Základní informace
Titul CZSmyčcový kvartet č. 6
Podtitul CZ
Titul ENString Quartet No. 6
Podtitul EN
Titul DEStreichquartett Nr. 6
Podtitul DE
Titul FRQuatuor à cordes n° 6
Podtitul FR
KategorieKomorní hudba
PodkategorieSmyčcové kvartety
Halbreichovo číslo a přípona312
Části (věty)1. Allegro moderato; 2. Andante; 3. Allegro - Allegro con brio
Durata23' 30''
Nástrojové obsazeníVl Vl Vla Vc
Sólový hlas
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Barstow, Rosalie
Diplomatický přepis věnování
Poznámka k věnováníVěnováno Rosalii Barstow (na základě dopisu BM Miloši Šafránkovi ze dne 19.11.1946).
Původ
Místo kompoziceNew York
Rok dokončení1946
Započetí kompozice10/1946
Dokončení kompozice25.12.1946
Poslední úprava
Premiéra
Interpret
Datum premiéry01.05.1947
Místo premiéryCambridge, Mass. (USA)
Ansámbl Walden Quartet
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k rukopisuV Centru Bohuslava Martinů se nachází také party (rukou kopisty). *** Reprodukce autografní partitury a partů rukou kopisty uloženy v Paul Sacher Stiftung v Basileji.
Vydání
Místo vydáníPraha
VydavatelOrbis
Rok vydání1950
CopyrightBärenreiter Praha
Poznámka
PoznámkaNázev na titulní straně autografu: "Quartet for Strings | No. 6. | (in-E-minor)"; na první straně autografu: "Quartet No. 6 in E minor". *** Dále skladbu vydalo SNKLHU, Praha 1955; revidované vydání Editio Bärenreiter, Praha 2006 (ed. Aleš Březina a Ivan Štraus).
Informace

Smyčcový kvartet č. 6

Vypukla válka a Martinů se dostává jednou z posledních lodí z Lisabonu do New Yorku. Začíná opět nová etapa - teď však tyto začátky nepodstupuje experimentující začátečník, nýbrž osobnost světového formátu. Zaútočí na Ameriku symfoniemi: každý rok počínaje 1942 píše do konce války jednu a jejich blok nutí k tomu, aby se tato tvorba konfrontovala se smyčcovými kvartety To však právě v jeho případě není zcela na místě. Jsou-li symfonie monolitem, který sám o sobě ukazuje již na místo Bohuslava Martinů ve světové hudbě dvacátého století, pak se smyčcovými kvartety se má vše zcela jinak. Jsou rozsety po dlouhé epoše počínaje žákovskými pokusy z let kolem první světové války, přes impresionistické hledání až po poslední sedmý z roku 1947, a každý je tak trochu světem sám pro sebe.

Šestý vzniká v zimě roku 1946: Vítězslava Kaprálova je již několik let po smrti, válka obrátila Evropu na ruby a skladatel zůstává v New Yorku mnohem déle, než mohl předpokládat. Navíc v této době ušel jen o krůček smrti při nešťastném úrazu v červenci roku 1946. Během prosince napíše kvartet: za poslední čarou je datum 25. prosince 1946. Třívětá kompozice je psána mistrovskou rukou: bohatství harmonické a neobvyklá členitost hudební myšlenky po stránce rytmické a metrické, tak typická pro vyjadřováni Bohuslava Martinů, se tu prolíná s lyrickými reminiscencemi na domov. Životní epizoda Dvořákova působení v Americe tu dostává moderní paralelu.

 

Jaroslav Mihule

Sleeve-note z CD Bohuslav Martinů: String Quartets, © Supraphon 1990, 11 0994-2 113

 

 

 

 

 

Prameny

« předchozí
ID 234 (záznam 1 / 0)
další »