Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPolička
Datum odeslání10.02.1935
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
Jazykčeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 719
Signatura v IBMŠafM 1935-02-10
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahKontakt s Jeremiášem; jednání o koncertu v Mánesu (zařídí S.? nebo K.? Novák); premiéra Her o Marii v Brně je 23. 2.; Invence jsou 27. 2. v České filharmonii; BM se jim "do toho nechce míchat"; vyjednávají s Londýnem, Bruselem, Švýcarskem; Talich je dosud nemocen; s Firkušným mluvil o (2.) klavírním koncertu a event. kolizích s Leroux; radil ČF, aby se ve věci zájezdu spojili s MŠ kvůli koordinaci; na program si chtějí dát živé autory cizí a české nežijící; v Brně bude asi do 23. (2.); v Poličce mrzne, ráno až -26C; chodí se Charlottou lyžovat a sáňkovat; lidi v Praze jsou "opravdu nemožní, tak vědomi svých hodnot, že to /je/ až směšné".
Diplomatický přepis dopisu

 Polička 10 / 2. 1935

Milý příteli,

 

Váš dopis jsem dostal před odjezdem do Poličky, tak už jsem s Jeremiášem jen telefonoval, říkal že by se mu lépe hodil ten Mozart pro koncert v březnu. Datum pro duben se mu nehodí a Vy jste psal že byste si to zařídil taky pro březen. Co se týče přesných dat to Vám napíšu sám. Pro koncert v Manesu jsem už neměl čas, předal jsem to Novákovi, a až se vrátím budu se o to starat, nevím zdali mají v tu dobu koncert, a v tom případě by se spíše jednalo o první provedení a nebo novější věci z francouzské produkce. Ten Ježek i Janáček se tam už hrál.

Podívám se také nešloli by něco sehrát v Brně. Premiera v Brně je 23. / v sobotu[1] a pak 27. / 3. jsou ty Invence ve Filharmonii.[2] S Filharmonii jsem pak nemluvil nechci se jim do toho míchat, oni neřeknou jak si to představují a zkrátka jednají jako děti. S p. Šourkem už mluvili ale co nevím, jenom jím snad řekl že by měla zpívati pi. O. Pak už jsem s nimi nemluvil, chtějí jíti sami k ministru Benešovi a vyjednávají s Londýnem, Bruselem, Švýcarskem ale co je na tom opravdu pravda, to nevím, oni mívají plno plánů ale zdali se kdo stará o realizaci, to pochybuji. Myslím že s Talichem o tom dosud nikdo nemluvil, ostatně tu Talich ani nebyl, je dosud nemocen a vrací se teď na dominantní koncerty. S Firkušným jsem mluvil a říkal jsem mu o klavírním koncertu, byl jaksi zarmoucen, chtěl by míti premieru v Praze, jinak říkal že by ho nikdo nedal na program kde by to měla v úmyslu hrát Madame.[3] Toho zájezdu by bylo opravdu škoda kdyby se to nedařilo, ale nechci teď už   ani moc do toho mluvit, abych Vám na konec nezpůsobil nějakou nepříjemnost,  protože oni mluví každou chvíli jinak a mohli by na konec říci že jsem to vše povídal sám. Já jsem jim jenom radil aby se rozhodně spojili s Vámi aby se nedělaly jiné plány v Praze a jiné v Paříži, ale jak se zdá chtějí si vše udělati sami a dle jejich názoru Vás nepotřebují, tedy myslím že je lépe do toho nezasahovat. Snad už Vy sám budete mít nové zprávy, já do toho dobře nevidím co v tom vlastně je. Novák do toho  také nechce moc strkat prsty, ale v celku se  nemůžete spolehnout na zdejší vedení a tak nevím dobře co by se dalo k prospěchu dělat. Co dělá Munch? Už  by byl čas aby se vědělo co se bude díti. Na program si chtějí dát  všechny jiné autory cizí a všechny nutné české.

 Budu v Brně až do 23., budete-li mi něco chtíti napsati pište na Zemské divadlo –Brno. Taky mrznu uplně nemožně  na naši pařížskou povahu, máme ráno 26° pod, chodíme na lýže sáňky a mrzneme.

     Do Brna  jedu ve čtvrtek. Moc Vás oba pozdravujeme a těšíme se na Vás i Madame. Z té slušné společnosti v Praze zbylo je několik členů, lidi jsou zde opravdu nemožní,  tak vědomi svých hodnot že [to][4] až směšni.

              Srdečně Vaši B. Ch. Martinovi

 

Věcné poznámky k DP

[1] Premiéra opery Hry o Marii, H. 236 v Zemském divadle v Brně.

[2] Dle Halbreicha (2007, s. 258) byly Invence, H. 234 poprvé provedeny 8.9. 1934 v Benátkách.

[3] Koncert pro klavír a orchestr č. 2, H. 237 je věnován Germaine Leroux. Dle Halbreicha (2007, s. 295) jej Rudolf Firkušný  premiéroval s Václavem Talichem a Českou filharmonií v Praze13.11. 1935.

[4] Špatně čitelné.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceprofi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Brno
Brusel
Londýn
Paříž
Polička
Praha
Švýcarsko
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2601 (záznam 1 / 0)
další »