Diplomatický přepis dopisu | Obálka [NICE.PL.WILSON ALPES-MMES/8VII55.1545]
July 8. 55.
Milý Karle :
Jsem rád že jsi neskonale štasten a překvapím tě, že si ty sbory[1] opravdu mohu sám čtyřhlasně zazpívat . To čumíš , co ? Já ti mohu poslat ještě více titulu můžeš-li si za ně koupit Spartaka.[2] Co se Poličky a prachu týče potřebuji vědět kolikmám teď v Bance , abych mohl něco poukázat . To bys mohl vyzvědět.[3] Co se týče těch skladeb , nikdy jsem ti celý vagon neslíbil naopak byl jsi to ty co žádal o vagon .Já to měřím na kila ale protože necestuji s takovým závažím tak co jsem slíbil to je že ti pošlu z N. Y. až se vrátím a rozdělám to co je tam uložené v kufrách . Rovněž jsem ti nic nenasliboval tolik co se týče Fantasií, naopak jsem ti psal že kopii nemám a že to musíte vyjednat s B+H . , což teď snad není tak těžké a partitura bude do podzimu vydána.[4] Co se týče Brněnského Festivalu ti je vůbec v programu pokud vím neměli[5] a nebude to fiasko , protože jim pošlu novou skladbu jež bude míti premieru v Poličce, Ha![6] Tak se podívej do korespondence a neobviňuj mne z nekalých věcí . Teď když je smlouva s B+ H. můžete tedy dostat vše .
[7]Jsem tu jen do konce července , tedy ještě napiš sem.[8] Potom do % Quennehen. 62 rue Pierre CHarron Paris. 8.[9]
Co se komorních věcí týče ( v A.M.S. v N.Y.)[10] ty pošlu z N.Y., sebou je nemám , Ostatně mnohé z nich budu muset sám koupit . Co se týče kafé Divišovi , posílám mu to piju sám a je z Argentiny , dostávali mizerné kafe tady[11] si to někdo někde vyměňuje .[12]
Z OSA jsem samozřejmě žádný dopis nedostal a tak stále nevím kdo na to přišel v OSA že jim Londýn ještě dluží dnes prachy za rok 1952 . ( jestli vůbec na to někdo přišel .) a proč Londýn byl najednou tak ochotný ty peníze vyplatit ale, jak je zřejmo z tvého dopisu, dosud nevyplatil a to jsem hlavně chtěl vědět nejsou-li v tom nějaké čachry , někde. Tak ti odebírám titul S. Holmese a jmenuji tě Hercul Poirot , (Agatha Christie) který je též dobrý detektiv ale ne jako Holmes.[13] Co se Šaf. týče do toho se plest vůbec nebudu, píšeš že si vzal rukopisy „ odněkud “ ale nepíšeš od kud a které, a co se týče Poličky to si s ním mohou vyřídit sami , nemusejí z něho mít strach . Tak teď to víš všechno . Buď zdráv a vyhýbej se práci . Nazdar! Reklamuj ten slíbený dopis s OSA.
Srdečně tvůj
Bohuš.
|
Věcné poznámky k DP | [1] Šebánkem zaslané a skladatelem dlouho očekávané ruské sbory.
[2] Oblíbené auto Škoda 440, podle původního prototypu nazývané „Spartak“, se začalo vyrábět v roce 1955 a mělo být prvním vozem přistupným širším masám. Realita komunistického Československa však byla zcela jiná, vůz byl poměrně drahý a navíc poptávka mnohonásobně převyšovala produkci tohoto výrobku. Proto si jej bylo možno zakoupit pouze na poukaz, který byl vydáván zejména funkcionářům a nejlepším pracovníkům socialistických organizací a závodů. Výroba tohoto typu automobilu byla ukončena roku 1959.
[3] Stejného dne, tedy 8. července 1955, zasílá Marie Martinů Šebánkovi dopis, v němž mj. zmiňuje: „Co se týče té podpory pro nás, co nám chce B.[ohuslav Martinů] poskytnout, zaslali jsme mu již hotový příkaz, který jen podepíše a zašle bance. Příkaz byl sestaven v tom smyslu, aby počínaje 1/7 až do 30/12. 55, bylo nám měsíčně zasíláno po 500K Fanoušovi a mně, t. j. 1000K měsíčně. To proto, aby jsme z toho nemuseli platit daně, které jsou prý hodně vysoké. Budeš-li psát B.[ohuslav Martinů] jen mu laskavě oznam výši sumy, která je v O.S.A. Aby věděl mnoho-li tam má a co z toho nám bude zasláno.“ (CBM, pozůstalost K. Šebánka, nesig.).
[4] Skladatel řeší se Šebánkem notový materiál k pražskému uvedení Symfonie č. 6 (Fantaisies symphoniques), H 343, již v průběhu dubna a května 1955 (srov. CBM, PBM Kkš 1003, 1014, 1016). Zmiňuje to také v dopise do Poličky ze 13. dubna 1955: „V Praze prý rozhodně chtějí provest ty Fantasie na Festivalu, Š. mi píše abych mi ihned poslal partituru ale já to nemohu dělat dokud to není tištěno vytištěno, jsouli teď už v kontaktu s Boosey & Hawkes, tedy mohou si to vyžádat v Londýně.“ (CBM, PBM Kr 486).
[5] Zdeněk Zouhar informoval B. Martinů o záměru uspořádat koncertní cyklus ke skladatelovým 65. narozeninám v Univerzitní knihovně v Brně (Zouhar–Zouhar, 2008, s. 120).
[6] Martinů má na mysli kantátu Otvírání studánek, H 354, která byla premiérována 7. ledna 1956 Zdeňkem Zouharem a ženským sborem OPUS v Tylově domě v Poličce.
[7] Tyto dvě věty jsou dopsány svisle na levém okraji dopisu.
[8] Martinů ukončují svůj pobyt na francouzské Riviéře 27. července 1955 (Mihule, 2017, s. 538).
[9] Martinů tuto adresu, kde žila teta Charlotte Martinů, používali jako kontaktní zejména při prázdninových cestách (srov. Mihule, 2002, s. 442).
[10] Skladatel se zde přepsal, má určitě na mysli newyorské vydavatelství AMP, tedy Associated Music Publishers, které z komorních věcí vydalo např. Martinů Madrigal-Sonata pro flétnu, housle a klavír, H 291, (v roce 1948), Five Madrigal Stanzas, H 297, Sonátu č. 3, H 303, Trio pro flétnu, violoncello a klavír, H 300, (všechny tři skladby v roce 1950), Sonátu pro flétnu a klavír, H 306, Klavírní kvartet, H 287, Fantaisie et Toccata, H 281, (všechny tři v roce 1951).
[11] Slovo je špatně čitelné.
[12] Martinů dále posílá rodině a přátelům v Československu nedostatkové zboží jako je kvalitní tabák či káva. Zde je to evidentně zásilka pro malíře Aléna Diviše.
[13] Martinů je v dopisech z tohoto období velmi rozverný v přirovnáních k různým historickým i literárním postavám jako je maršál Radecký, Fantomas, Sherlock Holmes či Hercule Poirot (srov. CBM, PBM 1016–1019).
|