Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání12.05.1936
Poznámka k datu odeslání12.5.[1936]
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 186
Signatura v IBMMar 1936-05-12
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahO místě po Sukovi se bude rozhodovat, jak mu říkal Branberger, až v květnu nebo červnu; nemá smysl jezdit do Prahy, "musí se rozhodnouti podle zadaných žádostí"; myslí, že "to dopadne dobře"; "… mi to jaksi slíbili"; i kdyby místo dostal Křička, není nic ztraceno, protože brzy do penze Hoffmeister a pak V.Novák "tak je jisto, že se na konzervatoř určitě dostanu"; žádné zprávy z Bělehradu (Špalíček); úspěch Dua v Ženevě; "pletichy nejsou proti mně nic platné".
Diplomatický přepis dopisu

Paris 12./5 [1936]

Drazí,

odepisuji ihned abyste nečekali ale nemám žádné novinky, z Prahy nic, ostatně to mi říkal dr. Bramberger[1] že se v tom bude rozhodovati až v květnu nebo v červnu.[2] Nevím dobře co by to mělo za účel jezditi do Prahy, musí se teď rozhodnouti podle zadaných žádostí a ostatní je všechno zařízeno u lidí kteří s tím mají co dělati. Já myslím že na konservatoři budou pro mne, ostatně vědí že ministerstvo na to dává pozor a jestli pan president sám se o to zajímal[3] tak myslím že to dopadne dobře. V každém případě mi to jaksi slíbili a není třeba si proto lámati hlavu a dělati zbytečné starosti když všechno třeba dobře na konec dopadne. Kdyby to i dali Křičkovi o čemž pochybuji, protože to už by mu to byli dali v prosinci když se o tom rozhodovalo a když navrhli toho Wiedermana[4] aby se vyhnuli volbě Křičky. Ale i kdyby to konec konců dostal, tak pořád není nic ztraceno protože za rok půjde do pense rektor Hoffmeister[5] a tak bude nové místo uprázdněno a po něm půjde V. Novák[6] který už má také brzo léta do pense tak je jisto že se na konservatoř určitě dostanu. Myslím že se teď čeká také na volbu po Hoffmanovi[7] a že s tím nechtějí tak zrovna spěchat po jeho smrti a že se obě volba provede potom pro obě místa současně.

Tak si nedělejte zbytečně už předem starosti co bude. Divím se že mi ani řádkem nenapsali z Bělehradu[8] už to musí brzy býti provedeno, ani nemám smlouvu, tak nevím co si o tom mám myslet. Jinak zde je moc hezky, bylo pár chladných dní ale už je zase krásně, situace se tu teď po těch volbách zlepšila[9] ale s tím Německem a Itálií je to nějak špatné.[10] Dostal jsem báječné kritiky ze Genevy, hráli tam moje Duo,[11] píší že může býti Československo pýšné na takového skladatele. Jistě si toho naši v Genevě všimli a ostatně i v Praze už se na mě dívají jinak, tak všechny pletichy nejsou proti mně nic platné. Charlotte[12] byla ve Vieux Moulin[13] na neděli přivezla spousty konvalinek. Pozdravuje Vás a já také a nedělejte si starosti

Srdečně Váš

Bohouš.

 

Věcné poznámky k DP

[1] Jan Branberger (1877-1952) český hudební vědec, profesor na mistrovské škole a administrativní správce pražské konzervatoře.

[2] BM se uchází o profesorské místo po Josefu Sukovi (1874-1935) v mistrovské třídě skladby na Pražské konzervatoři. Na toto místo byl však později vybrán Jaroslav Křička (1882-1969), český hudební skladatel a pedagog.

[3] Edvard Beneš (1884-1948), druhý československý prezident. Jeho zájem naznačuje BM v předchozím dopise do Poličky (PBM Kr 185).

[4] Bedřich Antonín Wiedermann (1883-1951), český varhaník, skladatel a hudební pedagog. Podle BM byl navržem na profesorské místo na Pražské konzervatoři, ale jeho žádost byla na ministerstvu zamítnuta (PBM Kr 185).

[5] Karel Hoffmeister (1868-1952), český klavírista a pedagog, profesor a rektor pražské konzervatoře.

[6] Vítězslav Novák (1870-1949), český hudební skladatel, pedagog a klavírista.

[7] Karel Hoffmann (1872-1936), český houslista a hudební pedagog, člen Českého kvarteta, od roku 1922 profesor houslí na mistrovské škole pražské konzervatoře, zemřel 30. 3. 1936.

[8] BM jedná o provedení baletu Špalíček I, H 214 I, v Bělehradu, záměr však nebyl realizován.

[9] Na přelomu dubna a května 1936 proběhly ve Francii parlamentní volby, v nichž zvítězila levicová koalice Front Populaire.

[10] BM má na mysli remilitarizaci Porýní německou armádou a napadení, resp. porážku Habeše fašistickou Itálií.

[11] Duo č. 1 pro housle a violoncello, H 157.

[12] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.

[13] Vieux Moulin – bydliště Charlottiny matky Amicie Quennehen (1866-1948).

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 739 (záznam 1 / 0)
další »