Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníSchönenberg - Pratteln
Poznámka k lokaci odeslání[Schönenberg]
Datum odeslání17.05.1958
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 596
Signatura v IBMMar 1958-05-17
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahSnad se později "věci ve světě" upraví tak, aby se mohl podívat domů, "a sice jen do Poličky" a ne v době festivalu, "kde by se člověk nemohl vyhnouti mnohým oficiálním vystoupením, které v jiných zemích nejsou rádi viděny, zkrátka na obou strnách by fakta mohla býti pokroucena, ale ne k mému prospěchu"; Pražskému jaru se omluvil; došlo 8 beden knih, byly tam i programy z Ameriky, "z mých začátků" - pošlou balík do Poličky; vše uloženo u Reberových; Kytice brzy vyjde na deskách, on sám ji nikdy neslyšel; mnoho práce s operou (Pašije); pro Morkese z Poličky to "s radostí udělal"; o Gilgameše velký zájem, provedou asi Haaghe Singhers.
Diplomatický přepis dopisu

            [Schönenberg] May 17. 1958.[1]

Drazi:

Vas dopis dosel a dekuji vam ze jste pochopili a nedelate mi hlavu jsste tezsi, to vite jak s tezkym srdcem jsem vam to rozhodnuti psal a tak nam opravdu nezbyva nez miti nadeji.[2] Snad jednou vam budu moci vse vysvetlit. Situace se stale meni jednou je to lepsi a pres noc zase horsi ale prece mala nadeje zbyva, ackoliv ne hned, ze se pozdeji upravi veci ve svete tak ze bychom mohli se podivat domu a sice jen do Policky a ne vcase kdy jsou ty velike manifestace jako Festival[3], kde by se clovek nemohl vyhnouti mnohym officielnim vystoupenim. ktere v jinych zemich nejsou radi videni, zkratka na obouch stranach by fakta mohla byti pokroucena ale ne k memu pros pechu.

Prazskemu Jaru jsem ovsem podekoval za pozvani, vim ze je tam mnoho tech, kteri by mne uvideli radi a take dost jinych kteri by to s takovou radosti neprivitali. Omluvil jsem se jim tim ze jsem zde na leceni s rukou a ze nemohu osetrovani prerusiti, coz je ostatne pravda.[4] Jinak se mi zda z dopisu ktere dostavam ze mne tam malo lidi opravdu ceka. protoze uz se tolikrate stalo ze bylo receno ze prijedu a nikdy jsem neprijel, tak uz tomu ted neveri.

Psal jsem jim aby mi poslali pas, zdali budou nataceti Gilgamesh, coz jiste budou.[5] Lituji ze nemohu to sam slyseti, ale zdejsi provedeni bylo krasne.

Ze Munch[6] ani Fournier[7] neprijedou jsem vam uz psal, jsou oba nemocni, Munch mi poslal telegram ze nemuze do Prahy prijet, je ted v Parizi a asi ani do Statu se ted nevrati na ten jejich Festival v Tanglewoodu, ktery on ridi.

Knihy uz dosly bylo jich osm beden a tak jsme tam take nasly jeste programy z Ameriky, z mych zacatku, tak vam zase posleme balik abyste se cim meli bavit je to ted vse ulozeno u panu Reber[8], tam co jsme bydleli po prijezdu predloni.

Jinak je zde pekne, byly velka vedra a ted je zase dost chladno, Sacherovi[9] byli v Dansko tak jsme je ted dlouho nevideli, pracujeme na nasi zahrade a nosime si domu spargle[10], budeme sazet lusky to jest hrach a retkvicky. Do nemocnice chodim stale a pokrok je maly, nekdy je to lepsi a pak se to zase zhorsi ale psat mohu dost dobre, jen ze to ruku unavuje, mel bych miti dlouhy cas volno bez psani, coz myslim ze provedu v prazdninach, chteli jsme jeti do Francie ale tam se to ted zamotalo politicky a nevi se co z toho vyleze.

Milos[11] uz dokoncil knihu a ted dela posledni revisi, kde ma vyjiti to nevim. Sebanek[12] take pise casto a snad pojede do Parize, je nejak nesvuj a smutny, ale kdo pak neni ted smutny? Pise ze Kytice[13] na diskach vyjde uz brzo, zde je o ni velky zajem a ja sam se nani tesim, protoze jsem ji nikdy neslysel.

Take pise ze se snad chystate do Prahy na Gilgameshe ale to ma asi stare zpravy.

S operou je velka prace a nevim zdali ji budu definitivne dokoncit pred prazdnnama[14] a take nemam do prace zvlastni naladu a tak to jde pomalu. Zouhar[15] mi take psal a bude zklaman ze neprijedu. Meli jsme tu navstevu, jeden z mych zaku z Taglewoodu prijel z Italie na zpatecni ceste a stavil se u nas s pani a malym synkem, tak jsme vzpominali.

Jsem rad ze Fanous[16] uz je zase doma mezi vami a bude se muset moc setrit a davat na sebe pozor. Je stesti ze se Maruska[17] o vas tak stara, to vam hodne pomaha a je to od ni moc hezke, nebot ona sama ma jiste take hodne co delat pro svoji rodinu. Morkes vam nemel nic platit, ja jsem to pro neho s radosti udelal, nerozumim proc pracuje ve Svitavech, on pozbyl pekarstvi?

Nevim zdali se mojesituace zase nepohorsi tim ze jsem neprijel, to mozna ze i vy budete citit ale to zase prejde.

Filharmonie[18] snad pojede za hranice ale zda se ze Karla[19] nechaji doma. Psal mi ze Talich[20] bude miti nejake vyroci prave ten den co budou hrati Gilgamesh. O Gilgameshe je velky zajem a budou to asi delat v Holandsku zase ten sbor co zpival Polni Msi[21] po cesku a takeHoru tri svetel[22]. Nejaka starsi dama mi psala ze byla tak pohnuta Horou ze kdyz prisla domu tak si klekla k pianu a modlila se. To dela radost, ale tu nejvetsi radost jsme si museli odeproti, ti jest se shledat. jinak mam z Prahy malo zprav asi vsichni cekaji ze prijedu a ze se vse domluvi osobne. Charlie[23] je na zahrade a tak napise priste. Mnoho vas zdravime a vzpominame.  Vas

Bohouš.

Věcné poznámky k DP

[1] 17. 5. 1958. Od poloviny října 1957 pobýval BM dlouhodobě ve švýcarském Schönenbergu.

[2] BM po určitou dobu opět vážně uvažoval o návštěvě domova (viz také Kr 583), nicméně vlivem okolností se tohoto přání musel opět vzdát, což následně vysvětlil v dopise rodině (Kr 595). Do Československa se již nikdy nepodíval.

[3] Festival Pražské jaro.

[4] BM si léčí dlouhodobě nemocnou pravou ruku.

[5] Oratorium Epos o Gilgamešovi, H 351, bylo uvedeno v Praze v rámci festivalu Pražské jaro dne 28. 5. 1958. Český pěvecký sbor a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK řídil Václav Smetáček (Halbreich 2007, s. 454; Webový archiv Pražského jara, http://www.festival.cz/cz/archiv/4289).

[6] Charles Munch (1891-1968), francouzský dirigent, v letech 1949-1962 ředitel Boston Symphony Orchestra.

[7] Pierre Fournier (1906-1986), vynikající francouzský violoncellista.

[8] Willi a Charlotte Reberovi, přátelé BM z Basileje.

[9] Paul Sacher (1906-1999), švýcarský dirigent a mecenáš a jeho manželka Maja Sacher (1896-1989).

[10] Chřest.

[11] Miloš Šafránek (1894-1982) blízký spolupracovník a přítel BM. Miloš Šafránek shromažďoval údaje pro katalog skladatelových skladeb a pro jeho biografii vydanou v roce 1961 (Šafránek, Miloš. Bohuslav Martinů – život a dílo. Praha: Státní hudební nakladatelství, 1961).

[12] Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM.

[13] Patrně nahrávka Kytice, H 260, z roku 1955. Zpívaly Libuše Domanínská (1924) a Soňa Červená (1925). Pražský filharmonický sbor, Kühnův dětský sbor a Českou filharmonii řídil Karel Ančerl (www.filharmonickysbor.cz/cs/discography/album/martinu-kytice).

[14] Na druhé verzi opery Řecké pašije, H 372, pracoval BM od února 1958 do 15. 1. 1959. Premiéru měla v Curychu 9. 6. 1961, dirigoval Paul Sacher (1906-1999) (Halbreich 2007, s. 187).

[15] Zdeněk Zouhar (1927-2011), český hudební skladatel, pedagog a muzikolog. V letech 1953-1956 sbormistr brněnského pěveckého sdružení OPUS.

[16] František Martinů (1880-1958), bratr BM.

[17] Marie Pražanová (1897-1982), poličská občanka, přítelkyně a podporovatelka rodiny Martinů.

[18] Česká filharmonie.

[19] Karel Novák, (1902-1968), houslista České filharmonie (bratr houslisty Stanislava Nováka).

[20] Václav Talich (1883-1961), český dirigent a přítel BM.

[21] Polní mše, H 279, kantáta pro baryton a mužský sbor. Kantátu nastudoval a s oblibou uváděl mužský pěvecký sbor z Haagu Die Haghe Sanghers.

[22] Hora tří světel, H 349.

[23] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacestrojopis a rukopisný podpis
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 1420 (záznam 1 / 0)
další »