Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York City, New York
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání13.11.1955
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
Jazykčeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 825
Signatura v IBMŠafM 1955-11-13
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPosílá mu stovku, "aspoň trochu ti to pomůže na pár dní"; "peru se zde sám o prachy, každý na mě šetří";dosud nic nedělá; nemá žádné zprávy "od R." /Rosalin Barstow?/; dokončil definitivně libreto; nemůže poslat žádné "charful zprávy"; nové knihy zde nejsou zajímavé.
Diplomatický přepis dopisu

[Kmš 825][1]

 

Nov. 13. 55.

Drahý Miloši :

Nemohu z nikoho nic vyždímat tak ti posílám alespoň stovku ze svého zlatého pokladu, aspoň trochu ti to pomůže na pár dní.[2] Dnes došel tvůj dopis ale trvalo to 10 dní, posílej Par Avone a dej na to 53 franky to je zde za 3-4 dny. Peru se víc sám o prachy každý na mně šetří od nakladatele až do Ascapu a Curtise, kde asi nezůstanu. Jsem pořádně unaven po tom hledání bejváku[3] a tak dosud nic nedělám jen[4] ztrácím čas. Nemám dlouho žádné zprávy od R., poté její histroii se studenty a tak nevím co se s ní děje, zdali je v Paříži a nebo už odjela, napiš mi ale nejmenuj ji v dopise.[5] Nejsem svůj, snad to je též změna vzduchu a nebo mám potřebu si zařídit už život dle svého. Dokončil jsem definitivně moje libretto ale k práci se nemohu dostat, mám jiné věci v hlavě, hlavně starosti o peníze. Napiš mi hned zdali jsi check dostal totiž tento dopis, o checku se též nezmiňuj, to už budu vědět. Zkrátka žádné zvláštní cheerful[6] zprávy ti poslat nemohu a snad se to zlepší během času. Nikdo mi nepíše tak též nic nevím. Doma připravují oslavy psali[7] že mi Min. školství chystá překvapení, tak jsem zvědav. Knihy nové tu nejsou zajímavé, jen o politice a vzpomněli si že mají též historii. Mnoho tě i Germaine[8] zdravím.

Tvůj Bohouš

 

Věcné poznámky k DP

[1] Razítko na obálce nečitelné.

[2] O Šafránkově špatné finanční situaci informuje do ČSR také Šafránkův řídící důstojník mjr. Lenský, který žádá československé úřady, aby Šafránkovi vypláceli jeho pensi ve francích v nezkrácené formě, jelikož je to v zájmu Stb. Jelikož se situace nezlepšuje, vyplácí mjr. Lenský Šafránkovi při pravidelných schůzkách různě velké částky, aby se mohl v Paříži nadále setkávat s osobnostmi kulturního i politického života, o nichž má Lenského informovat (Srov. Archiv bezpečnostních složek, sv. 40885).

[3] K ubytování manželů Martinů Mihule uvádí: Od konce října bydleli manželé Martinů v New Yorku v hotelu Great Nor­thern 118 West 57 Street, […] neboť soukromý byt měli přislíben až na prosinec.“ (Srov. Mihule, 2002, s. 488). O ubytování u Franka Rybky píše Martinů také do rodiny v Poličce: Bydlíme zatím u Fr. Rybky na Jamaice, který se nás ujal ale byt dosud nemáme, je to těžké něco najít, tak zatím pujdeme do hotelu, všechno je nesmírně drahé.“ (Srov. CBM, PBM Kr 505 ze dne 15. října 1955).

[4] Špatně čitelné kvůli přehybu papíru.

[5] Pravděpodobně se jedná o Martinů přítelkyni Rosalii Barstow .Jaroslav Mihule píše, že se s ní Martinů potkal v únoru 1954 na italské Riviéře a že pak se rozešli a ona odjela do Izraele – tak fakt nevím, toto je o víc jak rok později.-stejná zmínka v předchozím dopise

[6] Anglicky „radostný, povzbudivý“.

[7] V předvečer skladatelových narozenin (7. 12. 1955) byla v předpremiéře v Praze provedena kantáta Otvírání studánek, H 354. Oficiální světová premiérá se však uskutečnila 7. 1. 1956 v Tylově domě v Poličce v podání ženského sboru smíšeného sboru OPUS pod vedením Zdeňka Zouhara (srov. s Zouhar 2008, s. 124).

[8] Třetí manželkou Miloše Šafránka byla francouzská klavíristka Germaine Louisse Leroux (1906–????). Šafránek u ní bydlí na počátku svého pobytu ve Francii. 

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceprofi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
« předchozí
ID 2701 (záznam 1 / 0)
další »