Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York, NY
Poznámka k lokaci odeslání[New York City, New York]
Datum odeslání11.04.1956
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 525
Signatura v IBMMar 1956-04-11
Obsah a fyzický popis
Stručný obsah25 let manželství oslavili doma [svatba 21.3.1931]; vypadá to skoro na úplný návrat do Evropy, "ovšem budeme muset se zde vždy za čas objevit kvůli pasu"; chtěl by se setkat s [Českou] filharmonií při jejím evropském turné; v Paříži se nezdrží, pojedou hned na jih; o důvodech nenávratu nebude raději mnoho psát; shledání se oddálilo, ale naděje je větší; nemá zprávy, zda dostal [Miloslav] Bureš povolení k cestě do zahraničí;
Uvažuje o poslední vůli kvůli pořádku, ale neví vlastně nic o Karlových [Karel Klimeš] dětech; "jak vidím, tak budu nejvíce vydělávati, až umřu"; Eliška Nováková hraje často jeho skladby; vydání STUDÁNEK se opožďuje, ale omluvili se a on je chápe; seznámil se s dirigentem [Guido] Cantellim, který bude šéfem v Miláně, tak se snad dohodnou na MIRANDOLINĚ; zde ji chce dávat [Erich] Leinsdorf, který bude řídit tzv. Lidovou operu; v Římě se na něj těší pařížský známý [Vladimír] Vaněk; ČF prý nahrála FANTAZIE; teprve nyní ale vychází 5. SYMFONIE natočená před rokem.
Diplomatický přepis dopisu

[New York] April 11. 56[1]DraziVas dopis konecne dnes dosel, jde to ted opravdu hodne pomalu a mezi tim obdrzite uz muj ale stejnecdnes pisi. meli jsme tu peknou zimu par dni se snehem ale dnes uz je jaro uz bylo na case. snad u vas uz je taky slunecko a zacnete prace na zahrade. 25 let jsme oslavili dome[2] stejne malo uted chodime ven a uz zaciname pakovat[3], vypada to skoro jako na uplny navrat do Evropy, ovsem budeme muset se zde vzdy za cas objevit k vuli pasu ale mezi tim se to snad ve svete srovna, doufejme, uz nas tez ten cigansky zivot prechazi pres to ze je to zabavne. Ted k vasemu dopisu. Co te Karla[4] tyce ptal jsem se ho na program jaky maji na trournee to jest casove, kdybychom byli nekde blizko tak bychom se za Filharmonii rozjeli ale dosud mi neodepsal tak nevim kde a kdy budou. My se asi v Parizi dlouho nezdrzime, nemam tam co delat a pojedeme hned na jih. Divim se ze jste o mem prijezdu to jest neprijezdu dostali zpravu od Karla protoze ja jsem vam ji psal drive nez jemu a take jsem vam to vice vysvetlil, asi se dopis zatoulal a tak vam radeji o tom nebudu vice psat, vsak vite ze duvody mam a ze kdyby to bylo mozne tak bychom jiste prijeli. Zase se to oddalilo a mame uz lepsi nadeje na shledani nez drive. Nemam zpravy od Burese zdali dostal dovoleni vyjezdu, on by mi mohl vzit nejake veci sebou, ale myslim ze zadal az na podzim.[5] ted je vubec po pesine velke ticho, nidko nepise ani milos.[6] Uz jsem vam kolikrate chtel na napsat zebych mel udelat nejakou rozhodnuti, clovek nikdy nevi co se muze stat a tak myslim ze by bylo dobre ustanovit nejakou posledni vuli officielne a ted o nasi rodine mimo vas nevim vlastne nic o Karlovych detech a jejich jmena, Elsy a t.d.[7] Jak vidim tak budu nejvice vudelavati az umru, coz se mi dosud nechce a myslim ze s tim jeste pockam na to je vzdy casu dost, ne? Ale chtel bych to miti v poradku. Eliska Novakova[8] se opravdu cini, stale hraje moje veci. Taky jsem se s osepisovanim trochu odmlcel neni na to cas a za 14 dni uz jsme pred odjezdem. Zapomnel jsem vam napsat ze Olin Downes[9] zemrel. to je uz davno jeste jsme byli v Evrope. S tim vydanim Studanek se to take zpomalilo ale oni se omluvili, ja to chapu, hlavne ze se atle libi.[10] Rudy[11] mel koncert a tak jsem se seznamil s dirigentem Cantelli[12] ktery bude Chefem v Milane a tak myslim ze se prece dohodneme na Locandiere.[13] Zde ji chce davat Leinsdorf ktery bude ridit tak zvanou Lidovou operu mam s nim pristi tyden schuzku. Jinak jsem vam nivinky popsal v predeslem dopise, Charlie[14] napise priste, asi taky cekate ted dlouho na dopis. Z Rima mi psal jeden dobry znamy Vanek[15], ktery byval v Parizi na Konsulate a tak se na nas tesi, ma pry tam krasnou posici. Tak jeste pockam na karlu dopis jiste napise jejich tournee. Ty Fantasie pry natocili ale teprve ted snad vyjde 5. Symfonie[16] ktera byla natocena uz pred rokem. mnoho vas vsechny se Charlie pozdravujeme a vzpominame.     


Věcné poznámky k DP

[1] 11. 4. 1956[2] Manželé Martinů uzavřeli sňatek 21. 3. 1931 v Paříži.[3] 2. 5. 1956 odplouvají manželé Martinů z USA do Evropy (Mihule 2002, s. 497), aby od října toho roku nastoupil BM na American Academy in Roma a zůstal tu po celý školní rok 1956/1957 jako „composer in residence“ – konzultant mladých amerických skladatelů stipendistů.[4] Karel Novák, (1902-1968), houslista České filharmonie (bratr houslisty Stanislava Nováka).[5] Miloslav Bureš (1909-1968), novinář, básník a prozaik z Poličky, autor textů kantát BM Otvírání studánek, H 354; Legenda z dýmu bramborové nati, H 360; Romance z Pampelišek, H 364 a Mikeš z hor, H 375. S BM se Bureš setkal v květnu 1957 v Římě (Mihule 2002, s. 509).[6] Miloš Šafránek (1894-1982) blízký spolupracovník a přítel BM.[7] Karel Klimeš starší (1873-1931), nevlastní bratr BM. Vyučil se typografem u tiskařů Popelků v Poličce. Později se trvale usadil v Praze. Jako jediný ze sourozenců Martinů měl děti: dceru Elsu (provdanou Umlaufovou) a syna Karla.[8] Eliška Nováková, rozená Hanousková (1928), česká klavíristka, manželka hudebního skladatele Jana Nováka (1921-1984).[9] Edwin Olin Downes (1886-1955), významný americký hudební kritik.[10] Na první vydání partitury kantáty Otvírání studánek, H 354 byla sepsána smlouva mezi BM a Státním nakladatelstvím krásné literatury, hudby a umění dne 6. 3. 1956 (srov. se Zouhar – edice). Tiskem byla kantáta vydána ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění ve spolupráci s pražským exportním nakladatelstvím Artia již v roce 1956 a to hned ve dvou verzích pro tuzemský trh a pro export (srov. se Zouhar – edice).[11] Rudolf Firkušný (1912-1994), český klavírista a přítel BM.[12] Guido Cantelli (1920-1956), italský dirigent.[13] Mirandolina, H 346, komická opera BM o dvou dějstvích podle hry italského dramatiky Carla Goldoniho (1707-1793) La Locandiera. Premiéru měla 17. 5. 1959 ve Smetanově divadle (nyní Státní opera) v Praze, záměr inscenovat operu ve světově proslulém milánském operním domě Teatro alla Scala nebyl realizován.[14] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.[15] Vladimír Vaněk (1895-1965), československý diplomat a spisovatel.[16] Symfonie č. 5, H 310.                                                                                   


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
FixaceStrojopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
Milán
Paříž
Řím
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 1345 (záznam 1 / 0)
další »