Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníSchönenberg - Pratteln
Poznámka k lokaci odeslání[Schönenberg, Pratteln]
Datum odeslání30.09.1938
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 249
Signatura v IBMMar 1938-09-30
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahNemá zprávy z Poličky; "dnes se zdá že se to o mnoho zlepšilo a že se přece vyhneme nejhoršímu"; ještě zůstanou; přihlásil se na legaci, "v případě konfliktu by mne jistě potřebovali pro nějaké práce i Charlottu"; z Paříže všichni odjíždějí na venkov; zdá se, že dojde k smírnému urovnání, "ovšem na náš účet"; vzpomínají, co dělají doma "v těchto těžkých dobách"; je rád, že není v neklidné Paříži; z Ameriky žádají rychle "skladbu z českých tanců", provedl by Dushkin (Koncertantní svita pro housle a orchestr); sympatie Ameriky i Švýcarska; žádá aspoň o lístek.
Diplomatický přepis dopisu

[Schönenberg] Pátek 30./9 1938.Drazí,nemám od Vás žádné zprávy, myslím že asi nemůžete psáti, tak posílám sám dopis abyste byli klidnější. Jsme stále zde ve Ŝvýcarsku[1] a noviny dochází zřídka jsme tu na kopci na samotě a už jsme se včera chystali se vrátit do Paříže protože to vypadalo moc nepěkně. Ale dnes se zdá že se o to o mnoho zlepšilo a že se přece vyhneme tomu nejhoršímu a tak tu ještě zůstneme dokud to půjde, v Paříži beztak by se nedalo nic dělat. [2] Samozřejmě že jsem se přihlásil na legaci v případě konfliktu by mne jistě potřebovali pro nějaké práce i Charlottu.[3] Paříž se zdá že je opuštěna všichni kdo tam neměli co dělat odjíždí na venkov. Z domu nemám žádných zpráv jenom z franc. novin a to je spíše zahraniční politika ale nic od nás, někdy chytneme radio večer ale z toho také se moc nedozvíme. Dnes jsou zprávy o mnoho lepší a zdá se že se to přece urovná smírně ovŝem na náš účet. Vzpomínáme na Vás stále co asi děláte v těchto těžkých dobách, Jsem rád že jsme odjeli z Paříže, tam bylo toho rozčilování až   přiliŝ mnoho, často až zbytečně, z radia i z novin a hlavně co se mluví po ulicích, a tady jsme aspoň trochu klidní, stejně na průběhu věcí nic nezměníme. Z Ameriky mne žádají abych napsal ihned nějakou skladbu z českých tanců takovou českou suitu,[4] že to ihned provedou[5] máme tam velké sympatie, hrál by je ten houslista Duškin.[6] Zde také se zajímají mnoho o nás a také jsou vŝichni pro nás přes to že to je také německé Ŝvýcarsko. Budete li moci napiŝte aspoň lístek co je u Vás nového a zdali jste zdrávi. Moc na Vás vzpomínáme a posíláme se Charlottou mnoho pozdravů a přání aby už nastaly zase na chvíli lepší doby.Srdečně VášBohouš. 


Věcné poznámky k DP

[1] Na pozvání Paula Sachera (1906-1999), švýcarského dirigenta a mecenáše odjíždí manželé Martinů na jeho sídlo Schönenberg na kopci v lesích asi 20 km od Basileje, aby zde BM od 19. 9. 1938 (Mihule 2002, s. 281) mohl pracovat na dokončení Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271. Tuto skladbu si P. Sacher u BM objednal a jemu je i věnována (Halbreich 2007, s. 275). Plánovaný desetidenní pobyt si manželé Martinů o dva týdny prodloužili. Mihule (2002, s. 588) uvádí jako datum jejich návratu do Paříže 14. 10. 1938.[2] 29. 9. 1938 jednali v Mnichově zástupci Velké Británie, Francie, Itálie a Německa o dalším osudu Československa, 30. 9. 1938 byla podepsána tzv. Mnichovská dohoda o připojení Sudet k Německu.[3] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.[4] Již začátkem roku 1939 BM dokončil první verzi Koncertantní suity pro housle a orchestr, H 276 I. O pět let později ji revidoval (H276 II), (Halbreich 2007, s. 305).[5] Koncertantní suita pro housle a orchestr, H 276 I, byla poprvé provedena 7. 4. 1943 v New Yorku (Halbreich 2007, s. 305).[6] Samuel Dushkin (1891-1976), americký houslista, skladatel a pedagog. Koncertantní suitu pro housle a orchestr, H 276 I, si u BM objednal právě on.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
Paříž
USA
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 801 (záznam 1 / 0)
další »