Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání09.09.1933
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 115
Signatura v IBMMar 1933-09-09
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahKapelník Charvát sdělil, že premiéra Špalíčku bude v úterý 19.9.; nemůže ještě odejet, protože Dushkin se vrátil a "musíme definitivně upravit ten koncert"; doporučuje matce a sestře, aby odcestovaly do Prahy už v pondělí; není vyloučeno, že premiéra bude o několik dní později - "já uvidím v pátek na zkoušce, jak to jde"; nechť píší na adresu Zrzavého, kdy přijedou; pozve Šmída na premiéru; pošle z Prahy telegram.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 9/9. 1933.Drazí,dostávám dopis od kapelníka Charváta[1] že premiera je určena na útery 19./t. m.[2] Já nemohu odsud odjeti až ve středu protože Dushkin[3] se vrátil z Ameriky a musím definitívně upravit ten koncert[4]., tak bych byl ve čtvrtek večer v Praze.[5] Připravte se tedy na cestu a odpočněte si napřed aby v posledním okamžiku Vám do toho nevlezla nějaká nemoc. Myslím že byste jeli už v pondělí aby si maminka[6] snad trochu odpočinula, a to ovšem nevím budu-li moci přijíti na dráhu protože to bude určitě ráno generální zkouška. Napište mi jak se rozhodnete už přímo na Zrzavého[7] – Jan Zrzavý – Na Magistrále 15. – Praha-Bubeneč.[8] – Také mi napiŝte kde budete chtít býti pŕes noc? Teď ale Vám musím ještě napsati abyste se mnoho nespolehali na to datum, protože to je rozhodnutí ředitelství ale při zkouškách se může shledati že to ještě nejde a premiera se odloží o pár dní, Dívejte se do novin, bude to jistě hlašeno 4 – 5 dní před. Já uvidím v pátek na zkoušce jak to jde a tak Vám poŝlu telegram zdali premiera . bude opravdu v útery abyste nejely do Prahy nadarmo a nemusely čekat v Praze. Hlavnȇ mi napiŝte k Zrzavému který den byste přìjeli zdali v pondělí nebo v útery ráno, nebo zdali by p. Šmíd[9] se nerozhodl vzíti Vás autem. Napíŝu mu a pozvu ho na premieru. Kdybyste jeli v útery bylo by dost času poslat telegram v pondělí, kdyby náhodou na generálce jeŝtě něco nešlo a premiera byla v posledním okamžiku odložena. Čekejte tedy na můj Telegram, myslím v sobotu že ho pošlu a kdybyste přijely až v útery tedy bych telegrafoval v pondělí to už by bylo definitvní, snad by bylo skoro lepší jeti v útery, jestli by to ovšem maminku moc neunavilo. Také myslím že v útery už by nebyla zkouŝka že bych mohl přijít také na dráhu. Piŝte tedy Zrzavému a doufejme že to vŝechno dobře dopadne. Kdyby se architekt[10] rozhodl bylo by to ovŝem nejlepší, promluvte s ním, já mu také napíši. Jeŝtȇ jednou aby nebylo nedorozumění – připravte se na cestu . a čekejte na telegram – a napiŝte mi k Zrzavému kdy přijedete. Rozhodneteli se jeti v útery, tedy budu moci poslat v pondělí jeŝtě telegram kdyby snad něco do toho vlezlo a dívejte se do novin kdy je hláŝena premiera. Tak na shledanou v Praze oba se moc těšíme, a piŝte hned k ZrzavémuSrdečně VášBohouŝ. 


Věcné poznámky k DP

[1] Josef Charvát (1884-1945), český dirigent.[2] BM má na mysli premiéru baletu Špalíček I, H 214 I, která se uskutečnila v Národním divadle v Praze 19. 9. 1933 (Halbreich 2007, s. 213).[3] Samuel Dushkin (1891-1976), americký houslista, skladatel a pedagog.[4] Koncert pro housle a orchestr č. 1, H 226.[5] Tedy ve čtvrtek 14. 9. 1933.[6] Karolina Martinů (1855-1944), matka BM.[7] Jan Zrzavý (1890-1977), český výtvarník a přítel BM.[8] BM většinou uváděl adresu Na Magistrále 592, tedy číslo popisné.[9] Bohuslav Šmíd (1895-1982), architekt z Poličky a přítel BM, zavezl Karolinu a Marii Martinů do Prahy na premiéru baletu vlastním vozem (Mihule 2002, s. 210).[10] Míněn Bohuslav Šmíd.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 668 (záznam 1 / 0)
další »