Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníŘím
Datum odeslání09.01.1957
PříjemceBureš, Miloslav
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[Praha?]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, 2015
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kb 649
Signatura v IBMBurM 1957-01-09
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů sděluje, že změnil své "rozhodnutí neposílat nic k nám". Pošle partituru Legendy [LEGENDA Z DÝMU BRAMBOROVÉ NATI]. BM myslí, že je pro Jana Kühna. Ať JK prohlédne noty a opraví chyby. BM pošle ještě podrobnosti pro "harmoniku atd." Posílá dvě partitury, jednu má, až ji nebude potřebovat, Miloslav Bureš dát "k našim do Poličky". Kvůli ochromené ruce to není pěkně napsané, někdo s lepším rukopisem má dopsat text do partitury. BM děkuje za knížku, jednu poslal Frances Ježkové. Desky stále nedošly. Miroslavu Venhodovi má Bureš sdělit, že sbory na ZBOJNICKÉ PÍSNĚ dostane brzo. Kdyby měl Bureš čas, má napsat krátké básničky, protože BM by chtěl doplnit cyklus NOVÝ ŠPALÍČEK.
Diplomatický přepis dopisu

Roma v lednu 9. 57. Mily priteli:Doufam ze  jste v Praze  a dekuji vam za prani. Chci vam v rychlosti sdeliti ze jsem zmenil svoje rozhodnuti neposilat nic k nam.[1] Myslim ze nase podnikani je dulezitejsi a to co deje okolo nemuzeme zastavit a zkratka, vite co chci rici, doufam.[2]Chci take rici ze vam poslu partituru Legendy a tak s ni zaridte jak budete videt nejlepe.[3] Myslim ze je pro Kuhna [Kühna].[4] Nepsal mi ale at si z toho nic nedela, jenom at prohledne noty a opravi chyby a ja vam jeste napisu podrobnosti, co je nutno udelati s harmonikou a t. d.  Partitura neni pekne napsana mel jsem troch ochrome nou ruku a tak mne to dost mrzi ale hlavne ze ji dostanete. Posilam vam dve partitury a jednu dejte nasim do Policky az ji nebudete potrebovat.[5] Bylo by asi dobre kdyby nekdo s lepsim rukopisem jeste znova podepsal vas text do partitury aby  se kopista v tom lepe vyznal a moc se omlouvam delal jsem co jsem mohl. Nechte o sobe vedet a zdelte zdali partitury dosly. Dekuji za knizku.[6] poslal jsem jednu pi Jezkove.[7] Desky az dosud nedosly a tim vice se na ne tesim.[8] Prosim vas jsteli ve spojeni s Venhodou, reknete mu ze ty sbory na ty zbojnicke pisne dostane brzo.[9] Mnoho vas zdravim  a tesim se  na vase zpravy. Kdybyste mel cas napiste mi kratke  basnicky, asi jako jsou v tech na jednu stranku,[10] takove jako vy pisete, chtel bych jeste doplniti ten cyklus Spalicakan noveho a pisnicek.[11]Srdecne vasB. Martinu 


Věcné poznámky k DP

[1] Martinů, na protest proti krvavému potlačení povstání v Maďarsku, odmítal do Prahy zaslat dokončenou partituru kantáty Legenda z dýmu bramborové nati. Sourozencům do Poličky o tom napsal: „[…] ostatně se mi mnoho věci nelibi které se teď ději a ja nejsem docela rozhodnut že i tu Romanci tam ted pošlu, vy asi mužete tušit proč.“ (14. listopadu 1956, CBM, PBM Kr 545). Své rozhodnutí změnil na počátku ledna, kdy obdržel sbírku lidových textů Zbojníci a tištěnou báseň Legenda z dýmu bramborové nati (Havlíčkův Brod, 1956). [2] Skladatel předpokládal, že jeho korespondence je cenzurována, a proto se vyjadřoval jen v náznacích.[3] Změnu svého postoje sdělil také rodině do Poličky: „Nevim zdali byl Bureš v Poličce ale já jsem si vše rozmyslil a poznal že neni dobře jiti proti svetu i kdyz je nesmyslny a že bude přece jenom lépe dáti lidem to na co se těši a zapomenouti na to co se mi nelibi. Čili v krátkosti tu Legendu z Bramborovych natí pošlu domu, vždyt je to pro ten úcel psáno. Tak jsem uz psal Burešovi aby to čekal a snad to brzo dojde.“ (13. ledna 1957, CBM,  PBM Kr 552).[4] Již v první reakci na Burešovu báseň, v dopise ze 13. srpna 1956, Martinů předpokládal, že kantátu napíše pro sbory Jana Kühna. Viz dopis CBM PBM Kb 647, s. XY.[5] Tyto kopie se nedochovaly. Jan Kühn odpověděl ohledně jedné z nich do Poličky: „Partituru „Legendy z dýmu bramborové nati“ mám doma v Praze a nemohu Vám ji proto bohužel ihned poslat.“ (18. srpna 1956, CBM, PBM [bez sig.]).[6] Má na mysli publikaci Legenda z dýmu bramborové nati (Havlíčkův Brod, 1956).[7] Frances Ježková (1900–1986), vdova po skladateli Jaroslavu Ježkovi a přítelkyně B. Martinů. Skladatel jí věnoval kantátu Legenda z dýmu bramborové nati.[8] První vydání nahrávky Otvírání studánek na pěti discích vyšlo v nakladatelství Supraphon na konci roku 1956, 081528-32-SV, 2020-22–V.[9] Miroslav Venhoda (1915–1987), dirigent a sbormistr, v letech 1956 až1958 vedl Pěvecké sdružení pražských učitelů, založil sbor Pražských madrigalistů. Na podzim 1956 opakovaně žádal Martinů, aby napsal nový mužský sbor (viz např. CBM, PBM Kd 591). Na konci roku zaslal Martinů rukopisnou sbírku Metoděje Floriana: Zbojníci (Nová Říše, 1952). Ta byla impulzem pro vznik cyklu Zbojnické písně, H 361. Jeho první část Venhoda premiéroval 11. dubna 1957 v Praze s Pěveckým sdružením pražských učitelů, jimž je také skladba dedikována (Halbreich, 2007, s. 435).[10] Písničky na jednu stránku, H 294, píše Martinů v roce 1943 na texty ze Sušilovy sbírky Moravské národní písně do textu vřaděnými (Halbreich, 2007, s. 482).[11] Nový špalíček, H 288, píše Martinů v roce 1942 na texty moravské lidové poezie (Halbreich, 2007, s. 480–481).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacestrojopis, rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCBM Polička
Lokace jako předmět
Havlíčkův Brod
Polička
Praha
Řím
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4891 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-