Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odeslání
Poznámka k lokaci odeslání[Nice]
Datum odeslání14.03.1955
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Český hudební fond
Lokace přijetí
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 1012
Stará signatura v IBM56/119
Signatura v IBMŠeb 1955-03-14
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů děkuje za dopis, Karel Šebánek konečně vyhledal správné informace. KŠ má ale hledat dál, ještě snad něco objeví, když už teď ví, co BM přesně požaduje. V Nice nic není, něco se ještě najde v Paříži, až tam BM pojede. KŠ se má zeptat spojenců, kteří ještě musí být v Československu [stále se jedná o ukázky ruské církevní hudby]. BM dostal katalog od Artia, kde je momentálně zastoupen s IMPROMPTU a FILMEM V MINIATUŘE. Jestli se snaží dostat reciproční smlouvu s Boosey & Hawkes kvůli těmto dvěma skladbám, nestojí to za to. Smlouva zase zamrzla, BM nemá od Ernsta Rotha ani zmínku. BM neví, co KŠ psal [Karlu B. Jirákovi?], BM mu poslal Veselé Vánoce. Popsat situaci se smlouvami BM s B&H a AMP by bylo příliš složité a ani by se to netýkalo smlouvy mezi nakladateli, proto s tím BM počká, až uvidí smlouvu. KŠ nenapsal o možnostech vydání jeho skladeb v Československu (v případě, že by smlouva s B&H fungovala), zda by BM dostal honorář.
Diplomatický přepis dopisu

Obálka [NICE R.P ALPES-MARITIMES/16H/14-3/1955]

 

March 14 55.

Milý Karle :

Děkuji za dopis , to jsou ty správné informace co jsi mi napsal , ač jsem dosud nic nenašel v Yr. Edition rue d´Anjou , totiž nemám odpověd , myslím že ty staré krámy , jestli je vůbec měli , prodali na papír . Ale čmuchej ještě snad si vzpomeneš nebo něco objevíš , tak mi napiš. Teď už víš co hledám . V Nice není nic , zde jsem už hledal . V Paříži se ještě najdou věci v ruském Synodu ale to až tam pojedu. Zeptej se spojenců[1] vždyť jich tam ještě musíte několik míti .[2]

Dostal jsem katalog od Leopolga a také katalog se stamfilkou[3] Artia , kde jsem ovšem monumentálně zastoupen - Improptu[4] a film en miniature , je to katalog Um. Besedy. To jestli se namáháme dostat reciproční smlouvu s B + H k vůli těmto dvoum nesmrtelným skladbám tak to opravdu nestalo za tu námahu . Co se týče smlouvy to zase zamrzlo , nemám od Rotha vůbec ani zmínku .[5] Nevím co ti Artajnau[6] psal ohledně Jiráka , já jsem mu poslal kartu Veselé Vánoce .[7]

Co se týče mých smlouv s B + H a Ass. M. P.[8] to by bylo ovšem dlouhé práce ti to vypsat a asi by se to netýkalo té smlouvy mezi nakladateli , tak si to uspořím až uvidím smlouvu . Nepsal jsi mi o možnostech vydání některých věcí u nás v případě že by smlouva s B + H fungovala dobře . Totiž myslím o možnostech zdali bych dostal od Vás za to honorař vyplacený mně ! ? ?

Tak najdešli ještě něco ze té ruské církevní hudby napiš .

Mnoho zdravím

B. Martinů

Věcné poznámky k DP

[1] Narážka Československo jako sovětský satelit. 

[2] Martinů zřejmě reaguje na Šebánkova doporučení, kde by se přímo ve Francii daly dostat ruské sbory, které skladatel usilovně shání a v posledních měsících o ně žádá přátele z Československa (viz předchozí korespondence). 

[3] Špatně čitelné, možná „stamfickou“, pravděpodobně „razítko“. V rakouské němčině existuje pro „razítko“ slovo „Stampiglie“.

[4] Martinů má na mysli svou cca šestiminutovou skladbu Impromptu, H 166, z roku 1927, kterou v roce 1934 vydala Hudební matice v Praze, a Film en miniature, H 148, z roku 1925, kterou Hudební matice vydala v roce 1929 a pak znovu ještě v roce 1947. Rozsah této kompozice je cca 12 minut (Halbreich, 2007, s. 322 a 404).

[5] Ernst Roth (1896–1971), nejprve pracoval pro vídeňskou Universal Edition, kvůli svému židovskému původu byl po anšlusu Rakouska nucen prchnout do londýnského exilu. Zde začal pracovat pro hudební vydavatelství Boosey & Hawkes, kde se stal v roce 1949 hlavním manažerem. O rok později se stává ředitelem londýnské pobočky, kterou vede do roku 1964 (Lexikon verfolgter Musiker und Musikerinnen der NS-Zeit, heslo Ernst Roth). Smlouva s Boosey & Hawkes byla stále nedořešena, o čemž Martinů opakovaně koresponduje nejenom s Karlem Šebánkem, ale zmiňuje to také v korepondenci rodině do Poličky. 

[6] Špatně čitelné.

[7] Manželé Martinů posílají roku 21. prosince 1954 Karlu Boleslavu Jirákovi pohlednici s přáním šťastného nového (NBM, JirK 1954-12-21).

[8] Zkratky pro nakladatelství Boosey & Hawkes a Associated Music Publishers.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis, podpis (Martinů)
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Československo
Nice
Paříž
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 3749 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-