Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[Nice]
Datum odeslání08.07.1955
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Český hudební fond
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 1019
Stará signatura v IBM56/LVI/126
Signatura v IBMŠeb 1955-07-08a
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů chce zjistit, kolik má v bance. Karlu Šebánkovi pošle nějaké skladby z New Yorku. Kopii SYMFONIE č. 6 nemá a musí to vyjednat u Boosey & Hawkes, což by neměl být problém. Partitura bude do podzimu vydána. Na festivalu v Brně SYMFONII č. 6 vůbec neměli hrát. Nebude to fiasko, protože jim BM pošle novou skladbu, která bude mít premiéru v Poličce [OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK]. Teď, když je smlouva s B&H by od nich, měli dostat vše. Komorní věci u A.M.S. pošle z New Yorku, nemá je s sebou. Z OSA nedostal žádný dopis, který by vysvětloval, zda žádali po Londýně peníze za rok 1952, nebo ne. Co se týče Miloše Šafránka, do toho se BM plést nebude. Karel Šebánek píše, že si MŠ vzal nějaké rukopisy odněkud, ale nepíše, jaké rukopisy a odkud. V Poličce si to mohou vyřídit sami.
Diplomatický přepis dopisu

Obálka [NICE.PL.WILSON ALPES-MMES/8VII55.1545]



 



July 8. 55.



Milý Karle :



Jsem rád že jsi neskonale štasten a překvapím tě, že si ty sbory[1] opravdu mohu sám čtyřhlasně zazpívat . To čumíš , co ? Já ti mohu poslat ještě více titulu můžeš-li si za ně koupit Spartaka.[2] Co se Poličky a prachu týče potřebuji vědět kolikmám teď v Bance , abych mohl něco poukázat . To bys mohl vyzvědět.[3] Co se týče těch skladeb , nikdy jsem ti celý vagon neslíbil naopak byl jsi to ty co žádal o vagon .Já to měřím na kila ale protože necestuji s takovým závažím tak co jsem slíbil to je že ti pošlu z N. Y. až se vrátím a rozdělám to co je tam uložené v kufrách . Rovněž jsem ti nic nenasliboval tolik co se týče Fantasií, naopak jsem ti psal že kopii nemám a že to musíte vyjednat s B+H . , což teď snad není tak těžké a partitura bude do podzimu vydána.[4] Co se týče Brněnského Festivalu ti je vůbec v programu pokud vím neměli[5] a nebude to fiasko , protože jim pošlu novou skladbu jež bude míti premieru v Poličce, Ha![6] Tak se podívej do korespondence a neobviňuj mne z nekalých věcí . Teď když je smlouva s B+ H. můžete tedy dostat vše .



 



[7]Jsem tu jen do konce července , tedy ještě napiš sem.[8] Potom do % Quennehen. 62 rue Pierre CHarron Paris. 8.[9]



 



Co se komorních věcí týče ( v A.M.S. v N.Y.)[10] ty pošlu z N.Y., sebou je nemám , Ostatně mnohé z nich budu muset sám koupit . Co se týče kafé Divišovi , posílám mu to piju sám a je z Argentiny , dostávali mizerné kafe tady[11] si to někdo někde vyměňuje .[12]



Z OSA jsem samozřejmě žádný dopis nedostal a tak stále nevím kdo na to přišel v OSA že jim Londýn ještě dluží dnes prachy za rok 1952 . ( jestli vůbec na to někdo přišel .) a proč Londýn byl najednou tak ochotný ty peníze vyplatit ale, jak je zřejmo z tvého dopisu, dosud nevyplatil a to jsem hlavně chtěl vědět nejsou-li v tom nějaké čachry , někde. Tak ti odebírám titul S. Holmese a jmenuji tě Hercul Poirot , (Agatha Christie) který je též dobrý detektiv ale ne jako Holmes.[13] Co se Šaf. týče do toho se plest vůbec nebudu, píšeš že si vzal rukopisy „ odněkud “ ale nepíšeš od kud a které, a co se týče Poličky to si s ním mohou vyřídit sami , nemusejí z něho mít strach . Tak teď to víš všechno . Buď zdráv a vyhýbej se práci . Nazdar! Reklamuj ten slíbený dopis s OSA.



Srdečně tvůj



Bohuš.


Věcné poznámky k DP

[1] Šebánkem zaslané a skladatelem dlouho očekávané ruské sbory. 



[2] Oblíbené auto Škoda 440, podle původního prototypu nazývané „Spartak“, se začalo vyrábět v roce 1955 a mělo být prvním vozem přistupným širším masám. Realita komunistického Československa však byla zcela jiná, vůz byl poměrně drahý a navíc poptávka mnohonásobně převyšovala produkci tohoto výrobku. Proto si jej bylo možno zakoupit pouze na poukaz, který byl vydáván zejména funkcionářům a nejlepším pracovníkům socialistických organizací a závodů. Výroba tohoto typu automobilu byla ukončena roku 1959. 



[3] Stejného dne, tedy 8. července 1955, zasílá Marie Martinů Šebánkovi dopis, v němž mj. zmiňuje: „Co se týče té podpory pro nás, co nám chce B.[ohuslav Martinů] poskytnout, zaslali jsme mu již hotový příkaz, který jen podepíše a zašle bance. Příkaz byl sestaven v tom smyslu, aby počínaje 1/7 až do 30/12. 55, bylo nám měsíčně zasíláno po 500K Fanoušovi a mně, t. j. 1000K měsíčně. To proto, aby jsme z toho nemuseli platit daně, které jsou prý hodně vysoké. Budeš-li psát B.[ohuslav Martinů] jen mu laskavě oznam výši sumy, která je v O.S.A. Aby věděl mnoho-li tam má a co z toho nám bude zasláno.“ (CBM, pozůstalost K. Šebánka, nesig.). 



[4] Skladatel řeší se Šebánkem notový materiál k pražskému uvedení Symfonie č. 6 (Fantaisies symphoniques), H 343, již v průběhu dubna a května 1955 (srov. CBM, PBM Kkš 1003, 1014, 1016). Zmiňuje to také v dopise do Poličky ze 13. dubna 1955: „V Praze prý rozhodně chtějí provest ty Fantasie na Festivalu, Š. mi píše abych mi ihned poslal partituru ale já to nemohu dělat dokud to není tištěno vytištěno, jsouli teď už v kontaktu s Boosey & Hawkes, tedy mohou si to vyžádat v Londýně.“ (CBM, PBM Kr 486).



[5] Zdeněk Zouhar informoval B. Martinů o záměru uspořádat koncertní cyklus ke skladatelovým 65. narozeninám v Univerzitní knihovně v Brně (Zouhar–Zouhar, 2008, s. 120). 



[6] Martinů má na mysli kantátu Otvírání studánek, H 354, která byla premiérována 7. ledna 1956 Zdeňkem Zouharem a ženským sborem OPUS v Tylově domě v Poličce. 



[7] Tyto dvě věty jsou dopsány svisle na levém okraji dopisu. 



[8] Martinů ukončují svůj pobyt na francouzské Riviéře 27. července 1955 (Mihule, 2017, s. 538). 



[9] Martinů tuto adresu, kde žila teta Charlotte Martinů, používali jako kontaktní zejména při prázdninových cestách (srov. Mihule, 2002, s. 442).



[10] Skladatel se zde přepsal, má určitě na mysli newyorské vydavatelství AMP, tedy Associated Music Publishers, které z komorních věcí vydalo např. Martinů Madrigal-Sonata pro flétnu, housle a klavír, H 291, (v roce 1948), Five Madrigal Stanzas, H 297, Sonátu č. 3, H 303, Trio pro flétnu, violoncello a klavír, H 300, (všechny tři skladby v roce 1950), Sonátu pro flétnu a klavír, H 306, Klavírní kvartet, H 287, Fantaisie et Toccata, H 281, (všechny tři v roce 1951). 



[11] Slovo je špatně čitelné.



[12] Martinů dále posílá rodině a přátelům v Československu nedostatkové zboží jako je kvalitní tabák či káva. Zde je to evidentně zásilka pro malíře Aléna Diviše. 



[13] Martinů je v dopisech z tohoto období velmi rozverný v přirovnáních k různým historickým i literárním postavám jako je maršál Radecký, Fantomas, Sherlock Holmes či Hercule Poirot (srov. CBM, PBM 1016–1019).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
FixaceRukopis
Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Lokace jako předmět
Argentina
Brno
Londýn
New York, NY
Polička
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4313 (záznam 1 / 0)
další »