Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání12.09.1936
PříjemceČernušák, Gracian
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíBrno
JazykČeština
Původ, datum získání
Předchozí vlastník
Současný vlastníkMoravské zemské muzeum, Brno
Signatura současného vlastníkaG 939
Signatura v IBMČerG 1936-09-12
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahMartinů informuje o okolnostech vzniku své nové opery DIVADLO ZA BRÁNOU, která má být provedena v Brně. Není s ní spokojen a vysvětluje důvody, proč tomu tak je. Stěžuje si na podmínky, v nichž musí pracovat a krizi hudebního trhu.Těší se na setkání.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 12/9 1936

Vážený příteli,

po Vašem milém a srdečném přijetí mých "Her o Marii" i korespondenci kterou jsme spolu vyměnili, považuji za svoji povinnost Vám napsati několik řádků k mojí nové práci, jež bude tento týden provedena v Brně. Myslím že se Vám nebude mnoho líbit a já sám nejsem nějak spokojen s mnoha věcmi a složkami tohoto díla a nebýt toho že nutně potřebuji výsledky dlouhé práce i po stránce materielní, nevím zdali bych dílo byl pustil. Já vím sice že to mne mnoho neomlouvá a nechci rovněž tímto dopisem nijak působit na Váš úsudek i kritiku ale přesto chci abyste byl informován o mém stanovisku i o celé situaci. U nás nikdo netuší ( a ani se o to nestará) za jakých obtíží já musím zde pracovati a za jakých podmínek vyrůstá dílo, jehož odpovědnost přejímám. Práce na díle jako je celovečerní opera je dlouhá a unavná a jestliže je přerušována jinými závazky na každém kroku stává se úplnou nemožností. V dnešní situaci, kdy takřka veškerý hudební trh, edice a.t.d. je skoro úplně uzavřen se stává otázka existence samotné tak důležitou, že zasahuje do celé tvorby, názoru i práce. Není to ovšem žádnou omluvou ale je to fakt přes který lze těžko přejít.

Myslím, že jsem nenašel asi možností v dané situaci se věnovati plně dílu, a není to také to, co jsem měl původně v úmyslu. I obtíže s libretisty a nedostatek kontaktu s nimi, i nemožnost se dorozuměti k tomu přispěly. Pro mne samotného již od začátku to byl problém veselé lidové hry, a pro mne tedy jakási zkušební práce. Ale během práce se situace utvářila pro mně nepříznivě a neměl jsem možnosti věnovati se dílu plně. Myslím přes to že v něm najdete několik míst mého ražení ale v celku s dílem spokojen nejsem, ale doufám že v příštím díle na kterém teď pracuji, opravím tento dojem, který asi premiéra v Brně ve Vás vzbudí. Doufám že se někdy sejdeme a že Vám všechno budu moci vysvětliti.

Přijměte prosím tedy toto vysvětlení a omluvte mne kdybych měl možnosti pracovat tak jak bych chtěl, tedy by se situace utvářela docela jinak.

Jsem se srdečnými pozdravy

Váš

B. Martinů

Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Přílohyobálka dopisu
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciMZM Brno
Datum digitalizace2014
Poznámka k digitalizaci
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4560 (záznam 1 / 0)
další »