou skladatelovy další plány? Jako dopadly premiéry SINFONIETTY GIOCOSY a violoncellové SONÁTY Č. 2? Henri Honegger Sacherovi poslal partituru Sonáty pro violoncello a komorní orchestr [SONATY DA CAMERA], je to krásná skladba. PS ji bohužel neslyšel v rozhlase, měl v té době zkoušku.
Co se týče koncertu pro sólový nástroj,
PS by v příští sezóně rád uvedl TRE RICERCARI. Chtěl by maximálně posílit smyčce a ptá se skladatele, kolik bude třeba hráčů v jednotlivých skupinách houslistů a violoncellistů. Nerozumí instrukcím v partituře. Doufá, že si bude moci opatřit materiál od editora.
PS se nemůže spojit s Pierrem Fournierem a požádat ho o zaslání violoncellové SONÁTY Č. 1 Bohuslavu Martinů. PF je v Paříži, která je uzavřená stejně jako celá okupovaná zóna.
PS bude vždy ochotný předávat skladatelovy zprávy Karolině a Marii Martinů. Obě byly rády za poslední novinky. od něj. Poslední dopis od MM pisatel dostal na konci února, byla to odpověď na jeho dopis u ledna. Zprávy nebyly příliš příznivé. [Pisatel parafrázuje obsah dopisu Sac 1942-02-25.] PS a Maja Sacherová jim odpověděli a předali informace o BM a Charlottě Martinů. Další zprávy zatím nemají.
Monique Haasová byla ve Švýcarsku a měla tam několik koncertů. Má se dobře stejně jako její přátelé v Cannes, i když mají všichni nějaké problémy: v případě MH to je obtížné zásobování.
BM má adresu Nelly Louise Freyové. Od zastavení přímé letecké pošty od ní PS a MS dostávají zprávy jen zřídka. Korespondence je prakticky zrušená, ale občas si posílají telegramy. PS jí možná někdy něco pošle po BM.
Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámkadopis nebyl doručen, viz Sac 1942-12-18
Fixacestrojopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi černobílá
Digitalizováno v instituciIBM
Datum digitalizace2017
Lokace jako předmět
Cannes
Curych
Paříž
Polička
Švýcarsko
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2913 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-