Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání15.10.1931
PříjemceSommer, Václav
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaKp 1117
Signatura v IBMSomV 1931-10-15
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů píše Václavu Sommerovi, že libreto, které mu VS poslal, je příliš vykonstruované - později napíše BM malý rozbor. BM má v úmyslu napsat velký balet pro Národní divadlo v Praze na český námět, ideálně pohádkový [tj. pozdější ŠPALÍČEK]. BM prosí VS, aby se mu podíval po vhodném námětu a aby se zeptal i [Václava] Tille. BM už dlouho hledá, ale vhodný námět zatím nenašel. Mohlo by se jednat i o více menších pohádek, které by se spojily dohromady. BM se ptá, zda VS našel tu fotografii či desky.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 15/10 1931

Milý Vendo,[1]

                hledal jsem Vás v Manesu[2] a byl bych chtěl s Vámi mluvit ohledně toho libreta, co jste mi poslal,[3] a které má vedle mnoha dobrých stránek jednu vadu a sice že je, čemu se zde říká trop artificial, příliš vykonstruované a nevím zdali by Vám vše vyŝlo jak jste si to představoval. Až budu míti chvíli času napíši Vám o tom malý rozbor. Prozatím Vám chci říci že, mám v úmyslu napsati velký balet, t.j. celovečerní, pro N. Divadlo a český sujet nejraději pohádku.[4] Vy jste ve spojení s p. Tille,[5] zeptejte se ho, kde by bylo lze nejlépe najíti takovou českou pohádku, z níž by se dalo něco scénicky využít. Vy sám jistě také něco budete znát a upozorňuji že já jich znám také větší počet, z nichž jsem si až dosud nic nevybral, Musela by to být nějaká opravdu hezká pohádka, případně i více kratších – tři nebo čtyři. Vy byste hned poznal co byste by se z nich dalo využít scénicky. Já sám znám spousty sbírek, jak víte hledám to už dávno, ale Tille bude jistě vědět něco lepšího. Prosím Vás zeptejte se ho a napište mi. Kdyby to byly krátké věci musela by se najíti nějaká spojka, ovšem aby to zase nebylo „Babička pokračuje a nebo z „Babičky do babičky.“  Měl jsem v Praze

 

spousty práce a byl jsem rád když už jsem se hnul z Wilsonova nádraži.[6] Ale byl bych chtěl s Vámi mluvit. Našel jste tu fotografii, nebo desky? Zde bylo krásně celý čas zatím co my jsme v Poličce tolik mrzli.

                Tak prosím Vás napište mi o těch pohádkách

                Srdečně Vás zdravím Váš

                                                                              B. Martinů

 

Věcné poznámky k DP

[1] Václav Sommer (1906-1945), český divadelní a rozhlasový režisér, teatrolog a esejista, přítel BM. Mládí prožil v Poličce.

[2] BM žijící v té době v Paříži přicestoval do Československa 23. 8 1931 (Mihule 2002, s. 190). Krátce pobýval v Hluboké u manželů Pečírkových, následně u rodiny v Poličce a v září využívá pražského ateliéru výtvarníka Jana Zrzavého (1890-1977). Začátkem října již pracuje doma v Paříži (Mihule 2002, s. 585).

[3] Pravděpodobně se jedná o nějaký autorský počin Václava Sommera.

[4] Balet Špalíček I, H 214 I, byl v Národním divadle v Praze poprvé proveden 19. 9. 1933 (Halbreich 2007, s. 213).

[5] Václav Tille (1867-1937), český literární a divadelní kritik, spisovatel a pedagog – profesor na Karlově univerzitě v Praze.

[6] Dnes Praha hlavní nádraží.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceneprofi barevná
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Polička
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 5905 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-