Základní informace
Titul CZEtudy a polky
Podtitul CZšestnáct klavírních skladeb ve třech sešitech
Titul ENEtudes and Polkas [auth.]
Podtitul ENsixteen piano pieces in three books
Titul DEEtüden und Polkas
Podtitul DEsechzehn Klavierstücke in drei Heften
Titul FR
Podtitul FR
KategorieKlávesové nástroje
PodkategorieKlavír
Halbreichovo číslo a přípona308
Části (věty)I.: 1. Etude in D (Allegro /poco/); 2. Polka in D (Poco allegro); 3. Etude in A (Vivo); 4. Polka in A (Poco allegro); 5. Pastorale (Moderato); 6. Etude (Poco allegro) *** II: 1. Etude in C (Allegro); 2. Polka in F (Poco allegro); 3. Dance-Etude (Allegretto); 4. Polka in E (Allegro moderato); 5. Etude in F (Allegro) *** III: 1. Etude in A (Moderato); 2. Polka in A (Poco allegro); 3. Etude in F (Allegro); 4. Polka in A (Moderato) 5. Etude in F (Allegro) [označení skladeb v tisku (Boosey & Hawkes, 1946); pro odlišnosti od autografu viz pole Poznámka]
Durata32' (11' 30'' + 10' 15'' + 10' 15'')
Nástrojové obsazeníPf
Sólový hlas
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Gilmore, Ann
Johnstone, Winifred
Smith, Nora
Weir-Jablonka, Jean
Diplomatický přepis věnováníTo Mrs. Nora Smith [I: 5; Nora Stanley-Smith]; To Mrs. Ann Gilmore [I: 6]; To Jean Weir-Jablonka [II: 2]; To Winifred Johnstone (III: 4)
Poznámka k věnováníVěnování v autografu. Dvě další věnování v tisku (B&H 1946): "To Milunka Svoboda" [Milada Svobodová] (I: 2) a "To Antonín Svoboda" (II: 4)
Původ
Místo kompoziceCape Cod, Massachusetts
Rok dokončení1945
Započetí kompozice27.07.1945
Dokončení kompozice28.08.1945
Poslední úprava
Premiéra
Interpret Rudolf Firkušný
Firkušný, Rudolf
Datum premiéry18.01.1946
Místo premiéryNew York, Carnegie Hall
Ansámbl
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k rukopisu
Vydání
Místo vydáníNew York
VydavatelBoosey & Hawkes
Rok vydání1946
CopyrightBoosey & Hawkes, London-New York
Poznámka
PoznámkaTempové označení Polky in A (sešit I: 4) v tisku: "Poco allargando" (v autografu: "Poco Allegro"). *** Rozdílně pojmenované skladby v autografu: sešit I, č. 3: "Etude in a"; sešit II, č. 1: "Etude in e"; sešit III, č. 1: "Etude in a"; sešit III, č. 2: "Polka in h"; sešit III, č. 4: "Polka in a".
Informace

Etudy a polky

Etudy a polky z roku 1945 se skládají ze tří dílů, z nichž některé jsou zaměřeny na technickou okázalost, zatímco jiné prokazují zřejmou návaznost na hudební tradice rodné země, na Smetanu a Dvořáka. Etudy a Polky vznikly v prvních mírových dnech po druhé světové válce a tak také odrážejí optimismus a víru, která v té době lidstvo naplňovala. Martinů v té době žil ve Spojených státech, kam byl nucen během války uprchnout z Francie. Přirozeně stále snil o návratu do vlasti, avšak po roce 1938 se mu to již nikdy nepodařilo. Snad právě proto se od onoho roku v tvorbě Martinů stále více projevuje zaujetí českými idiomy. Ve třech svazcích Etud a polek tato zaujetí slyšíme v jeho rané podobě.

 

Jaroslav Mihule

Sleeve-note z CD Bohuslav Martinů: Piano Sonata No.1;Études and Polkas, Books I-III; Flute Sonata No.1, © BIS, BIS-CD-234 S

 

 

Prameny

« předchozí
ID 231 (záznam 1 / 0)
další »