Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelNovák, Jan
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odesláníV dopisu uvedeno "Psáno na Srnčím hřbetu" [Myšlen kopec Zábřežské vrchoviny u Moravské Třebové?]
Datum odeslání07.12.1955
Poznámka k datu odesláníV dopisu datováno "v předvečer šedesátipětin VELKÉHO MISTRA"
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPraha
Poznámka k lokaci přijetí[Praha?]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce; pozůstalost Karla Šebánka; 09/2018
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura v IBMŠeb 1955-12-07
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahJan Novák píše plný dojmů ze sobotního koncertu své ženy Elišky, kterou velmi chválí a obdivuje [EN hrála Martinů FANTASII A TOCCATU]. Děkuje za zaslání 3. KLAVÍRNÍHO KONCERTU, prosí ale ještě o zaslání partitury, protože v klavírním partu je mnoho chyb. JN také přemýšlí, že by mohl vytvořit verzi pro dva klavíry, pokud ještě není. Eliška Nováková se, jak se zdá, pomalu stává odbornicí na Martinů díla. Ověřil si to znovu včera při poslechu CONCERTINA [PRO KLAVÍR A ORCHESTR?] z rozhlasového vysílání. Je to také skvělé dílo a KŠ nemá dbát postoje Martinů.
Děkuje za pozvání na Hromovku [zřejmě ubytování v oblasti Špindlerova Mlýna], jen se bojí, jak se bude cítit v přítomnosti tolika kulturních lidí. Ale Eliška si to určitě užije, má ráda takové výlety. Zasílá ještě program a kritiku z nedělní Práce. Než odjeli na chatu, četl JN ještě jednu hanebnou poznámku ve Svobodném slově, kde je Martinů zařazen mezi díla "technického rázu". Kdyby toho pisálka JN potkal toho večera, rozmlátil by mu hubu nebo skopal zadek do špice. Pravděpodobně jde o [Ivana] Petrželku, syna starého Šelprdelky [Viléma Petrželky], a tak víme odkud vítr fouká. Někomu ten Martinů pořád leží v břiše.

Přípis Elišky Novákové: Moc se těší na 3. KLAVÍRNÍ KONCERT. Honza [Novák] jí k němu slíbil novou róbu, tak neví, jestli nebude muset JN prodat chalupu. Těší se na Hromovku a doufá, že jí dá KŠ lekci lyžování.
Celkový počet listů1 + 1 + 2
Počet popsaných stránek2 + 1 + 3
FixaceRukopis
Vpisky, přípisyPřípis Elišky Novákové
PřílohyPřiložen vystřižený článek "Průbojné mládí" - kritika koncertu E. Novákové od Rudolfa Pečmana a dále jejího program koncertu z 3.12.1955
Dopis
1/6

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciCBM
Datum digitalizace09/2018
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 8073 (záznam 1 / 0)
další »