Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání09.12.1934
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 148
Signatura v IBMMar 1934-12-09
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahOdložení premiéry (Hry o Marii) v Brně a stěhování zasáhlo do jeho plánů; našli si domek se zahrádkou u Paříže, vyžaduje různé opravy; přesto doufá, že na svátky přijede domů; Rapsodii hrají snad už určitě 16. ráno; v květnu možná Filharmonie v Paříži s Bagarre; Ruský balet žádá z Ameriky o ukázku - psal do Brna, aby poslali Legendu o Dorotě; Charlotta trochu stonala.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 9/12 1934.

Drazí,

s tím odložením premiery[1] v Brně se mě také všechny plány obrátily, také s tím stěhováním to bude ztíženo.[2] Našli jsme si domek se zahradou ale není to přímo v Paříži, to by nevadilo protože je dobré spojení a je to lepší pro práci klid tam je i levněji než ve městě. Jenomže se tam musí udělat různé opravy, je tam ústřední topení a to se musí zkontrolovat, to vše záleží na továrně jak rychle vyřídí práci, jinak bychom se mohli hned stěhovat ale takhle musíme čekat až tam bude vše upraveno a to mŭže pár dní trvat. To víte že bychom byli rádi doma na Vánoce a doufám že to všechno dobře půjde. Jestli ovšem budeme muset čekat na stěhování tedy se náš příjezd zdrží. Stěhovat se rozhodně musíme před odjezdem abychom to tam urovnali, zde se to bude bourat, tak nutně musíme to mít všechno zařízeno před odjezdem. Prozatím tedy Vám nemohu napsat nic určitého, vše záleží jak rychle tam vyřídí opravy ale doufám že to bude včas abychom mohli přïjet na svátky domů. Nejhorší je že už nebudu mít moc času se stavit v Praze, budou svátky a

 

nebudu si moci nic zařídit ani nebudu mít čas, tak budu asi muset ĵet jeŝtě pak zpět do Prahy a pak teprve do Brna, to stojí hodně peněz. Ten kvartett[3] jsme zase nechytili, bylo to v journale špatně označeno. Half time[4] také ne. Ten koncert to hrají moji Rhapsodii[5] je zde 16. myslím ráno, teď už je to asi určité, je zde také slavnost odhalení pomníku. Seznámil jsem se zase s jedním dirigentem, který měl v Praze koncerty. Chce sem dostat Filharmonii[6] v květnu to by hráli ten Bagarre[7]. Počasí je teď snesitelné, není zima. Hodně jsem ztratil času s tím hledáním a moc se na to stěhování netěšíme. Psali mi z Ameriky Ruskŷ balet[8] abych abych jim poslal něco na ukázku. Psal jsem do Brna aby poslali Legendu o Dorotě[9]. Charlotta[10] byla trochu nemocná, s tou stálou změnou počasí to není nic divného. Už je zase dobře. Tak Vám ihned napíšu jak budu vědět ohledně těch svátků. Moc Vás oba zdravíme a doufejme brzo na shledanou.

Váš

Bohouš.

 

 

Věcné poznámky k DP

[1] BM má na mysli operu Hry o Marii, H 236, která měla premiéru 23. 2. 1935 v Zemském divadle v Brně (Halbreich 2007, s. 153).

[2] Na začátku ledna 1935 se manželé Martinů přestěhovali do 3 passage Richard, Malakoff-Seine, kde setrvali do října 1935 (Martinů Ch. 2003, s. 214).

[3] Patrně Smyčcový kvartet č. 3, H 183.

[4] Half-time, H 142.

[5] Rhapsodie pro velký orchestr, H 171.

[6] Česká filharmonie.

[7] La Bagarre, H 155.

[8] Patrně Ballets Russes de Monte Carlo.

[9] Legenda o sv. Dorotě, první obraz z 3. dějství baletu Špalíček I, H 214 I.

[10] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 701 (záznam 1 / 0)
další »