General information
Mail typeLetter
SenderMartinů, Bohuslav
Sender (corporation)
Sender location
Send date14.03.1946
Send date notethere are two dates in the letter - the first half bears date 14.3., the second half of the letter 19.3.1946
RecipientMartinů, rodina v Poličce
Recipient (corporation)
Recipient location
Note on recipient location[Polička]
LanguageCzech
Acquiredcopy from CBM, Polička
Former owner
OwnerBohuslav Martinů Centre in Polička
Call number at ownerPBM Kr 326
Call number at IBMMar 1946-03-14
Content and physical description
Content
Diplomatic transcription of the letter

            New York 14/3 1946.

Drazi,

Už jsem dlouho nepsal ,měli jsme dost co dělat s těmi našimi papiry, k vůli odjezdu,už se to kráti a stále nemáme rozhodnuti.[1] Z Filharmonie jsem už dostal pozváni[2],ale z ministerstva dosud nic.[3]Také celá světová situace se nějak rychle kazí,s tím mírem to jde pomalu a všechno je tak nejisté,tak chci miti zde vše v pořádku,abych neměl nějaká nepříjemná překvapení. Buh vi k čemu ještě jdeme,nijak se ti vedouci pani nemohou dohodnout a my jsme mezi tim bezmocni.Všechno je tolik komplikováno těmi poměry,člověk už nevi,co si ma doopravdy myslet a jak se na to nejlépe zařídit. Dostal jsem dopis z Prahy ohledně provedeni Druhé symfonie[4] a také Polni mše[5],doufam že jste to slyšeli přes Radio,nebo tam stale trucuji?[6]Karel[7] mi psal nadšené psani o symfonii.[8] Take Bartoš[9] a p. Šourek.[10]Talich[11] mi také psal. Na Festovalu bude Prvni Symfonie,bude dirigovat Ch. Munch z Pařiže.[12] V Brusellu chtěji dávati v červnu na Radiu “Mariken de Nimeque“[13] Jak docházeji baličky?Zdali pak už dostáváte ty větši?Budeme hledět poslat vetši bednu,pujde to sice dlouho,ale snad jednoho dne to dojde,mezitim budeme posilat ty menši,take to pomuže.Karlikovi[14] do Prahy jsme také poslali. TY zprávy z Prahy ohledně navratu jsou všechny hrozně nejisté,na avion je pry třeba priority a na vlak se musi čekat dny,také na lod z Francie se musi dlouho čekat,všude musi byti záznamy dlouho napřed,a nic positivniho se nelze dozvedet,tak nám to dělá těžkou hlavu a starosti, protože času nebudeme m miti mnoho,jen tak že se tam otočime.Ani do těch Švycar[15] asi nebudeme moci zajet,vše je komplikováno těmi visy a dovoleními.

19/3.

Nedostal jsem se teď k psani a mezitim přišel dnes dopis od vás.To misto v Berkshiru je jenom kurs v létě, od 1. července do 15. srpna[16],řidi to Kousevitzky[17] a Bostonská Filharmonie.Z tech většich baličku nedošly tři,ale je možné ze jěstě dojdou,některé jdou pomaleji,záleži to na lodi a na transportu. Posiláme každý týden,také p. Š.[18] uz několik.Dostal jsem kritiky o Polni msi, moc pěkné,snad to uslyšite přes Rádio.Psal mi take p. Honzl[19] a p . Šourek. Psal jsem už davno p.šeb.[20] kdyby něco mohl najit pro Fanouše[21],piše mi dnes také,řika že se o to už zacal starat a že mysli, že se něco najde. Mysli že by bylo nejlepe hledati misto jako archivář nebo něco podobného ve Statni galerii v tom by mohl pomoci i dr. Pečirka[22] nebo Volavka, kteři maji ted dosti moci. Tam by nebylo moc práce a je to pod pensi.Napište mně nebo Šebankovi jaký by byl asi Fanoušuv plán a co by se mu nejlépe zamlouvalo aby jste se domluvili než on začne něco podnikat,připadně kdybyste už meli plán a potřebovali mne, napiste a já bych požadal ty dotyčné nebo i ostatni,kteři by v tom mohli rozhodovat.Uz jste to měli udělat dávno, a neodkladejte to dokud se vůbec něco da najít, Fanouš se už take nadřel dost. K Tvemu dopisu se ještě vratim prište,dnes chci aby tento šel, už jsem dlouho nepsal abyste neměli obavy.Něco musime najit protože na muj definitivni návrat momentalně asi nelze počitat,zdá se že v Evrope to bude dlouho trvat než se vše dostane do pořádku,a také nemám dojem, že by v Praze měli nějaký Zvláštni interes na mně,aspoň až dosud si nikdo nevzpomněl vyjma mých přátel,ale dokud tam sedi jeden pán ve školstvi[23],který bud sám nebo jeho okoli mne nemá rádo, tak nějaka dohoda bude asi těžka,proto nechci v tom směru dělat plány,zvlaště kdyz mám zde větši možnosti i chance a lidi jsou ke mne přijemni a váži si mně,tak se nemužete divit že nepospicham tam,kde se nějaky diletant po mne ošklibá. Uz jsme skoro rok po osvobozeni a dosud vyjma mých přátel se nikdo z officielnich pánú ani nevzpomněl že vůbec existuji.Když jsem se jim celý život nevnucoval,tim méně to budu dělat teď.Tak musime najit nějaký plán a rozřešit to, o peníze se nestarejte,něco se vzdy sežene doma,mne stejně koruny zde nejsou nic platné,za to bych si zde moc nekoupil.Snad byste se měli pokusit najit přece někoho k sobě,abys zatim nebyla sama.Budu o tom přemyšlet co by se dalo delat. (požadejte vzdy Seb.[24] on alespon poradi na koho se obratit,)ja ted nevim kdo tam rozhoduje,většina jmen je pro mne nová,přes to mohu najit ještě dobre konexe,tak rozmyslete co by bylo nejlepši pro Fanouše a co by se mu libilo. Přiště o tom vice. S papiry to jde moc pomalu,tak stále nic nevime co se odjezdu tyče.

Napisu brzo,srdecne vaši Charlie[25] a Bohouš.

Total number of leafs1
Number of pages bearing text1
Note
Fixationtypescript and handwritten signature
Person as subject
Corporation as subject
Composition as subject
« previous
ID 311 (entry 1 / 0)
next »