Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníManomet, Massachusetts
Poznámka k lokaci odeslání[Manomet]
Datum odeslání25. 08. 1942
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 770
Signatura v IBMŠafM 1942-08-25
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahV Berkshiru poslední týden s "velkými manifestacemi, reliefy a dlouhou Šostakov. symfonií a mým klavírním kvartetem"; úspěch; pokoušel se se Sinfoniettou, ale Kusevickij byl rozhodnut pro Concerto grosso; žáci i Kusevickij byli nadšeni; teď je v Manometu, mají camping cottage a on pospíchá se symfonií; byl považován "za Nazi" - nepříjemnost; je zde překrásně, ale chladné noci; symfonii brzy dokončí a podrobí "celkové revizi"; udělal si skicu na Lidice, ale nelíbí se mu to, "mně se tento genre nedaří"; Ruda /Firkušný/ byl u nich v Tanglewoodu několik dní; zatím neposílá detaily k tomu článku; zdrží se asi do 15. 9., možná do 1. 10.; šek z konzulátu chce "sem".
Diplomatický přepis dopisu

[Manomet] 25. Aug 1942. Milý příteli, tak konečně jsem schopen napsati zase dopis to víte jak to asi vypadalo v Berkshire ten poslední týden s velkými manifestacemi[1], reliefy a dlouhou Šostakov. symfonii[2] a mým klavírním kvartetem[3], který měl báječný úspěch ale nebylo to vůbec anoncováno tak tam byla sice spousta lidí ale žádný kritik[4]. Pokoušel jsem se se Sinfonietou[5] ale oni vystupovali jenom studenti, jak v orchestru tak i solisti a v chamber music jen studenti. Kous.[6] byl rozhodnut hrát Concerto grosso[7] a tak se nedalo nic dělat.Jinak to vše dopadlo dobře, moji žáci byli nadšeni a Kous. také a já také ale byl jsem pořádně unaven. Ostat­ní detaily Vám povím až po návratu. Teď jsem v Mans­metu, máme takovou camping cottaga[8] a já pospíchám se symfonii abych to všechno dokončil[9]. Měli jsme tu trouble[10] považovali nás za Naci náš vlast­ní [probistion][11] a ani Ondříčkovi[12] nechtěli uvě­řit, jenomže byl pořádně nalitý. Je zde překrásně ale noci uplně mrazivé. Já jsem po tom Berkshiru tak nějak zlenivěl že jsem nebyl schopen ani kartku napsat, teď se teprve začínám zase civilizovat. Také to dělalo to podnebí, a ty mlhy a vlhko v Tanglewoodu že člověka všechno omrzelo a já jsem toho měl trochu mnoho se školou a se symfonii. Budu s tím teď už brzo hotov, musím dělat celkovou revisi což vezme několik dní. O nic jiného se nestarám. Udělal jsem si skizy pro tu komposici na Lidice[13], co mě o to žádali z Londýna, (telefonoval mi dr. Papánek)[14] ale nic se mi to nelíbí, musím to předělat mně se tento genre[15] nedaří.Co Vy stále děláte? Nechte o sobě také vědět a co je nového. Máte zprávy od Reinera? Nechtěl jsem psát o par­tituru aby neřekl že jsem mu ji vzal.[16] Byl u nás Ruda[17] (v Tanglewoodu ) několik dní. Napište mi brzo. Chtěl bych Vám poslati nějaké detaily k tomu článku, jak jsem Vám slíbil ale jsem takový nesvůj a nemohu se k ničemu pořádně koncentrovati, ani k té symfonii. Myslím že se zdržíme do 15. Sept. a bude li hezky tak do 1. října protože jsem si dosud vlastně prázdnin neužil a měl bych vlastně mnoho práce. Pište mi. Manomet. Mass. chodím si na poštu a chodíte li na konsulát řekněte dr N.[18] aby mi poslali chec sem, já mu ale napíšu sám, abychom neobcházeli uřední výkon. Oba Vás mnoho pozdravujeme a těšíme se brzo na pár řádků od Vás. Mnoho pozdravů Germaine[19].                               Srdečně Váš B. Martinů 


Věcné poznámky k DP

[1]      14. srpna se v Tangelwoodu konal benefiční večer nazvaný Russian war Relief. V jeho rámci proběhla protiválečná manifestace, na níž promluvila novinářka Dorothy Thompson (1893–1961) a další řeč­níci. Sergej Kusevickij poté dirigoval Leningradskou symfonii Dmitrije Šostakoviče. [2]      Symfonie č. 7 C dur, Op. 60, Leningradská, Dimitrije Šostakoviče (1906–1975) zazněla podruhé pod taktovkou Sergeje Kusevického na závěrečném odpoledním koncertu 16. srpna 1941. Skladatel ji dokončil v prosinci 1941 na počest města obléhaného nacistickou armádou. Tam také byla za mimořádných opatření provedena 9. srp­na 1942. [3]      Klavírní kvartet, H 287, zazněl v Lenoxu 16. srpna v 11 hodin v komorním sále v provedení Walter Hendl, klavír, Walter Trampler, housle, Je­ro­me Lipson, viola, Robert Ripley, violoncello (srov. The Boston Symp­hony Orchestra Archives, [cit. 20. prosince 2018], dostupné z: https://archive.org/stream/tanglewoodmusicc1942bost#page/n55/mode/1up). Halbreich nepřesně uvádí, že jej interpretoval Chamber Music Guild Quartet (Halbreich, 2007, 370). [4]      Komorní koncert se konal 16. srpna v 11 hodin dopoledne. [5]      Sinfonietta giocosa pro klavír a malý orchestr, H 282. [6]      Zde a na dalších místech dopisu je myšlen dirigent Sergej Kusevickij. [7]      Concerto grosso pro komorní orchestr, H 263, premiéroval Sergej Kus­evickij s Boston Symphony Orchestra předchozího roku. V Tan­gelwoodu ho provedl s účastníky letní školy Berkshire Music Center 9. srpna 1942 v 15 hodin (srov. The Boston Symphony Orchestra Archives, [cit. 20. prosince 2018], dostupné z: https://archive.org/stream/tanglewoodmusicc1942bost#page/n136/mode/1up). [8]      Anglicky „kempingová chata“. [9]      Symfonie č. 1, H 289. Komponoval ji od května 1942 a zbývalo mu dokončit poslední, čtvrtou větu (srov. Halbreich, 2007, s. 231). [10]    Anglicky „problémy“. [11]    Špatně čitelné. [12]    Emanuel Ondříček, houslista a pedagog. [13]    Památník Lidicím, H 296, dokončil až po několika dalších měsících, 3. srpna 1943. [14]    Přestože v předchozím dopise kompozici odkládal, výzvu Jána Pa­pánka od exilové vlády vyslyšel. [15]    Anglicky „žánr“. [16]    Měl na mysli partituru Concerta grossa, kterou dirigent Fritz Reiner dvakrát uvedl s Pittsburg Symphony Orchestra, a to 4. a 6. prosince 1942 (srov. Performances of Bohuslav Martinu’s Works, nedatováno, CBM, bez signatury, fond Miloše Šafránka, př. č. 77/1997/21; [cit. 20. prosince 2018], dostupné z https://archive.pittsburghsymphony.org). [17]    Klavírista Rudolf Firkušný. [18]    Dr. Novotný zasílal skladateli z Československé informační služby měsíční příspěvek ve výši 150 dolarů. [19]    Germaine Leroux, pianistka, manželka Miloše Šafránka. 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Berkshire
Londýn
Manomet, Massachusetts
Tanglewood, Massachusetts
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2653 (záznam 1 / 0)
další »