Základní informace
Titul CZDvojkoncert
Podtitul CZpro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány
Titul ENDouble Concerto
Podtitul ENfor two string orchestras, piano and timpani
Titul DEDoppelkonzert
Podtitul DEfür zwei Streichorchester, Klavier und Pauken
Titul FRDouble concerto
Podtitul FRpour cordes, piano et timbales
KategorieKoncerty a koncertantní hudba
PodkategorieKlavírní koncerty
Halbreichovo číslo a přípona271
Části (věty)1. Poco allegro; 2. Largo; 3. Allegro
Durata21'
Nástrojové obsazeníTimp Pf Archi (10-10-8-8-4)
Sólový hlas
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Sacher, Paul
Diplomatický přepis věnováníA mon cher ami | Paul Sacher | en souvenir de sèjour calme | et angoissè | à Schöenenberg [sic!] | entre les chevreuils | et la menace de guèrre.
Poznámka k věnováníPřepis věnování, zdroj: Březina, Aleš, Die Martinů-Manuskripte in der Paul Sacher Stiftung Basel. Schweizer Jahrbuch für Musikwissenschaft 13/14 (1993/94).
Původ
Místo kompoziceVieux-Moulin
Rok dokončení1938
Započetí kompozice08/1938
Dokončení kompozice29.09.1938
Poslední úprava12.01.1939
Premiéra
Interpret Paul Sacher (dirigent/conductor)
Sacher, Paul
Datum premiéry09.02.1940
Místo premiéryBasilej, Švýcarsko
Ansámbl Das Basler Kammerorchester
Uložení autografu
InstitucePaul Sacher Stiftung
Místo uloženíBasilej
Současný vlastníkPaul Sacher Stiftung, Basilej
Poznámka k rukopisuV Paul Sacher Stiftung uložen také náčrt. *** V Centru Bohuslava Martinů v Poličce jsou uloženy party cizí rukou a částečně jejich převrácená faksimile (depozitum Nadace Bohuslava Martinů).
Vydání
Místo vydáníLondýn
VydavatelBoosey & Hawkes
Rok vydání1946
CopyrightBoosey & Hawkes, London-New York
Poznámka
Poznámka
Informace

Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány

Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány z roku 1938 je spjat se jménem Paula Sachera, proslulého švýcarského dirigenta, který objednávkami nových skladeb pro svůj Basilejský komorní orchestr obohatil hudbu 20. století o řadu zásadních děl. V roce 1938 se Sacher obrátil na Bohuslava Martinů se žádostí o novinku pro některý z příštích koncertů. Objednávka byla spojena s pozváním na usedlost manželů Sacherových na Schönenbergu nedaleko Basileje. Martinů, který znal Sachera prostřednictvím švýcarského skladatele Conrada Becka již několik let, pozvání rád přijal a přijel i se svou manželkou. V poklidné atmosféře venkovské samoty v neutrálním Švýcarsku vzniklo jedno z nejsilnějších a později nejproslulejších děl Bohuslava Martinů. Dvojkoncert odráží řadu intenzivních dojmů ze skladatelova osobního života i z tehdejšího politického dění. a titulní stranu rukopisu napsal Martinů věnování díla “ mému drahému příteli Paulu Sacherovi v upomínku na dny plné klidu a strachu na Schönenbergu mezi laněmi a hrozbou války.” Poslední věta byla ve skice dokončena přesně v den uzavření Mnichovské dohody. Klid venkovského sídla umožnil Martinů ztvárnit své hudební představy do dokonale uměřené formy. Premiéry v podání Basilejského komorního orchestru pod vedením Paula Sachera, která se uskutečnila v únoru 1940 v Basileji, se Martinů přes velmi komplikovanou mezinárodní situaci zúčastnil, a mohl tak osobně přijmout ovace publika, ve kterém se nacházel i skladatel Arthur Honegger.

 

Eva Benešová

 

 

 

Prameny

« předchozí
ID 477 (záznam 1 / 0)
další »