Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Datum odeslání02/1935
Poznámka k datu odesláníden odeslání doplněn z kontextu dopisu - 23.2.1935
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 721
Signatura v IBMŠafM 1935-02-00
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPremiéra [HER O MARII] dopadla dobře; poznali, že pracuje "s určitými úmysly"; byl na Hradě u p. Říhy a doufá, "že zase něco udělí pro tento rok"; psal mu "nějaký pan Challiot" [Chaillot?] o "nějaké hudbě k českému filmu, folklor"; vrátil by se do Paříže dříve, aby mu to neušlo; Šafránek nechť vezme s sebou do Prahy Les rondes - partituru i materiál a Larmes de couteau - partituru a klavírní výah; dostal partituru a výtah "koncertu pro klavír"; MŠ ať nezapomene na Bagarre, jestli ČF pojede do Paříže, ČF by jinak dala na program jen Smetanu a Dvořáka; pokusil se umístit Špalíček do Jugoslávie.
Diplomatický přepis dopisu

Polička únor 1935



 



Milý příteli,



 



premiera dopadla dobře a tady začínají poznávati že pracuji nejen náhodně ale s určitými úmysly.[1] To po­znali ne sice z muziky ale z mých článků.[2] Jinak si všechno povíme zde, už brzo přijedete. Chtěl jsem Vás prosit o nějaké věci a sice: Byl jsem na hradě u p. Říhy[3] a dou­fám že zase něco udělá pro tento rok, kdyby přišla? vyřízení, zařiďte to prosím Vás aby to tam zadrželi dokud nepřijedu.[4] Jestli to bude už na březen měl bych trochu náskok ale myslím ostatně že se vrátím co nejdříve.



S filmy není nic, a tak asi také nic nevydělám, tak bude lépe když odjedu. Počkáme v každém případě na Vás. Tak mi to zařidte. Potom mi psal nějaký pan Challiot, nebo tak nějak (ví o tom p. Steigerhof) který mne doporučil.) o nějaké hudbě k českému filmu, folklor. Ze­ptejte se po tom a kdyby se to dalo zdržet než přijedu byl bych rád aby mi to neušlo, vrátil bych se případně dříve než jsem myslel.[5] Pak ještě třetí věc a sice jestli by Vás moc neobtěžovalo mi vzíti sebou ty „Les rondes“ s materialem a partituru, a tu operu „Larmes de couteau“ klavírní výtah a partituru, máte to vše myslím ve skříni v kanceláři.[6] Partituru a výtah koncertu pro klavír jsem dostal.[7] Těším se na Vás, vyjma zkoušky v Brně nemám tu co dělat a tak se nudím a ztrácím čas. Talich je stále nemocen. Ten zájezd prý je na nejlepší cestě ale kdo to bude dirigovat o to se nikdo asi nestará. Nezapomente na ten Bagarre, jestli tam Filharmonie pojede. Zde by dali na program jen Smetanu a Dvořačka.[8] Co stále děláte? Jsou tu na pár dní Špačkovi a Reisserovi.[9] Udělal jsem pokus o ten Špalíček do Jugoslavie, doufám že mi ještě pomůžete až přijedete. Tak prosím Vás na ty tři věci nezapomente, hlavně s tím stipendiem aby neřekli že tam ještě nejsem a neposlali to zpět, a s tím filmem také, Steigerhof Vám řekne o co se jedná.



Moc Vás oba a oba zdravíme a těšíme se na Vás.



                                                                              B. Martinů



 


Věcné poznámky k DP

[1]      Má opět na mysli premiéru opery Hry o Marii, H 236, která se konala v Zemském divadle v Brně 23. února 1935.



 



[2]      Martinů publikoval řadu článků v československém denním tisku a hu­debních časopisech (srov. Šafránek, 1966).



 



[3]      Jindřich Říha byl správce fondů prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a měl v gesci finanční podpory.



 



[4]      Opět se jednalo o podporu z Kanceláře prezidenta republiky.



 



[5]      Tento záměr patrně nebyl realizován.



 



[6]      Martinů se snažil obě skladby provést v Československu. Zatímco Les Rondes, H 200, zazněly v Praze 25. března 1936 (srov. Zichová, 2015, s. XII, 204), v případě opery Larmes du couteau, H 169, se záměr nezdařil.



 



[7]      Patrně má na mysli Koncert pro klavír a orchestr č. 2, H 237, de­dikovaný Germaine Leroux.



 



[8]      Vrací se k plánovanému zájezdu České filharmonie do Anglie a Fran­cie, o němž se zmiňoval v dopise z 10. února 1935 (CBM, PBM Kmš 719). Uskutečnil se v listopadu a prosinci 1935, kdy Česká fil­harmonie s Václavem Talichem koncertovali 26. listopadu v londýnské Queen’s Hall a 2. prosince v Opéra comique. Na obou koncertech byla provedena La Bagarre, H 155. Skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany byly na programu rovněž.



 



[9]      Opět zmiňuje československé diplomaty, Jaromíra Špačka a tehdejšího chargé d’affaires v Dánsku Jana Reissera (1891–1975).



 


Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek4
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Jugoslávie
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2606 (záznam 1 / 0)
další »