Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníŘím
Poznámka k lokaci odesláníROMA, 18-19, 21 - 1, 1957, FERROVIA
Datum odeslání21.01.1957
PříjemceZouhar, Zdeněk
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíBrno
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie od Víta Zouhara, 03/2014
Vlastník pramene- Soukromý vlastník, Private owner
Signatura současného vlastníkaBM 20
Signatura v IBMZou 1957-01-21
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů napsal ZBOJNICKÉ PÍSNĚ II pro Moravské učitele, ale protože neví, kam materiál poslat, posílá jej Zdeňku Zouharovi a prosí o předání. Pošle dvě kopie, jednu ať dají do Poličky, až ji nebudou potřebovat. BM vysvětluje, že tempová i dynamická označení jsou jen orientační a že interpreti si mohou vše volně upravit. Jen dvě věci BM vyžaduje, a totiž nezpívat sbory sentimentálně a dostat do nich prostor. Případně akustické nešikovnosti je také možno upravit, ale BM prosí, aby mu změny poslali, aby je mohl zanést do rukopisu. ZZ má dát BM vědět, kdy by mohla být premiéra. O provedení je zájem z Holandska, ale BM chce premiéru pro Moravské učitele.
Diplomatický přepis dopisu

Roma, leden 21. 57.



Milý příteli:                                                                               



 



Aby nebyly zbytečné žárlivosti tak jsem napsal pět nových zbojnických písní[1] také pro Moravské učitele[2]. Poněvadž nevím kam to poslat, pošlu to vám a vy jim to můžete předat. Nechám udělat kopie a ihned pošlu tedy asi koncem týdne, pošlu jim dvě, jednu ať dají našim až ji nebudou potřebovat.



Teď bych vás prosil abyste jim také předal direktivu jak je zpívat, což oni budou vědět lépe než já sám, ale pro vysvětlení to stejně píšu[3].



Písně jsou bez taktových čár a musí býti zpívány dle textu a velmi volně (ne pomalu!) to jest jako improvisace, v tom mají úplnou volnost. Všechna tempová označení jsou jenom přibližná a většinou udávají jen tempo prvních taktů a ostatní se musí přizpůsobit buď textu a nebo možnostem hlasu. Dále mají úplnou volnost změnit dynamické značky podle toho jak se jim to lépe zpívá, mohou zpívati forte kde je značeno piano a tak dále, zkrátka moje udáni jsou jen přibližná a musí si vše upravit dle svého a po slovácku. Já sám bych vyžadoval jen dvě věci a sice nezpívat je v žádném případě sentimentálně i když by text někdy k tomu sváděl  za druhé a to je důležité, dostat do nich prostor, vše ostatní mohou upravit dle svého. Musím se omluviti tenorům (jakož i v prvé sbírce pro PSU[4]) jsou vysoko položené ale nemohl jsem se tomu vyhnout, ostatně oni jsou na to zvyklí od Janáčka[5]. Jestli jsou tam sborové akustické nešikovnosti tak ať je opraví ale chtěl bych aby mi potom dali všechny ty informace abych to zapsal do rukopisu. Doufám že nezůstanou ležet dlouho na poště  můžete je míti do 14. dnů. Potvrďte mi příjem a také bych chtěl vědět přibližně kdy by je Mu[6] zazpívali poprvé[7], tady je zájem o provedení v Holandsku[8] a chtěl bych aby oni měli první provedení vůbec než to dám jiným. Tak ať se z nich stanou zase zbojnici je možno že to budou potřebovat[9].



Mnoho  a srdečně vás zdravím



váš



B. Martinů



 



 


Věcné poznámky k DP

[1] Zbojnické písně II,  H. 361. Blíže o nich Zouhar 2001, s. 142 ad.



[2] Pěvecké sdružení moravských učitelů.



[3] Adresát v Brně předal interpretační pokyny tehdejšímu předsedovi Pěveckého sdružení moravských učitelů Vladimíru Konvičkovi, členu sboru v letech 1921-1963.



[4] Pěvecké sdružení pražských učitelů.



[5] Miroslavu Venhodovi psal v podobném duchu: "A ať  mne tenoři  moc neproklínají, nemohu za to je to v těch písních." (Dopis 12. ledna 1957, archiv PBM.)



[6] Pěvecké sdružení moravských učitelů.



[7] Sbor premiéroval Zbojnické písně II, H. 361 pod vedením jeho sbormistra Jana Šoupala 19. října  1957 v Brně.



[8] Martinů naznačuje opětovný zájem holandského sboru Die Haghe Sanghers.



[9] Narážka na revoluční události v Maďarsku z podzimu 1956. Podobnou vložil také do dopisu Miroslavu Venhodovi při objasnění interpretace prvního cyklu (viz zde poznámka k dopisu z 17. ledna 1957). 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámkapřiložena obálka
Fixacestrojopis, rukopisný podpis
Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Lokace jako předmět
Řím
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4701 (záznam 1 / 0)
další »