Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[Nice]
Datum odeslání13.02.1955
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Český hudební fond
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 1011
Stará signatura v IBM56/118
Signatura v IBMŠeb 1955-02-13
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů se poohlédne po materiálu [?], na který jej Karel Šebánek odkázal [patrně v souvislosti s žádostí BM o ukázky ruské hudby]. KŠ by snad mohl církevní spisy Rimského-Korsakova někde sehnat. BM žádá instrukce, protože KŠ konečně dovedl smlouvu [s Boosey & Hawkes] do konce a rád by měl také ze smlouvy užitek (ne jen Praha a B&H). B&H nabídne BM smlouvu, a proto by rád věděl, jak se chovat. BM se ptá, jak se Praha s B&H rozdělila [?].
S HRAMI O MARII bude BM disponovat sám, uvidí podle smlouvy, kterou mu B&H nabídne.
BM se ptá, jak to bude s vydáním věcí (např. PETRKLÍČ) u B&H a v Praze. Nepamatuje si, že by dal svolení k uložení svých věcí v muzeu [?]. CONCERTINO [?] si nepamatuje.
S Dr. Bohumírem Štědroněm je to komplikované. BM s sebou nemá seznam s daty, a proto by bylo lepší, kdyby se obrátil na [Miloše] Šafránka, který připravuje biografii o BM. Dr. Smitha [?] BM nezná (zná jiného, který je archivářem v knihovně v New Yorku a hraje na flétnu).
KŠ má dál hledat ruské sbory a napsat ohledně smlouvy.
Diplomatický přepis dopisu

Obálka [NICE R.P ALPES-MARITIMES/20H30/14-2/1955]



Feb. 13 . 55 .



Milý Karle :



Ty jsi tu záplavu mých dopisů radikálně vyřídil . Doufám že najdu stopu toho Synodu , jestli to vůbec zde vyšlo . Možná že bys toho Rimskiho Korsakova církevní spisy někde přece mohl dostat. Jedná se mi o to jak oni užívali sboru .[1] Teď ale bych potřeboval nějaké instrukce , když jsi konečně tu smlouvu přivedl ke konci . Poněvadž ji znáš napiš mi tedy co možno nejdříve co já mám žádat od B + H. , a nebo alespoň dle tvé vydavatelské praxe , na co by editor přistoupil . To víš zde se s nikym poradit nemohu a v celku o celém jednání nic nevím , tak abych to nepodepsal a provedl nějakou botu. Tak napiš co mohu žádat . Celá věc je neobvyklá vzhledem k situaci a tak o tom mnoho nevím . Abych to dal jenom abych dostal materialy ven a aby z toho jen Praha a B + H . měl užitek to by mne ovšem nebavilo . Samozřejmě že mi B + H. nabídne smlouvu ale poněvadž je to dost komplikované tak bych raději věděl jak se mám chovat . Napiš mi brzo abych byl připraven . Jak se vlastně s ním Praha rozdělila ?



Co se týče Her o Marii s těmi budu disponovat sám a uvidím podle smlouvy kterou Bo.+ H . mi nabídne .[2]



Jak to bude pro eventuelní vydání některých věcí ( jako .Petrklíč ) u B + H a též v Praze[3] , a nebo jen v Praze se zastoupením B+H. ?            A



Popiš mi to trochu .



Nepamatují se že bych byl kdy dal svolení o uložení mých věcí v Museu . To jest nedal jsem je nikomu .[4] To Concertino ani nevím co to je .[5]



Co se týče dr Štědroně to je dost komplikované . Já sebou samozřejmě nemám svůj seznam , který zůstal v N.Y. a ty víš sám že co se týče dat že spíše všechno popletu. Tak snad by bylo nejlepší kdyby se obrátil zase na tvého přítele Šafránka , který má vlastně všechny informace a nebo většinu z nich , buď přímo ode mne nebo od našich v Poličce .a který,jak víš , je chce užít v mé biografii již dlouze připravuje .[6]



Toho dr. Smitha neznám , znám jiného který je archivařem ve velké Library v N.Y. sám hraje na fletnu.[7]



Ještě hledej něco v těch ruských sborech.



brzo napiš ohledně smlouvy.



Srdečně tvůj



Bohuš



 



Co se týče tabáku to se dá spravit , nevěděl jsem že je dovoleno Princ Alberte[8] posílat , není na to velké clo ?[9]



+


Věcné poznámky k DP

[1] Seznamy publikací, které si Martinů přál zaslat, se nacházejí v předchozích dvou dopisech (srov. CBM, PBM Kkš 1009 a 1010).



[2] Hry o Marii, H 236, vychází u DILIA v Praze až v roce 1965 (Halbreich, 2007, s. 155). 



[3] Sborová skladba Petrklíč, H 348, byla vydána u pražského Pantonu až v roce 1960 (Halbreich, 2007, s. 440). 



[4] Jak Bohuslav Martinů s K. Šebánkem, tak Karel Šebánek s rodinou skladatele řeší uložení Martinů skladeb v Hudebním oddělení Národního musea v Praze. Jedná se o Concertino pro violoncello, dechové nástroje, klavír a bicí, H 143;  Modrá hodina (druhá část Míjející půlnoc, H 131); Istar, H 130; Kouzelné noci, H 119 (srov. CBM, PBM Kd 588 a dopisy K. Šebánka s rodinou, CBM, pozůstalost K. Šebánka, nesign.). 



[5] Jedná se o Concertino pro klavír a orchestr, H 269, z roku 1938, které v listopadu 1954 hrála v Brně Eliška Nováková. Šebánek v dopise do Poličky z 9. prosince 1955 oznamuje, že z tiskárny obržel již hotovou partituru Half-time a matrice dalších skladeb: […] a konečně překrásně vyhotovené/na přání J.Nováka/ matrice toho nešťastného ´Concertina´, které jeho Eliška hraje a o kterém B. [Martinů] nechce slyšet. To tedy zatím nevyjde.Ani klav. výtah, ani partitura, jen aby byl Bohouš spokojen.“ (CBM, pozůstalost K. Šebánka, nesign.).



[6] Již 19. listopadu 1954 píše Gracián Černušák Miloši Šafránkovi omlouvný dopis ohledně chyby v hesle „Bohuslav Martinů“ v Československém hudebním slovníku osob a institucí a vysvětluje, že je toto heslo v gesci doc. Štědroně, kterého na to upozorní (vlastník CBM, kopie v IBM, ČerG 1954-11-19). Ve finální verzi tohoto slovníku, který vyšel ve dvou dílech v letech 1963 a 1965, je nakonec autorem tohoto hesla Miloš Šafránek (Černušák–Štědroň –Nováček, 1965, s. 49–54).



[7] Na kterého dr. Smitha se Šebánek dotazoval, není jasné, Martinů však zmiňuje dr. Carletona Sprague Smitha (1905–1994), amerického muzikologa, vysokoškolského pedagoga a flétnistu, který více jak 20 let vedl hudební oddělení New York Public Library, později se stává spoluzakladatelem a ředitelem Brazilského institutu v New Yorku (srov. nekrolog v New York Times, 21. září 1994, sekce D, s. 18).



[8] Prince Albert je populární značka amerického dýmkového tabáku.



[9] Cla na tabákové výrobky byla v Československu poměrně vysoká, s platností od 1. ledna 1955 byla ustanovena na množství 100 kg na částky: 15.000,-Kčs za řezaný tabák, 8.000,-Kčs za šňupací a žvýkací tabák, 15.000,-Kčs za cigarety a 12.000,-Kčs za doutníky (srov. Nařízení vlády č. 32/1947 Sb, nové znění od 1. ledna 1955).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis, podpis (Martinů)
Digitalizace
Quality of digitisationProfi

Preview only available at the Institute.

Location as subject
New York, NY
Polička
Praha
Person as subject
Corporation as subject
Composition as subject
« previous
ID 3740 (entry 1000 / 1000)
next »