Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníŘím
Datum odeslání23.01.1957
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
Jazykčeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 851
Signatura v IBMŠafM 1957-01-23
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahByl překvapen Šafránkovým dopisem už z Prahy; rád by znal jeho dojmy z Paříže; v Poličce stůňou, ale nebude to "tak zlé"; anglické knihy se zde málo dostanou, pokud by je vůbec chtěl; "živí se" z knihovny Akademie literaturou o Řecích a Římanech "a je to o moc zajímavější než náš život"; poslal do Prahy "tu Romanci z dýmu bramborové nati, jež už vyšla tiskem u nás" /!/; napsal a odeslal dva cykly zbojnických písní; má ještě "na starosti" skladbu pro Szella; stávkuje mu pravá ruka; vázu z Holandska Šafránek zřejmě nepřivezl a Poličce se nehlásí.
Diplomatický přepis dopisu

[Kmš 851; POSTE ROMA FERROVIA, 23][1]

 

Roma leden 23. 57.

Milý Milosi:

Byl jsem překvapen dopisem už z Prahy,ačkoliv jsi mi řikal že se na Vánoce vracíš, jsou také zprávy, že se zase vraciš do Pařiže,které jsou pochybné, jak vidim z tveho dopisu.[2]Rád bych vědel tvé dojmy z Pařize jestli vúbec mysliš na něco jiného než na Evu[3],která ti dala snisti jablko ze stromu věděni. Praha se ti musi zdáti docela jiná v této disposici,věci najednou dostanou jinou tvář.[4] V Poličce jsou všichni na hromadě ale snad to není tak zle, jak to vypadá,jistě že trpi zimou,což my zde také protože Řim neni na zimu připraven a tak se taky tešime na slunce,které se někam zatoulalo,nemohlo se asi na to divat, čemuž se nikdo už dnes nedivi. Nic si z toho nedělej že más bronchitis to je dnes ta nejlehči nemoc.

Co se těch knih (které ti mám poslat občas) týče,nevim opravdu co vybrat,za prve jsem na knihy,jak jsi už asi poznal,zanevřel a za druhé anglické knihy se tu malo dostanou,totiž ty které bych jeṡtě chtěl.Ja sám se živim ze zdejši knihovny Akademie[5],což znamená jenom život Řekú a Řimanů a je to o moc zajimavejši než nás život,přes tu pestrost,v každém připadě je to solidnějsí myslim u Řeku a Řimanu.

V hudebni TVORBĚ se přihodily následujici věci. Byla poslána do Prahy ta Romance z dymu bramb. nati,jež už vysla tiskem u nás[6]. Dale byly vytvořeny dva cykly zbojnických pisni[7] pro dva konkurenčni podniky jako jsou PSU a MSU a briskné odeslány také na místa určení,zbojnické texty jsou ovšem národni a universalni.[8]

Abys se zbytečně neznepokojoval tedy Romance je pro smišeny sbor a a flute a bec klar. hornu, tahací harmoniku, piano.[9] Zbojnici jsou jenom pro mužské[10].

Teď mám ještě na starosti tu věc pro G.Szella[11] a mimo to mi strikuje pravá ruka která ma asi pravděpodobne dost těch partiturovych stránek a zkrátka mne neposlouchá.[12]

Jak jsi se rozloučil s Leduky a vúbec s celou tou literarni partou( nemyslim Leduci) zdá se že jsi se potkal s Hladikem[13],zkrátka vime o tobě všechno.

Myslim ze jsi mi tu vazu z Hollandska sebou nevzal[14] protože mi psali z domu že jsi prý v Praze ale že nemaji zpráv.[15]

Mnoho zdravim a brzo napiš co je nového.               Srdecne tvuj

B. Martinů

 

Věcné poznámky k DP

[1] Měsíc a rok odeslání jako další znaky na razítku jsou nečitelné.

[2] Ze záznamů Státní bezpečnosti vyplývá, že bylo Šafránkovi vystaveno návratné vízum a bylo mu sděleno, že se vrátí do Paříže začátkem roku 1957, dle záznamů se však s jeho opětovným nasazením do Paříže nepočítalo, což mu důstojníci StB sdělili na první pražské schůzce dne 19. prosince 1956. (Srov. Archiv bezpečnostních složek, sv. 40885).

[3] Eva Kredbová, manželka klavíristy Oldřicha Kredby (1904–1981), byla přítelkyní Miloše Šafránka.

[4] Rodině do Poličky o Šafránkovi 22. ledna 1957 napsal: „Také myslim že se hodně změnil a tak ho nechte dokud se sám nepřihlásí, možná se má svoje starosti.“ (CBM, PBM Kr 553).

[5] Martinů je zaměstnán na American Academy in Rome.

[6] Jedná se o báseň Miloslava Bureše Legenda z dýmu bramborové nati vydanou v Krajském nakladatelství v Havlíčkově Brodě v roce 1956.

[7] Jedná se  dvě řady Zbojnických písní, H 361. První řada byla věnována Pěveckému sdružení pražských učitelů, kteří skladbu za řízení M. Venhody přemiérovali v Praze 11. dubna 1957. Druhá řada byla dedikována Pěveckému sdružení moravských učitelů, kteří ji za řízení Jana Šoupala premiérovali 19. října 1957 v Brně (Halbreich, 2007, s. 435).

[8] Rodině do Poličky Martinů 22. ledna 1957 sděluje: „Do Prahy jsem také už poslal ty zbojnické sbory pro Pražské učitele a aby nebyla žárlivost, která stejně bude, tak jsem napsal zbojnické pisně i pro Moravské učitele, tak ted oba sbory budou miti co zpívat a já si dám od sborů na čas pokoj.“ (CBM, PBM Kr 553).

[9] Obsazení Legendy z dýmu bramborové nati, H 360, je: smíšený sbor, soprán, alt, baryton (bas) sólo a dále zobcová flétna, klarinet, lesní roh, akordeon a klavír (Halbreich, 2007, s. 444).

[10] Obě řady Zbojnických písní, H 361, jsou zkomponovány pro čryřhlasý mužský sbor (TTBB) (Halbreich, 2007, s. 435).

[11] Jedná se o dílo The Rock (Skála), H 363, dokončené v dubnu 1957, dedikace „To George Szell and the Cleveland Orchestra“ (srov. Halbreich, 2007, s. 263-264).

[12] O problémech s pravou rukou Martinů píše Šafránkovi již v dopise z 8. prosince 1956 (CBM, PBM Kmš 850) a také rodině do Poličky dne 22. prosince 1956 (CBM, PBM Kr 549).

[13] O kontaktech s rodinou Hladíkových byly vedeny také záznamy Státní bezpečnosti (Srov. Archiv bezpečnostních složek, sv. 40885).

[14] Martinů v roce 1955 obdržel pamětní talíř s věnováním pro čestného člena holanského pěveckého sboru Die Haghe Sanghers, který mu člen tohoto tělesa Albert Prins předal v Nice v květnu 1955. Martinů pakovaně žádal Šafránka, aby tuto cenu převezl z Francie skladatelově rodině do Poličky.

[15] Jelikož Šafránek jako agent nesplnil očekávání Státní bezpečnosti, bylo rozhodnuto o jeho stažení zpět do Československa, o němž bylo rozhodnuto 19. prosince 1956 (Srov. Archiv bezpečnostních složek, sv. 40885).

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacestrojopis, rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceprofi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Paříž
Polička
Praha
Řím
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2730 (záznam 1 / 0)
další »