General information
Mail typeLetter
SenderMartinů, Bohuslav
Sender (corporation)
Sender location
Send date30.03.1933
RecipientMartinů, rodina v Poličce
Recipient (corporation)
Recipient location
Note on recipient location[Polička]
LanguageCzech
Acquiredcopy from CBM, Polička
Former owner
OwnerBohuslav Martinů Centre in Polička
Call number at ownerPBM Kr 104
Call number at IBMMar 1933-03-30
Content and physical description
Content
Diplomatic transcription of the letter

Paris 30./3 1933.

Drazí,

dopis jsem dostal a myslím že budete-li se stále pro všechno rozčilovat až do nemožnosti že to nedopadne dobře. Každý má svoje starosti a mimo to může i cítit s druhým ale přivést se až do nemoci sám, to myslím není rozumné a zvláště pro Vás obě[1] to není zdravé. Mám dojem jako byste už ani nemohli žíti bez toho stále a stále vynalezat starosti a trápit se obě dvě. Já vím že to teď není moc pěkné všechno dohromady, ale nejsme v tom sami, všichni ostatní jsou v tom také, a je nutno myslit že to bude lepší a ne horší, musíte se bránit i proti své povaze. Tím trápením to jen zhoršujete a rozhodně to nezlepšíte. Také stále píšete jakoby ste se měli úplně špatně potřebujete-li peníze, tak mi napiŝte, já hned pošlu co budete chtít, já jsem už peníze dostal[2] a my také spoříme, protože nevím jak to bude později, tady také se všechno isoluje a nic se nedá dělat a s tím Schottem[3] také nevím jak to bude dále, zŭstanou-li ty poměry v Německu[4], tedy mi také asi vypoví. Straram[5] mi asi nebude letos hráti nic, protože je na něho nátlak aby hrál jen francouzské skladby, a paní Coolidge[6] také psala že asi nebude moci přijeti, nemůže si v Americe vyměniti peníze, Německo je také pro cizí skladby zavřeno, tak to jsou také věci které mi nedělají žádnou radost, ale přes to neztrácím hned hlavu vždycky se něco najde z čeho být živ a snad se to všechno také nějak musí ukončit. Pianino jsem si koupil za 5000 franků.[7]

 

Počítám hodně na toho Dushkina[8], bude hráti v Americe i zde a to mi udělá mnoho reklamy a také něco vydělám při tom. Mimo to má velké známosti a myslím že by se o mne postarali, kdyby bylo nejhůře. Do Národního[9] jsem psal ale nemám vůbec odpovědi, tak nevím co se s tím vlastně děje.[10] Když to nepŭjde tak to jednoduše vyzvednu a dám to do Brna a napíšu článek do novin jak se u nás pracuje. Ale myslím že si to rozmyslejí protože už mají material a to je stálo už také peníze. Mám v úmyslu se ucházet o tu Smetanovu cenu v Brně[11] s tím baletem[12]. Je to 50.000 Kč ale možná že by to rozdělili a přece by něco káplo, to záleží na porotě, kdo v ní bude, psal jsem do Brna tomu p. Kuncovi[13], ten mi vždy pomahá a poradí. Je zde teď krásně tak jsme v zahrádce, píšu také ven. Oba Vás moc pozdravujeme, Charlotta[14] se jede v neděli podívat domu asi na dva dny. S tou adressou paní radové mám smůlu, byla na obálce a myslím že jsem ji někam zahrabal, napište mi ji jeŝtě jednou.

Srdečně Vás všechny zdravím

Váš Bohouš.

 

Přijede sem ten filmař Machatý[15], co dělal „Extase[16], má to velký úspěch. Chce se mnou něco dělat[17], tak se ho zeptám nebylo-li by něco pro Fanouše[18].

 

O Nykolské[19] nevím nic„

 

Total number of leafs1
Number of pages bearing text2
Note
Fixationhandwriting
Letter

Preview only available at the Institute.

Digitizing
Quality of digitizingprofessional
Digitized at
Date of digitization
Note on digitization
Person as subject
Corporation as subject
Composition as subject
« previous
ID 657 (entry 1 / 0)
next »