Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníSchönenberg - Pratteln
Datum odeslání22.05.1956
PříjemceBureš, Miloslav
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíČeskoslovensko
Poznámka k lokaci přijetí[Československo]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kb 645
Signatura v IBMBurM 1956-05-22
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů musel změnit plány, do Francie se letos asi nedostane, zůstane ve Švýcarsku v Bazileji až do podzimu, pak pojede do Říma. Zřejmě pojede v srpnu na festival do Salzburgu, kde bude Kubelík hrát jeho skladbu [premiéra FRESEK PIERA DELLA FRANCESCA]. Nápad natočit o BM životopisný film se mu nezamlouvá, radši by měl film o Studánkách [OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK]. Je mu líto, že z Trnkova projektu sešlo. Připomíná adresátovi, aby si přečetl tu povídku od Čechova [Pomluva], na jejíž motivy by rád Martinů udělal operu, byla by to její volná úprava. To však nespěchá, BM teď skládá velkou operu [ŘECKÉ PAŠIJE]. Pokusí se "chytnout" Studánky na koncertě 26. května.
Diplomatický přepis dopisu

[Schönenberg] May 22. 56.



 



Milý příteli:



Všechny svoje[1] plány jsem musel změnit. Doufám že Vám to už sdělili naši. Jsem ve Švýcarsku a moc pochybuji že se do Francie  dostaneme letos vůbec, tak abyste i Vy podle toho možno-li změnil plány.[2] Dosud nevím kdy se vrátím prozatím jsme v Bâle a snad zůstaneme ve Švýcarsku až do podzimu než pojedeme do Říma.[3] Myslím že budu v Salzburgu na Festival,[4] Kubelík hraje moji skladbu, datum dosud nevím, myslím v druhé polovině srpna.[5] Ten nápad životopisného filmu se mi zvlášť nezamlouvá, raději bych měl Studánky ve filmu samy pro sebe. Škoda že z toho Trnkova projektu sešlo. Životopisný film to už zavádí na jiné pole. [6] Toho Čechova jistě najdete, možná pod jiným titulem já sám se pamatuji že jsem ho četl v českém překladu ovšem už dávno. Když ho nenajdete já vám napíšu synapsie [synopsi][7] také jak bych si to představoval byla by to úplně volná úprava.[8] To stejně tolik nespěchá, já teď pracuji na velké opeře.[9] Pokusím se chytit Studánky na koncertu 26. května[10].



 Moje adresa je B.M.



                              Schönenberg.



                              Pratteln (Basel)



                              Suises.[11]                                Srdečně vás zdravíme



  



                                                                                                       [Váš][12]



B. Martinů



 


Věcné poznámky k DP

[1] Přepsáno „moje“.



[2] Martinů situaci vysvětluje v dopise rodině do Poličky: „Drazí: Naše plány se hodně změníli, jsme teď v Bâle a zůstaneme asi ve Švýcarsku až do podzimu než pojedeme do Říma. Dostali jsme se do slepé uličky, americký zákon povoluje jen určitou dobu pobytu v rodné zemi a protože Charlotte ji vyčerpala v posledních tří letech, tak nedostala pas pro Francii. Asi tomu nebudete rozumět, ale je to tak.“ (11. května 1956, CBM, PBM Kr 528).



[3]  Manželé Martinů bydleli ve Švýcarsku v domě Paula a Maji Sacherových na Schönenbergu. Na počátku října se přestěhovali do Říma, kde Martinů nastoupil na American Academy (Mihule, 2002, s. 593).



[4] Salzburger Festspiele Martinů toho roku nenavštívil.



[5] 26. srpna 1956 Rafael Kubelík premiéroval s Wiener Philharmoniker Les Fresques de Piero della Francesca, H 352, na salzburském festivalu (Halbreich, 2007, s. 262).



[6] Martinů reagoval na nové informace o filmovém zpracování kantáty Otvírání studánek, které však nebyly  realizovány. V roce 1956 natočil režisér A. F. Šulc filmovou adaptaci kantáty bez životopisných prvků. Více k původně plánovanému Trnkovu filmu v dopise z 21. září 1955, pozn. XY (CBM, PBM Kb 642). 



[7] Špatně čitelné.



[8] Martinů opakovaně žádal Bureše o adaptaci povídky Kleveta Antona Pavloviče Čechova (viz dopisy CBM, PBM Kb 644, 647, 648, 653 a 656).



[9] Od února do května 1956 Martinů pracoval na 1. a 2. jednání opery Řecké pašije, H 372 I (Halbreich, 2007, s. 185).



[10] Má na mysli rozhlasový přenos kantáty Otvírání studánek dne 26. května 1956, která zazněla v rámci hudebního festivalu Pražské jaro v Praze v interpretaci Českého pěveckého sboru a Kühnova dětského sboru pod vedením dirigenta Jana Kühna. Vysílání však neslyšel.



[11] Adresa u dirigenta Paula Sachera.



[12] Špatně čitelné.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCBM Polička
Lokace jako předmět
Basilej
Francie
Francie
Řím
Salzburg
Schönenberg - Pratteln
Švýcarsko
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4524 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-