Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelBureš, Miloslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Datum odeslání11.12.1955
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získání2005, kopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kd 589
Stará signatura v IBM30/A/82
Signatura v IBMBurM 1955-12-11
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahMiloslav Bureš píše o soukromém večeru v Národním klubu v Praze u příležitosti 65. narozenin Bohuslava Martinů. OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK bylo závěrečným číslem večera. Provedl je Kühnův ženský a dětský sbor. Velký úspěch. Až přijede Bureš na Vánoce do Poličky, zastaví se a poví podrobnosti. Knížky odevzdá osobně v Poličce. V lednu budou "Studánky" v televizi a tento týden se natáčí na desky. Bureš se těší na poličské provedení "Studánek" a píše prof. Zdeňku Zouharovi.
Diplomatický přepis dopisu

[Praha, 11. prosince 1955] Vážení,myslím, že již víte, jak radostnou odezvu vyvolal večer Bohuslava Martinů v Praze. Třeba to měla být jen intimní slavnost v Národním klubu, všechny přilehlé místnosti byly zaplněny posluchači.[1]Otvírání studánek bylo závěrečným číslem večera.[2] Mělo tak velký úspěch, že lidé ke mně přicházeli se slzami v očích. Což teprve kdyby býval byl přítomen sám Mistr díla. Kromě jiných přišel ke mně i Václav Talich dojat a nadšen zároveň. Až přijedu do Poličky na vánoce, zastavím se u Vás a povím Vám podrobnosti.[3]Prof. Kühn nastudoval skladbu s opravdovým porozuměním a zapojil do ní ženský i dětský sbor. Zejména dětské hlasy byly dojímavé.[4] V lednu bude „Otvírání studánek“ v televisi a tento týden se natáčí na desky.[5]Těším se na poličské provedení[6] a zároveň píši prof. Zouharovi[7]. Knížky Vám odevzdám osobně v Poličce.[8]Přeji Vám hodně zdraví a upřímně Vás všechny pozdravuji.VášMiloslav Bureš                           Praha, 11. prosince 1955 


Věcné poznámky k DP

[1] Viz pozn. XY, s. XY.[2] Kantáta uzavřela program večera ze skladeb Bohuslava Martinů: 6. smyčcový kvartet, H 312 – Novákovo kvarteto, výběr z cyklu Etudy a polky, H 308 – Ilja Hurník (klavír) a 3. sonáta pro violoncello a klavír, H 340 – František Smetana (violoncello), Ladislav Simon (klavír) (tištěný program, CBM [bez sig.]). [3] Miloslav Bureš píše v dopise do Poličky o velkém úspěchu předpremiéry kantáty Otvírání studánek, H 354, která se uskutečnila 7. prosince 1956 ve Velkém sále Klubu Svazu československých skladatelů (Na Příkopě 10 v Praze). Stejného dne byla také knižně vydána báseň M. Bureše Otvírání studánek (viz zde pozn. XY, s. XY).[4] Při premiéře Otvírání studánek účinkovala ženská část Českého pěveckého sboru a Kühnův dětský sbor za řízení Jana Kühna (viz zde pozn. XY, s. XY).[5] První zvuková nahrávka Otvírání studánek, H 354, vznikla ve dnech 14.–15. 12. 1955, vydána byla v roce 1956 v Supraphonu. Dne 22. ledna 1956 byla vysílána kantáta Otvírání studánek v Československé televizi (viz zde pozn. XY, s. XY).[6] Ke světové premiéře kantáty došlo v Poličce 7. ledna 1956. Účinkovala ženská část sboru OPUS za řízení Z. Zouhara.[7] Bureš referoval Zouharovi o předpremiéře Otvírání studánek v dopise z 12. prosince 1955 (ZZ,  MB 8). [8] První knižní vydání Otvírání studánek (Havlíčkův Brod, 1955).

 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
FixaceStrojopis s rkp. podpisem
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
Havlíčkův Brod
Polička
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 3452 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-