Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníCannes
Poznámka k lokaci odeslání[Cannes]
Datum odeslání03.03.1933
Poznámka k datu odeslánírok odeslání špatně čitelný, určen z obssahu dopisu
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 33
Signatura v IBMMar 1933-03-03
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahByli v Cannes, pojedou do Grenoblu. Vzal si s sebou knihy ke studiu. Charlotta se zotavila. Nemá žádné zprávy z Národního divadla. Cassado bude hrát violoncellový koncert v Amsterodamu. Nezmění-li se počasí, vrátí se brzy do Paříže.
Diplomatický přepis dopisu

[Cannes] 3/3. 1933

Drazí,

zůstali jsme několik dní v Canne,[1] ale počasí není zvláště pěkné, zima sice není ale stále mlha. Dopis od Vás jsem dosud nedostal ale myslím že přijde dnes nebo zítra, domovnice nám posílá vŝechny dopisy. Nepíši Vám adresu, protože tu nezůstanem dlouho, podíváme se ještě na několik dní do Grenoblu a pak se vrátíme do Paříže,[2] zvláště zůstane-li počasí špatné, tak z toho nic není, ale zde prý to netrvá dlouho

 

Myslím tak za deset dní že budeme zpět v Paříži. Zrzavý[3] je asi už v Paříži, psal nám že se chystá přijet. Jinak nic nového v Paříži, je tam také hanebné počasí, stále prší, zde přece jen  alespoň dopoledne je slunce a teplo. Vzal jsem sebou knihy ke studiu a tak jsem přece využitkoval čas, a při tom si odpočinul. Charlotte[4] se hodně spravila a přibrala několik kilo, já také jsem se spravil. Z Národního nemám

 

ani řádek, kdo ví co tam dělají, že se s tím tak táhnou. v novinách není žádné ohlášení?[5]  V Brně budou hráti ty Ronda,[6] ale nevím datum. Tento měsíc bude hrát Cassado[7] můj čelový koncert[8] v Amsterodámě.[9] Co je u Vás nového. Myslím že tam máte pořádnou zimu. Je to počasí letos také divné jako všechno ostatní, Bůh ví, jak to bude dále, bude-li to stále tak pokračovat tak to za mnoho nebude stát. Všude samé

 

nepokoje, všechny lidi jsou z toho už nervosní. Moc Vás oba zdravíme a budu brzo psáti Nezmění li se počasí tak se vrátíme do Paříže co nejdříve.

Srdečně Váš

Bohouš

 

Věcné poznámky k DP

[1] Manželé Martinů pobývali v březnu 1933 na francouzské Riviéře. Cannes jako místo svého a Charlottina pobytu uvádí BM v dopise rodině do Poličky PBM Kr 101. Mihule (2002, s. 205) píše o začátku března stráveném na Riviéře, později nedaleko ve vnitrozemí v Le Cannet.

[2] Do Paříže se manželé Martinů vrátili v neděli 19. 3. 1933 (PBM Kr 103).

[3] Jan Zrzavý (1890-1977), český výtvarník a přítel BM.

[4] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM, se zotavovala po těžkém zápalu plic, který prodělala počátkem roku 1933 (PBM Kr 097).

[5] Národní divadlo v Praze připravuje první provedení baletu Špalíček I, H 214 I, premiéra se uskutečnila 19. 9. 1933 (Halbreich 2007, s. 213).

[6] Les Rondes (Ronda), H 200. Byly provedeny 23. 6. 1933 v Brně za řízení Zdeňka Chalabaly (Databáze pramenů IBM, http://database.martinu.cz/works/public_view/439).

[7] Gaspar Cassado i Moreu (1897-1966), španělský violoncellista a skladatel.

[8] Koncert pro violoncello a orchestr č. 1, H 196.

[9] Amsterdam – hlavní město Nizozemí.

Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek4
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Cannes
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 586 (záznam 1 / 0)
další »