Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelKukla, Otakar Aleš
Odesílatel (korporace)Městské muzeum a galerie v Poličce
Lokace odesláníPolička
Datum odeslání10.01.1960
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[?]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura v IBMCBM 1960-01-10
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahOtakar Aleš Kukla posílá Miloši Šafránkovi knihu Karla Krejčího o poličském ochotnickém divadle jako výpůjčku z muzea. Dále přeposílá přepisy korespondence Bohuslava Martinů se členy Dětského pěveckého sboru Krajského domu pionýrů a mládeže v Brně:
1) dopis psaný dětskou rukou a podepsaný 29 dětmi sboru adresovaný BM 18. 6. 1958, z pozůstalosti Marie Martinů, předaný Marií Pražanovou poličskému muzeu 1. 10. 1959. V dopisu se sbor představuje a prosí BM o napsání "písničky", jejíž první provedení by mohl zpívat DPS. Posílají básničky, které se jim líbí, a které by mohly být textem Martinů kompozice.
2) odpověď BM datovaná 8. 7. 1958. V dopisu BM sděluje, že "něco pošle", až se vrátí z prázdnin.
3) dopis členů sboru adresovaný BM [vánoce 1958?], rovněž z pozůstalosti Marie Martinů, předaný Marií Pražanovou poličskému muzeu 1. 10. 1959. Sbor píše o svých úspěších na soutěžích a prosí znovu o skladbu, kterou by mohl premiérovat a poté dát k dispozici jiným dětským sborům v republice. Za členy podepsáni: Eva Měcháčková, Karel Čech, Libuše Matějková, Svatava Bracílková a Eva Sedláčková.
4) odpověď BM datovaná "Ve Švýcarsku 3. února 1959". BM byl nemocný, a tak posílá slíbené PÍSNIČKY [PRO DĚTSKÝ SBOR] až nyní. Posílá rukopis, který si má sbor nechat, ale prosí o zaslání kopie. DPS má napsat, jak se jim písničky líbí. BM zhudebnil "toho kohoutka" a ještě Kováříčka a dětské hádanky, které sebral [Karel] Jaromír Erben.
OAK upřesňuje, že [Jaromír] Dostalík označuje píseň Kohoutek jako "Velikonoční", neboť tak se jmenuje báseň Františka Halase, na jejíž text je komponována. Originály obou dopisů BM jsou nalepeny v kronice sboru, rukopis sborů je u Jaromíra Dostalíka. OAK přepisuje původní text Halasovy básně Velikonoční.
Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Lokace jako předmět
Polička
Švýcarsko
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 5070 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-