Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, rodina v Poličce
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPolička
Poznámka k lokaci odeslání[Polička]
Datum odeslání13.11.1945
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPraha
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce; pozůstalost Karla Šebánka; 09/2018
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastník- Soukromý vlastník, Private owner
Signatura v IBMŠeb 1945-11-13
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDnes obdrželi dopis od Bohuslava Martinů [Mar 1945-11-02], kde píše, že současně psal i Karlu Šebánkovi. Přesto žádá [rodinu v Poličce], aby KŠ přetlumočili část zaslaného dopisu, kdyby se dopis pro KŠ opozdil. Následuje opis dopisu od BM:
"Projekt s vilou by byl nádherný, chtěl i tak požádat KŠ, aby jim v té čtvrti něco hledal. Moc mu na tom záleží, aby měli vilku a nemuseli bydlet v "appartementu". Jak se na to dívají v Poličce? Kdyby byly potíže, byl by ochoten jednat. Prosí, aby pomohli, můžou-li. Psal i KŠ, aby to co nejvíce podpořil, byla by to veliká výhoda a pro BM je důležité, aby v Praze měl zázemí. S řadou věcí o kterých píše KŠ chce BM počkat až bude doma, aby to vyřešili osobně. Musí jet přes Paříž, protože musí sehnat všechny své rukopisy, které tam zůstaly, neví ani kde přesně.
Z Paříže obdržel telegram, že 2. SYMFONIE měla velký úspěch, a že v radiu bude festival ze skladeb BM. Pokud by to s tou vilou vyšlo, mají hned napsat, aby věděl, kam si poslat bedny. Čeká taky na úřední vyzvání, aby to tamější úřady mohly vyřídit ohledně cesty a stěhování. Co se týče smluv a nabídek, nejde to řešit v dopisech, musí to počkat, až bude doma. Ohledně skladeb píše i KŠ, že nic nebude posílat, protože zásilky jsou nejisté, něco už dostali a ostatní zařídí, až tam bude."
Přípis Františka Martinů: Od manželky se dozvěděl, že KŠ nemá dosud vyřízení žádosti o byt z Poličky. Šel se ptát a bylo mu sděleno, že ředitelství sirotčince, které je majitelem vilky, již odpověď poslalo "Mánesu". Odpověď je zamítavá, jak předpokládal. Kromě toho je nynějším obyvatelem dr. Kotrlý. Vilka půjde brzo do prodeje, protože sirotčinec potřebuje peníze. Je možné, že budou potřeba opravy, ale FM se tomu diví, protože Němec, který vilku obýval, dal všechno do nejlepšího pořádku. Dr. Kotrlý přemýšlí o koupi. Blízko Gröbovky je patrová vilka, ale je tam teď svaz mládeže a asi by byla i hodně velká, tak by možná pro BM nebyl únosný nájem. KŠ s tím asi bude mít hodně práce, protože nikdo jiný s tím nepohne, aby to bylo tak, jak si to BM představuje, a čas už dochází. Co se týče beden, které chtěl BM poslat, může je v nejhorším případě FM vzít k sobě do bytu, ale není tam moc místa i tak. Opakuje, že času není nazbyt, když chce být BM na Vánoce ve Francii. Snad do té doby bude vyřízeno pozvání (BM píše od Konzervatoře, FM myslel, že bude pozván ministerstvem). KŠ má napsat, pokud by chtěl, aby mu něco zaopatřili, prý v Praze cena opět klesla, ale v Poličce to není vůbec znát.
Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
PoznámkaPrvní část je psaná Marií Martinů, druhá Františkem Martinů.
FixaceRukopis
Vpisky, přípisyFrantišek Martinů
Dopis
1/2

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciCBM
Datum digitalizace09/2018
Lokace jako předmět
Francie
Paříž
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 8146 (záznam 1 / 0)
další »