Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Datum odeslání02/1935
Poznámka k datu odesláníden odeslání doplněn z kontextu dopisu - 23.2.1935
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 721
Signatura v IBMŠafM 1935-02-00
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPremiéra [HER O MARII] dopadla dobře; poznali, že pracuje "s určitými úmysly"; byl na Hradě u p. Říhy a doufá, "že zase něco udělí pro tento rok"; psal mu "nějaký pan Challiot" [Chaillot?] o "nějaké hudbě k českému filmu, folklor"; vrátil by se do Paříže dříve, aby mu to neušlo; Šafránek nechť vezme s sebou do Prahy Les rondes - partituru i materiál a Larmes de couteau - partituru a klavírní výah; dostal partituru a výtah "koncertu pro klavír"; MŠ ať nezapomene na Bagarre, jestli ČF pojede do Paříže, ČF by jinak dala na program jen Smetanu a Dvořáka; pokusil se umístit Špalíček do Jugoslávie.
Diplomatický přepis dopisu

Polička únor 1935



 



Milý příteli,



 



premiera dopadla dobře a tady začínají poznávati že pracuji nejen náhodně ale s určitými úmysly.[1] To po­znali ne sice z muziky ale z mých článků.[2] Jinak si všechno povíme zde, už brzo přijedete. Chtěl jsem Vás prosit o nějaké věci a sice: Byl jsem na hradě u p. Říhy[3] a dou­fám že zase něco udělá pro tento rok, kdyby přišla? vyřízení, zařiďte to prosím Vás aby to tam zadrželi dokud nepřijedu.[4] Jestli to bude už na březen měl bych trochu náskok ale myslím ostatně že se vrátím co nejdříve.



S filmy není nic, a tak asi také nic nevydělám, tak bude lépe když odjedu. Počkáme v každém případě na Vás. Tak mi to zařidte. Potom mi psal nějaký pan Challiot, nebo tak nějak (ví o tom p. Steigerhof) který mne doporučil.) o nějaké hudbě k českému filmu, folklor. Ze­ptejte se po tom a kdyby se to dalo zdržet než přijedu byl bych rád aby mi to neušlo, vrátil bych se případně dříve než jsem myslel.[5] Pak ještě třetí věc a sice jestli by Vás moc neobtěžovalo mi vzíti sebou ty „Les rondes“ s materialem a partituru, a tu operu „Larmes de couteau“ klavírní výtah a partituru, máte to vše myslím ve skříni v kanceláři.[6] Partituru a výtah koncertu pro klavír jsem dostal.[7] Těším se na Vás, vyjma zkoušky v Brně nemám tu co dělat a tak se nudím a ztrácím čas. Talich je stále nemocen. Ten zájezd prý je na nejlepší cestě ale kdo to bude dirigovat o to se nikdo asi nestará. Nezapomente na ten Bagarre, jestli tam Filharmonie pojede. Zde by dali na program jen Smetanu a Dvořačka.[8] Co stále děláte? Jsou tu na pár dní Špačkovi a Reisserovi.[9] Udělal jsem pokus o ten Špalíček do Jugoslavie, doufám že mi ještě pomůžete až přijedete. Tak prosím Vás na ty tři věci nezapomente, hlavně s tím stipendiem aby neřekli že tam ještě nejsem a neposlali to zpět, a s tím filmem také, Steigerhof Vám řekne o co se jedná.



Moc Vás oba a oba zdravíme a těšíme se na Vás.



                                                                              B. Martinů



 


Věcné poznámky k DP

[1]      Má opět na mysli premiéru opery Hry o Marii, H 236, která se konala v Zemském divadle v Brně 23. února 1935.



 



[2]      Martinů publikoval řadu článků v československém denním tisku a hu­debních časopisech (srov. Šafránek, 1966).



 



[3]      Jindřich Říha byl správce fondů prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a měl v gesci finanční podpory.



 



[4]      Opět se jednalo o podporu z Kanceláře prezidenta republiky.



 



[5]      Tento záměr patrně nebyl realizován.



 



[6]      Martinů se snažil obě skladby provést v Československu. Zatímco Les Rondes, H 200, zazněly v Praze 25. března 1936 (srov. Zichová, 2015, s. XII, 204), v případě opery Larmes du couteau, H 169, se záměr nezdařil.



 



[7]      Patrně má na mysli Koncert pro klavír a orchestr č. 2, H 237, de­dikovaný Germaine Leroux.



 



[8]      Vrací se k plánovanému zájezdu České filharmonie do Anglie a Fran­cie, o němž se zmiňoval v dopise z 10. února 1935 (CBM, PBM Kmš 719). Uskutečnil se v listopadu a prosinci 1935, kdy Česká fil­harmonie s Václavem Talichem koncertovali 26. listopadu v londýnské Queen’s Hall a 2. prosince v Opéra comique. Na obou koncertech byla provedena La Bagarre, H 155. Skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany byly na programu rovněž.



 



[9]      Opět zmiňuje československé diplomaty, Jaromíra Špačka a tehdejšího chargé d’affaires v Dánsku Jana Reissera (1891–1975).



 


Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek4
Fixacerukopis
Digitalizace
Quality of digitisationProfi

Preview only available at the Institute.

Location as subject
Jugoslávie
Person as subject
Corporation as subject
Composition as subject
« previous
ID 2606 (entry 1 / 0)
next »