Diplomatický přepis dopisu | [New York][1] asi březen 1947
ante 6.4.1947
Ma chère Marienka.
Mon départ est déjà presque décidé, je compte être à Prague pour le concert de M. Sacher le 23. avril, j’espère avoir le bonheur de vous trouver là à ce moment, naturellement je suis très triste que Bohus ne m’accompagne, mais il y a beaucoup de raisons pour cela, je vous les expliquerai de vive voix, mais en tout cas, vous devez vous tranquilliser pour sa santé, physiquement, il va beaucoup mieux, il a presque repris son poids normal, il mange avec bon appétit, il dort bien, ce qu’il a besoin maintenant, c’est toute la tranquillité de son esprit et je pense qu’après quelques mois de solitude et de repos il sera de nouveau très bien, il est déjà tellement mieux, que quand je suis arrivée. Il s’arrange très bien par lui-même, et en ce qui concerne le ménage, New York est tellement sale, qu’un peu plus ou moins de poussière, cela n’a pas beaucoup d’importance.
Après mon travail ce soir, je suis allée vous acheter de jolis pyjamas, si vous avez besoin de quelque chose, dites-le bien vite, j’espère que vous allez bien vous reposer et que vous entendrez avec moi la belle musique de notre grand cher. Je n’ai pas besoin de vous dire toute la joie que j’éprouverai de vous revoir. Je vous embrasse de tout cœur. Votre [Karlicka]
Moje milá Marienko[2].
O mém odjezdu je takřka rozhodnuto, počítám, že v Praze budu na koncert pana Sachera 23. dubna[3], doufám, že budu mít to štěstí a v tu chvíli se tam s Vámi shledám, přirozeně mne velmi rmoutí, že Bohuš nejede se mnou, ale je pro to mnoho důvodů, vysvětlím Vám je ústně, v každém případě se musíte upokojit, pokud jde o jeho zdraví, po fyzické stránce je mu mnohem lépe, už má téměř svoji normální váhu, jí s velkou chutí, spí dobře, potřebuje však nyní jedinou věc, úplný duševní klid, a já si myslím, že po několika měsících samoty a odpočinku bude zase dobrý[4], už nyní je na tom o mnoho lépe, než když jsem se vrátila.[5] Umí si poradit sám, a co se domácnosti týče, New York je stejně natolik špinavý, že moc nesejde na tom, je-li prachu o něco víc nebo míň. Zašla jsem dnes večer po práci koupit pro Vás hezká pyžama, jestli ještě něco potřebujete, dejte vědět co nejrychleji. Doufám, že si pěkně odpočinete a že se mnou vyslechnete tu krásnou hudbu našeho milého starouše. Ani Vám nemusím říkat, jak velkou velkou radost budu mít, až Vás opět uvidím. Z celého srdce Vás líbám. Vaše [Karlička][6]
|
Věcné poznámky k DP | [1] Před 6. 4. 1947 (Databáze pramenů IBM, http://database.martinu.cz/mails/public_view/340). Text je napsán na útržku papíru, který může patřit k dopisu PBM Kr 354 ze dne 20. 4. 1947.
[2] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM.
[3] Charlotte pobývala v Praze 21. 4. – 30. 5. 1947 (Mihule 2002, s. 590). Jedná se o Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271, který byl hrán v Praze 24. 4. 1947. Českou filharmonii řídil Paul Sacher (1906-1999) (Halbreich 2007, s. 276).
[4] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.
[5] Charlotte pobývala od června do listopadu 1946 v Paříži a ve Vieux-Moulin.
[6] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.
|