Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York City, New York
Datum odeslání27.05.1947
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPraha
Jazykčeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 811
Signatura v IBMŠafM 1947-05-27
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDěkuje za dlouhý dopis; je homesick, "tak mne to tam táhne"; dostává "denně zprávy od Charlie"; Munch měl v NY "senzační" úspěch; Šebánkovi naznačil, že nemá rád, když jím někdo "příliš disponuje"; zprávy o vydáních (Trio s orchestrem a Invence) dostává ex post; Šebánek se ho má zeptat, Trio mohlo počkat; připadá si zde "už zbytečný, ale jsem tu přikován...ač mentálně jsem už zpět"; jeho knihy najde Šafránek v Masarykově akademii, kam je poslal; zde zájem o nahrávky jeho skladeb; nemůže mnoho pracovat, je nervózní,bere vitaminy a pije mléko; možná se rozejede domů, "když mi to tak chválíte"; radí nedělat lidstvo lepší, ale raději přerovnávat knihy v knihovně.
Diplomatický přepis dopisu

[Kmš 811; NEW YORK N. Y., MAY 28, 830 PM, 1947]

 

May 27- 1947.

Mily priteli,

Dekuji za vas dlouhy dopis.Tedy co se tyce tech ptaku,mam je zde take a sice holuby,kteri mne kazdodenne rano v 5. vzbudi,protoze sami chodi spat v 6.vecer.Co se slunce tyce,vubec zde pichlave neni a neni vubec,protoze je zde stale spise zima mlhoviny,stromy jsou jeste dostatecne zelene,kvetiny jsou zde take mam je dokonce v byte,hospodarske pomery jsou tu rozhazene take,nezajimavi lide tez a kulturu zde mame rovnez,tak si to tolik neskrabte a nechvalte.Ale mimo teto introdukce,musim uprimne rici ze mi moc styska,jsem homesick,zvlaste kdyz dostavam ted denne zpravy od Charlie[1] a sem tam takova vlastovka jako vas dopis prijde,tak mne to tam tahne a nevim zdali se jednoho rana nerozhodnu a nepriletim,jestli mi to moje fysicka konstelace dovoli. Take se mi zda ze mi chcete prodati Munche,coz je pozde protoze ja ta kouzla videl zde,mel tu sensacni uspech,jaky vubec tu nepamatuji,je to dabel,Co se tyce Sebase,erozumim dobre proc place,on asi necte pozorne moje dopisy,ja totiz nemam rad kdyz nekdo se mnou prilis disponuje,a tak jsem mu to jemne naznacil.On mi jen oznami co se stalo a tak se dozvim ze vydali Trio s Orch.[2],o Invencich[3] nevim vubec nic. Prozatim se nic nestalo protoze obe veci jsou volne,vzhledem k tomu ze jsem na ne nadobro zapomnel,a tak muze byti klidny, jenom pro priste bude lepe kdyz se mne na to zepta,coz jsem mu napsal.Na to Trio si nevzpominam a myslim ze to klidne mohlo pockat,tak mu to vysvetlete on je jak se mi zda a jak jej zname oba trochu nekonsekventni a pak se zlobi na ty druhe,to se vse srovna az budu doma velmi lehce.

Dle vaseho dopisu vidim ze se tam pekne zahnizdujete, ja si zde rovnez pripadam uz zbytecny ale jsem tu prikovan jako vezen na Bezdezi,nemohu prozatim se hnout ac mentalne jsem uz zpet a tak jsem nespokojen a potreboval bych co nejvice klidu, ktery tu jak je znamo neexistuje kazdym dnem jsem vic a vice doma tak az prijedu tak nebudu vubec nicim prekvapen.Svoji knihovnu jsem,jak jsem vam uz psal, znacne rozredil a chceteli nove knihy podivejte se do Mas. Akademie[4],dostanou je asi behem prazdnin.[5]

Myslite ze se ty disky dostanou take zde? je tu znacny zajem o moje rekordy,to jest zajem ze strany publika ne ze strany Velikych Edic jako COLUMBIA.Co se moji dusevni prace tyce, je to slabe,nemohu moc pracovat,jsem nervosni jako kocka a beru vitaminy a piji mleko,piano mne silne otravuje,to vse se dava tak pomalu do poradku ze se mi zda ze se to nehyba a zase ze svych fysikalnich znalosti vim ze je vse v pohubu i kdyz to jde casto pomalu a tak neztracim nadeji ze se jednoho dne zase rozejedu ale nejdrive se asi rozejedu domu,kduz mi to tak chvalite a jsem ostatne jist ze mate pravdu,Jenom v jedne veci se stale mylite totiz s tim lidstvem, ze je chcete udelati lepsi, ja bych vam radil abyste je nechal,oni se z toho vzdycky nejak dostali a tak zakonem setrvacnosti se s toho zase dostanou,ono to na konec vyjde na jedno.Tak se radeji divejte z okna a poslouchejte jak Germaine cvici[6] a v kazdem pripade vam zbyva vzdy moznost prerovnati knihy v knihovne coz je castecne take intelektuelni zamestnani s velikymi moznostmi clovek muze nahodou na neco prijiti na co v tom chvatu svetoveho deni zapomnel .Tak jsem vam dal nekolik dobrych rad delejte si snimi co chcete,nejlepe kduz je zapomenete,coz ja sam obycejne delam, je to vytecny system,nikomu to neublizi.

Mnoho na vas vzpominam a vas i Germaine a Jendu[7] zdravim, doufam ze se neco stane a ze se nahle octnu mezi vami,prozatim moc pozdravu a zase napiste, doufam ze ta kulturne hudebni vlna ted trochu opadne a budete miti cas se venovati vice kulturnim stykum s cizinou, to jest se mnou.

Srdecne vas

B. Martinů

 

Věcné poznámky k DP

[1] Charlotte Martinů pobývala v Praze od 21. dubna do 30. května 1947 a účastnila se Pražského jara (Srov. Mihule, 2002, s. 590).

[2] Koncert pro klavírní trio a smyčcový orchestr, H 231 z roku 1933.

[3] Inventions, H 234 byly vydány v pražkém Melantrichu v roce 1949 (Srov. Halbreich, 2007, s. 258).

[4] Podtrženo tučkou praděpodobně cizí rukou.

[5] O svém záměru darovat část svých knih Masarykově akademii práce informuje Martinů Šafránka již v dopise ze dne 16. května 1947 (Srov. CBM, PBM Kmš 810).

[6] Na pravidelnou hru G. Leroux vzpomíná také Anna Fárová, dcera Miloše Šafránka:  „[…] po válce, když se otec vrátil se svou poslední ženou, klavírní virtuoskou Germaine Leroux, jsem denně s velkou rozkoší naslouchala jejímu minimálně osmihodinovému cvičení.“ (Srov. Titulní Rozhovor s Annou Fárovou, In. Týdeník rozhlas, 2007, č. 3. Dostupné z: https://www.radioservis-as.cz/archiv07/03_07/03titul.htm (cit. 1. 6. 2016)).

[7] Třetí manželkou Miloše Šafránka byla francouzská klavíristka Germaine Louisse Leroux (1906–????), společně měli syna Jana, narozeného 29. září 1934 (Srov. Šafránek, 2006. s. 317 a 320).

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámkapřiložena obálka
Fixacestrojopis, rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceprofi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2689 (záznam 1 / 0)
další »