Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání17.07.1934
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 135
Signatura v IBMMar 1934-07-17
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPřekvapen zprávou o úmrtí "p. profesora", napsal soustrast; napíše Karlovi Baizů; v Benátkách se partitura už našla (Invence pro orchestr); požádal ministerstvo zahraničí, aby mu přispělo na cestu do Benátek; chtěl by ještě pracovat na houslovém koncertu (č. 1); v Brně "to" (Hry o Marii) chystají na začátek prosince; špatné poměry v ND.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 17/7. 1934.



Drazí,



ten první dopis jsem nedostal, neposílejte nikdy žádný tlustý dopis, to jsou vyhozené peníze za známky, ty se obyčejně ztratí, oni si asi myslí že jsou v tom peníze a tak se do toho podívají a pak už to zahodí. Ta zpráva o umrtí p. profesora[1] mne překvapila, napsal jsem ihned soustrast. Také napíšu tomu Karlovi Baizů[2], teď mám volno. V Benátkách už se partitury[3] našly nějaký ouředník to asi zaouřadoval. Té Žalmanové[4] nemusíte psat, to nebylo asi nic důležitého. Vedra tu trvají stále, byly bouře a tak se asi dva dny ochladilo ale teď už to zase začíná. Zadal jsem si na ministerstvo záhraničí aby mi dali na ty Benátky, tak jestli něco poŝlou tak bych se tam podíval je to v září[5], jinak dosud nemám žádný plán, ještě bych rád něco pracoval na tom houslovém koncertě[6] ale při těchle vedrech to nejde moc dobře, už to všechno odsud odjíždí, nikdo nemůže v bytech vydržet. Měl jsem trápení s uchem něco se udělalo vevnitř, nějaký maďar, tak jsem s tím měl několik dní práci, myslím že to bylo také nachlazení, ale už je to v pořádku. Tak teď trochu odpočívám. Myslel jsem že někdo z legace pojede do Čech



 



abych poslal ty pastilky ale vŝechno to zůstalo tady ve Francii u moře. Poštou to nejde, poslali jsme na zkoušku něco do Prahy a přišlo to zpět asi ze tři neděle, uplně zničené. Ve Vieux Moulin[7] jsme se také najedli hodně angreštů a rybízů. Jinak nového nic. Z Prahy dosud nemám odpověd a v Brně to chystají na začátek prosince.[8] V Praze to špatné, v divadle[9], je tu jeden kapelník z Národního, říká že to jsou hrozné poměry. To se divím že je u Vás takové počasí to je opravdu k zlosti, všude je tak krásně. Tak jsem Vám napsal všechno co vím, moc toho není, ale jsou teď prázdniny tak se nic neděje.



Oba Vás srdečně pozdravujeme.



Váš



Bohouš.



 


Věcné poznámky k DP

[1] Pravděpodobně Celestýn Sommer (? – 1934), středoškolský profesor, do Poličky se se svou rodinou



přestěhoval na odpočinek.



[2] Karel Baiza, syn doktora Baizy z Poličky.



[3] Biennale Musica (Mezinárodní festival soudobé hudby), který je od roku 1930 součástí Biennale di Venezia (Benátské bienále). 8. 9. 1934 zde měly premiéru Invence, H 234 (Halbreich 2007, s. 258).



[4] Olga Žalmanová, přítelkyně BM z Pardubic.



[5] Manželé Martinů se do Benátek na premiéru skladby opravdu podívali a v Itálii strávili počátkem září čtrnáct dní (Mihule 2002, s. 224).



[6] Koncert pro housle a orchestr č. 1, H 226.



[7] Vieux Moulin – vesnice nedaleko Paříže, bydliště matky Charlotte Martinů.



[8] Opera Hry o Marii, H 236, měla premiéru 23. 2. 1935 v Zemském divadle v Brně. Po brněnské premiéře byla uvedena v Praze až 7. 2. 1936, dirigoval Josef Charvát (Webový archiv Národního divadla, http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Inscenace.aspx&ic=2421&pn=256affcc-f102-1000-85ff-c11223344aaa).



[9] Národní divadlo v Praze.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 688 (záznam 1 / 0)
další »