Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníLisabon
Datum odeslání09.03.1941
Poznámka k datu odeslání9. 3. [1941]
PříjemceSacher, Paul
Příjemce (korporace)
JazykFrancouzština
Původ, datum získáníPaul Sacher Stiftung
Vlastník pramenePaul Sacher Stiftung
Stará signatura v IBM49/117
Signatura v IBMSac 1941-03-09
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů dostal od Paula Sachera téměř současně dopisy z 29. 1. a z 4. 2. i partituru [DVOJKONCERTU]. Rád Sacherovi napíše koncert, o který ho PS žádal [viz Sac 1941-02-04, CONCERTO DA CAMERA]. V Lisabonu už skladbu napsat nestihne, není na to tolik času ani vhodné prostředí. Slibuje, že v Americe se dá co nejdříve do práce. Na Gertrud Flügelovou si vzpomíná velmi dobře. Snad najde způsob, jak skladbu z Ameriky poslat. Je třeba zhotovit kopii pro případ, že by se rukopis ztratil.
BM prosí, aby PS po premiéře dovolil provozovat dílo také v Americe. Odhaduje, že PS by skladbu mohl dostat v červnu. BM je Sacherovi zavázán za jeho pomoc i za slíbenou premiéru. Souhlasí s požadavky PS na podobu díla. Bude ho informovat o své práci i o dalších záležitostech.
BM [a Charlottě Martinů] se nepodařilo odplout dříve, ale díky Sacherovým jsou mezi šťastlivci, kteří vůbec místa na lodi dostali.
Život v Lisabonu není příliš příjemný, BM už se těší do Ameriky. [V Lisabonu] potkal několik Američanů, a pokud byla jejich národní mentalita typická, bude život v Americe zřejmě příjemný, živý a přirozený. Nyní je BM v prostředí plném neklidu, úzkosti a beznaděje. Jinak je život v Lisabonu monotónní. Mnoho slibů, které BM dostal, nebylo splněno a tamější hudební život se omezuje na rozhlas.
BM neměl chuť psát, korespondenci se bude věnovat nyní, než odjede. Napíše přímo do Universal Edition [ohledně CONCERTA GROSSA].
Prosí Sachera o zaslání lístku do Vieux Moulin pro Amicii Quennehen, matku ChM.
Pozdravuje adresáta i Maju Sacherovou.
Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek4
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciPSS
Datum digitalizace2019
Lokace jako předmět
Vieux-Moulin
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2891 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-