Základní informace
Titul CZDuo pro housle a violoncello č. 1
Podtitul CZ
Titul ENDuo for Violin and Violoncello No. 1
Podtitul EN
Titul DEDuett für Violine und Cello Nr. 1
Podtitul DE
Titul FRDuo pour violon et violoncelle n° 1
Podtitul FR
KategorieKomorní hudba
PodkategorieDua pro různé nástroje
Halbreichovo číslo a přípona157
Části (věty)1. Preludium (Andante moderato); 2. Rondo (Allegro con brio)
Durata11' 30''
Nástrojové obsazeníVl Vc
Sólový hlas
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Frank, Maurits
Novák, Stanislav
Diplomatický přepis věnováníÁ Stanislav Novák et Maurits Frank.
Poznámka k věnování
Původ
Místo kompozicePaříž
Rok dokončení1927
Započetí kompozice1927
Dokončení kompozice26.01.1927
Poslední úprava
Premiéra
Interpret Stanislav Novák (Vl); Maurits Frank (Vc)
Frank, Maurits
Novák, Stanislav
Datum premiéry17.03.1927
Místo premiéryPaříž
Ansámbl
Uložení autografu
InstituceNárodní knihovna České republiky, Praha
Místo uloženíPraha
Současný vlastníkNárodní knihovna České republiky, Praha
Poznámka k rukopisuSignatura v NKP: 59 R 1956. *** Opis cizí rukou s vpisky B. Martinů uložen v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.
Vydání
Místo vydáníPaříž
VydavatelSirène Musicale
Rok vydání1928
CopyrightMax Eschig, Paris
Poznámka
PoznámkaNázev skladby na titulní straně autografu: "Duo | pour violon et violoncello." *** Dedikace rukou B. Martinů připsána na titulní straně opisu cizí rukou (CBM, Polička).
Informace

Dua pro housle a violoncello

 

Bohuslav Martinů (1890-1959) věnoval obsazení housle - violoncello pozornost hned dvakrát. Duo pro housle a violoncello č.1 (H 157) bylo napsáno v lednu 1927, jen tři roky a několik měsíců poté, co opustil Prahu a odešel studovat do Paříže k Albertu Rousselovi. I když katalog jeho děl v té době obsahoval již 150 kompozic, teprve v této době našel Martinů cestu k autentickému modernímu výrazu.

Duo pro housle a violoncello č.1 vzniklo na objednávku skladatelových pražských přátel houslisty Stanislava Nováka a violoncellisty Mauritse Franka, dvou výrazných osobností Novákova-Frankova kvarteta. K charakteristickým znakům tohoto dvoudílného díla patří v 1. větě s názvem Preludium volná tonalita a polyfonní vedení hlasů, které má za následek vytváření četných disonancí. Ve 2. větě Rondo se k tomu přidá ještě užití rytmů, melodických obratů a harmonií, typických pro jazz 20. let. Virtuozita obou kadencí je zřejmě inspirována Ravelovou skladbou Tzigane.

V průběhu 31 let, dělících od sebe vznik prvního a druhého dua složil Martinů přes 200 skladeb. Duo pro housle a violoncello Č.2 (H 371) vzniklo v roce 1958, tedy jen necelé dva roky před skladatelovou smrtí. Martinů je napsal během pouhých 4 dnů na usedlosti svého příznivce a přítele Paula Sachera poblíž Basileje.

Toto duo, vykazující četné stylistické a harmonické zvláštnosti neoklasického Martinů, je zvukově velmi rafinované a současně pro posluchače nesmírně zábavné. Proznívá jím i autorova nostalgie po jeho vlasti, tak typická pro většinu jeho pozdních děl. V dopise domů do Poličky (12. července 1958) zmiňuje Martinů důvod vzniku díla: „jeden pán si to objednal, chce to dát své paní k svátku, aby měla rukopis". Virtuózní třívété Duo je věnováno Trauti Mohr-Bally, manželce známého basilejského muzikologa Ernsta Mohra. Soukromá premiéra se uskutečnila 4. března 1962 v jejich domě v podání houslisty Hansheinze Schneebergera a violoncellisty Dietera Stähelina.

 

Aleš Březina

© Music Vars 2002

 

Prameny

« předchozí
ID 425 (záznam 1 / 0)
další »