Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York City, New York
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání13.11.1955
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 825
Signatura v IBMŠafM 1955-11-13
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPosílá mu stovku, "aspoň trochu ti to pomůže na pár dní"; "peru se zde sám o prachy, každý na mě šetří";dosud nic nedělá; nemá žádné zprávy "od R." /Rosalin Barstow?/; dokončil definitivně libreto; nemůže poslat žádné "charful zprávy"; nové knihy zde nejsou zajímavé.
Diplomatický přepis dopisu

[New York] Nov. 13. 55.

 

Drahý Miloši :

Nemohu z nikoho nic vyždímat tak ti posílám alespoň stovku ze svého zlatého pokladu, aspoň trochu ti to pomůže na pár dní.[1] Dnes došel tvůj dopis ale trvalo to 10 dní, posílej Par avine a dej na to 53 franky to je zde za 3–4 dny. Peru se víc sám o prachy každý na mně šetří od nakladatele až do Ascapu[2] a Curtise[3], kde asi nezůstanu. Jsem pořádně unaven po tom hledání bejváku[4] a tak dosud nic nedělám jen[5] ztrácím čas. Nemám dlouho žádné zprávy od R.[6], poté její histroii se studenty a tak nevím co se s ní děje, zdali je v Paříži a nebo už odjela, napiš mi ale nejmenuj ji v dopise. Nejsem svůj, snad to je též změna vzduchu a nebo mám potřebu si zařídit už život dle svého.[7] Dokončil jsem definitivně moje libretto ale k práci se nemohu dostat, [8] mám jiné věci v hlavě, hlavně starosti o peníze. Napiš mi hned zdali jsi check dostal totiž tento dopis, o checku se též nezmiňuj, to už budu vědět. Zkrátka žádné zvláštní cheerful[9] zprávy ti poslat nemohu a snad se to zlepší během času. Nikdo mi nepíše tak též nic nevím. Doma připravují oslavy psali[10] že mi Min. školství chystá překvapení, tak jsem zvědav. Knihy nové tu nejsou zajímavé, jen o politice a vzpomněli si že mají též historii. Mnoho tě i Germaine[11] zdravím.

Tvůj Bohouš

 

Věcné poznámky k DP

[1]      O Šafránkově špatné finanční situaci informuje do ČSR také Šaf­ránkův řídící důstojník mjr. Lenský, který žádá československé úřady, aby Šafránkovi vypláceli jeho penzi ve francích v nezkrácené formě, protože je to v zájmu jeho úkolů. Jelikož se situace nezlepšuje, vyplácí mjr. Lenský Šafránkovi při pravidelných schůzkách různě velké část­ky, aby se mohl v Paříži nadále setkávat s osobnostmi kulturního i politického života, o nichž má Lenského informovat (srov. Archiv bezpečnostních složek, sv. 40885).

 

[2]      Martinů byl členem ochranné společnosti American Society of Com­posers, Authors and Publishers od roku 1953.

 

[3]      Na Curtis Institute Martinů vyučoval od října 1948.

 

[4]      K ubytování manželů Martinů Mihule uvádí: Od konce října bydleli manželé Martinů v New Yorku v hotelu Great Nor­thern 118 West 57 Street, […] neboť soukromý byt měli přislíben až na prosinec.“ (srov. Mihule, 2002, s. 488).

 

[5]      Špatně čitelné kvůli přehybu papíru.

 

[6]      Iniciálou „R.“ skladatel označuje přítelkyni Rosalii Barstow.

 

[7]      Opět naznačuje problémy se vztahem k Rosalii Barstow a k manželce Charlotte.

 

[8]      Na libretu k opeře Řecké pašije, H 372, pracoval od srpna 1954 (srov. Halbreich, 2007, s. 185).

 

[9]      Anglicky „radostný, povzbudivý“.

 

[10]    V předvečer skladatelových narozenin (7. prosince 1955) uspořádal Svaz skladatelů v Praze koncert ke skladatelovu jubileu. Byla zde také v předpremiéře provedena kantáta Otvírání studánek, H 354, třebaže skladatel si přál premiéru v rodné Poličce. Premiéra se konala pak 7. ledna 1956 v Tylově domě v Poličce v podání ženské části smíšeného sboru OPUS pod vedením Zdeňka Zouhara (srov. Zouhar, 2008, s. 124).

 

[11]    Opět zdraví Šafránkovu manželku Germaine. Šafránek u ní bydlel jen na počátku svého pobytu ve Francii.

 

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2701 (záznam 1 / 0)
další »