Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání20.04.1956
PříjemceBureš, Miloslav
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[Československo]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kb 644
Signatura v IBMBurM 1956-04-20
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů se táže na možnost adresátova příjezdu do Francie. Zamýšlí napsat krátkou jednoaktovou operu na motivy povídky Pomluva Antona Pavloviče Čechova. Popisuje děj povídky. Žádá pisatele, aby si ji přečetl a aby mu sdělil zda má zájem pro BM připravit veršovanou textovou předlohu. V závěru připojuje svoji adresu v Paříži.
Diplomatický přepis dopisu

[New York] April  20. 59 [56][1].



 



Milý příteli:



Doufám že moji skripturu přečtete psací stroj je už na cestě do Evropy.[2] Jak je to s vašim výjezdem do Francie? Máte naději.?[3] Mám nápad který by vás možná zajímal a sice na I akt opery asi ½ hodiny.[4] Byla by to uplně volná úprava ve verších jedné krátké povídky od Čechova.[5] Nevím jak blízký vám je Čechov ale historka je zajímava a nechalo by se z ní něco udělat. Myslím že se to jmenuje „Pomluva“ a možná že ji znáte.[6] Je to historka o učiteli kaligrafie který vejde do kuchyně a prohlíží lososa, mlaskne jazykem, v tom vejde soused který to slyší jako polibek a žertuje o tlusté kuchařce. Učitel aby zabránil pomluvám to každému vysvětluje a pak se diví kdo to roznesl po celé vesnici. To je jen sketch ale mohla by z toho býti pěkná komedie. [7] Přečtěte si ji a napište zdali by Vás to zajímalo, Myslím že by se na to hodily pěkné verše. Napsal bych Vám jak si to představuji. Pište na  B. Martinů 62 Pierre Charron Paris 8.[8]                                                      Zdravím   B. Martinů



 


Věcné poznámky k DP

[1] Z obsahu dopisu je zřejmé, že se jedná o vročení 1956.



[2] Manželé Martinů měli naplánováno, že od května budou pobývat ve Francii, a proto odeslali psací stroj společně s dalšími věcmi do Evropy. Francouzské úřady však jejich plány zhatily, a proto odletěli počátkem května do Švýcarska. V polovině června Martinů napsal rodině: […] Dostal jsem tu jednu bednu z Cannes a tak mam zase svoji machinu,bude se vam to lepe cisti […].“ (15. června 1956, CBM, PBM Kr 531). 



[3] Cestu do Francie ani do Švýcarska úřady v Československu M. Burešovi nepovolily. Skladatele mohl navštívit až o rok později v Římě. Viz zde s. XY.



[4] Martinů tímto záměrem chtěl pokračovat ve volné sérii oper What Men Live by H 336, Žaloba proti neznámému, H 344, které napsal v průběhu 50. let.



[5] Anton Pavlovič Čechov (18601904), ruský spisovatel a dramatik, autor dramat Strýček Váňa (1899), Tři sestry (1901), Višňový sad (1904) ad.



[6] Martinů měl zřejmě na mysli povídku Клевета (1883). Přestože Martinů uvádí, že ji znal v českém překladu, zřejmě zde reagoval na její anglický překlad A Slander.  



[7] Opakovaně žádal Bureše, aby přemýšlel o námětu pro komickou operu (CBM, PBM Kb 641, Kb 640 ad). K adaptaci povídky Kleveta Antona Pavloviče Čechova však nedošlo, podobně jako v případě her V. K. Klicpery (CBM, PBM Kb 645, 647, 648, 653 a  656).



[8] Skladatel věřil, že od května bude pobývat v Paříži, a proto uvedl adresu strýce manželky Charlotte. Tam však nepobýval. Viz pozn. XY. 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
Cannes
Francie
Paříž
Řím
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4523 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-